Retete boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde xzibit » 14 Iun 2015 13:01

Postez si eu o reteta ieftina de boiles prinzatoare.

200 gr peleti squid (de la benzar macinati fin cam ca si faina de malai) (se pot inlocui cu faina de peste)
200 gr faina de soia
200 gr gris
100 gr faina de porumb (malai extra fin)
60 de grame lapte praf (recomand proteina din zer,eu gasesc la magazinele de culturisti la plicuri mici de 30-40 de grame la pretul de 3-4 lei,sa aiba minim 50 de grame proteina la 100 de grame recomand)
40-50 grame seminte pasarele fierte 10-15 minute si macinate
60-70 grame faina de sange (de la magazinele de pescuit nu este scumpa)
50 gr chilli
30 gr boia dulce (mai mult pentru culoare,poti baga linistit si 50)
50 gr coji de ou macinate
2 lingurite sare
10-15 ml de ulei (preferabil ulei de somon)
Optional daca ai spirulina de preferat praf,2 lingurite la kilogram
Betaina sau Acibet (Acibetul contine betaina si este foarte ieftin.1 kg este 10 lei,folosesti cam 15 grame la kilogramul de mix,eu am cumparat Acibet de la magazinele cu furaje pentru animale)

Partea lichida,eu am prins la bile fierte de 20 mm

50 ml CSL
50 ml sirop de capsuni (uz alimentar,sau aroma de capsuni concentrata benzar)
5 ml de aroma squid & octopus de la Benzar(15 lei pretul pentru un flacon de 50 ml)
eventual putina dextroza (magazin culturisti)
completezi pana la 500 de ml pentru un kilogram de bile,cu oua (in jur de 8-9 oua intra,depinde de marime)
ulei esential de piper de preferabil sau chiar piper 2 lingurite.

Am detaliat sper ca nu e vreo problema ca am postat si numele unor marci,in caz contrar rog stergerea postului,Fir intins va doresc.
xzibit
new member

Mesajde Zulish » 02 Sep 2015 09:26

Multumesc pentru informatie.housse galaxy s6 etui protection galaxy s6
Zulish
new member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli