Productivitate:bomba contra numar legal de cirlige

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 09 Mar 2004 14:04

Am pescuit si eu cu ancore cu mamaliga.Am prins trei pesti din care doi s-au agatat prin exterior.Si dupa ce am avut o trasatura zdravana si nu am scos decit doi solzi cit vechea moneda de cinci lei am renuntat la ancore.Nici la stiuca,la viu nu mai folosesc.Dar aici nu ne intereseaza daca-i legal sau nu.


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 09 Mar 2004 14:46

Cred ca totusi ancora nu este echivalenta cu trei carlige, insa voblerele cu trei ancore se aseamana cu bomba.
Nu am incercat cu ancora in mamaliga, dar marimea carligelor ancorei nu ar fi prea mica pentru crapul care ar veni la bucata de mammaliga?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 09 Mar 2004 16:34

Intrebarea din titlul discutiei este daca bomba e mai productiva decat pescuitul cu un carlig sau doua. E o intrebare care mie imi suna cam asa: o Dacie cu rotile umflate merge mai repede decat un Mercedes cu rotile dezumflate? Fara discutie, da. Insa, dupa ce umflam rotile Mercedesului, prindem Dacia din urma si o lasam in urma definitiv.

Pe termen scurt, bomba e poate cea mai buna metoda de prins peste, repede si mult. Daca mergi pe o balta particulara, de dimineata pana seara, prin urmare n-ai timp, si vrei sa prinzi ceva, bomba da rezultate. Iti poate prinde caras, iti poate prinde ciortan, iti poate prinde pana si crap (dar mai rar). Nu discut aici chestiuni etice, fiindca am spus ca vorbim de o apa particulara. Acolo se aplica regulile patronului si, daca el permite bomba, e-n ordine.

Pe termen lung (sa zicem, o saptamana), productivitatea ciortaneasca a bombei poate fi usor depasita de un pescar care foloseste o nada mai selectiva, de pilda porumbul (nu mai spun de boilies), si pescuieste cu un singur carlig.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 10 Mar 2004 13:59

O ancora clar ca nu se compara cu trei cirlige.Cit despre vobler nu stiu ce sa zic,in cazul voblerului pestele ataca o momeala care nu asteapta frumos pe fundul apei ca bomba.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 10 Mar 2004 14:49

Daca am misca totusi putin bomba, nu ar mai fi bomba? :D
Ar semana mai mult cu un vobler? Glumesc bineinteles. Spun asta pentru ca am vazut "pescuit" cu o singura ancora goala miscata prin apa si parca este mai putin etic chiar daca la kilogramele aduse pe mal este poate mai productiva.
Totusi sunt curios daca ai deschis subiectul pentru folosirea informatiilor in cel cu braconajul pentru ca eu cred ca deja am amestecat postarile.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 10 Mar 2004 18:48

Vlad, respectele mele. Din mesajul tau se vede ca nu esti bombar. De ce? Pentru ca eu, care folosesc bomba, in cazul de mai sus- balta particulara, cu peste mult si probabil mare, nu m-as obosi cu bombele. De ce sa prind o gramada de ciortani cand pot prinde crap? Sau macar de la kil in sus? Exact asa s-au petrecut lucrurile asta vara cand am fost pe o balta de 600 000, invitat de un coleg. Eu am prins numai bucati peste kil si toti ceilalti indesau ciortanei in juvelnice, prinsi la bomba. Eu pescuiam la patratica din ce in ce mai mare :D si ei incet incet au pus bombe la toate lansetele. Sa-ti mai spun ce masinarii posedau? sau ce jepane?

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 12 Mar 2004 16:14

dupa parerea mea la dunare in special in zona CIOBANU , unde am pescuit, bomba este sfinta . nu intotdeauna am putut sta 3-4 zile si din cauza anaforului foarte greu nadesti .
apropo vi se pare etica metoda de a merge la dunare chiar si in delta si sa te duci cu barca si sa arunci 2-3 saci cu porumb si apoi sa plantezi malul cu lansate de parca ai vrea sa pescuiesti la alte oratanii .
2. eu folosesc o montura aproape ca o bomba cu momitor culisant si doua cirlige jos pe care le infig in nada .un model asemanator cu un cirlig am vazut in catalogul "cormoran".
3. am pescuit in toamna anului trecut pina in dec 2003 ( untima partida in jurul lui 10 dec ) pe o balta de linga navodari , partide scurte de 4-5 ore ,si am prins binisor doar la aceasta montura fara nici un rezultat la alte monturi
iulian

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 15 Mar 2004 15:51

Din cele vazute pina acum pot zice asa(in general).
1 balta
2 riu-zone cu curent slab(exista,nu-i asa)
3 riu-zone cu curent puternic

Opinia generala ar fi ca bomba este mai productiva in riu,mai exact in zonele cu curent puternic.Deci intr-un caz din trei.Concluzia o trage fiecare.Si ca sa fiu cinstit,se poate tine cont si de faptul ca pe riu pestele,intr-o anumita perioada prefera o anume apa(nu ma refer doar la crap).

Fir Intins!!!

Scrie răspuns