Braconaj

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 11 Mar 2004 16:59

Draga Ioane ,
super !!! dizertatia ta cu privire la motivele braconajului . Totusi nu sunt de acord intru-totul cu tine . Sa-ti spun de ce :
1. folosirea bombei nu te face apriori braconier
2. exista multi pescari ( si aici nu dau decit exemplul lui Gica ) care folosesc bomba dar sunt convins ca au mult respect vizavi de pesti si ape in general
3. important este stilul de pescuit - si ceea ce reusim sa impunem pe balta
4. sigur ca densitate mare de pesti = capturi bune , dar ce ne facem cu ape concesionate in care pestii sunt rari si majoritatea timpului zapaciti de scadere-crestere de apa ; etc . Sunt oameni care nu vor decit sa prinda ceva - si vad ca la bomba au ceva rezultate - cum ii convingem de tehnici noi ?
5. sunt de acord ca braconaj inseamna curent , gaz metan , etc - dar niciodata bomba nu va fi egala cu braconajul - si mai mult daca omul pastreaza 5 kg de peste - e si mai de apreciat !
6. pina la urma important e ce pui pe mal - in limita legii
7. exista - ca si la fotbal - 2 categorii de pescari sau de suporteri - unii elevati si nepatimasi - dar care sustin financiar fenomenul si incearca sa ne aduca mai aproape de Europa si altii impatimiti - care sunt chiar insuportabili uneori - dar care fac farmecul acestui sport si care in general sunt pauperi . Mixajul intre ei este dificil si de multe ori insolvabil - dar impreuna fac ca pescuitul sau fotbalul sa fie atit de iubite in tara noastra !

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 12 Mar 2004 08:06

Sunt de acord cu Val. Bomba este limita intre braconaj si legalitate si chiar daca este prima treapta a braconajului, sunt foarte multi care raman aici. Totusi bomba nu prinde pestii de 1cm sau lungime sau chiar mai mici cum o fac celalate metode de braconaj.
Repet, nu sunt adeptul bombei si nici macar doua carlige sau mai mult de doua bete nu folosesc indiferent de locul in care pescuiesc, dar trebuie facuta o distinctie clara in condamnarea diferitelor metode de braconaj.

Pentru Danoc : Chestia cu sonarele si barcile am folosit-o ca un argument nu am zis niciodata cu sunt ilegale sau ca sunt impotriva lor.
Intradevar, problema este ce facem cand surprindem braconierii ?
Eu cred ca solutia cea mai buna este anuntarea autoritatilor, pentru ca poate macar 10% din braconieri vor fi pedepsiti. Inseamna mai mult decat nimic.

Fir intins tuturor!

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 12 Mar 2004 08:53

Toti am braconat si vom bracona.Care din voi n-a pescuit noaptea sau cu 3 lansete.Intr-un nr. vechi al unei reviste de specialitate,acum 4-5 ani a fost un articol in care se prezenta constructia "placutei",placuta fiind tot o bomba,articol ce se credea foarte normal.Asa ca,facem ce ne spune popa sau.......Eu cred ca adevaratul braconaj este CURENTUL,GAZUL si PLASELE <patronilor> de balti,care nu se mai satura.Amaratul care a platit 300 000 lei pentru o zi de pescuit la Cornetu,plecand cu 2 kg de peste prins la bomba nu este pericol national.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 12 Mar 2004 09:14

Diferenta de stil nu inseamna neaparat contradictie. Stim la fel de bine ca in apele publice (colinare si de ses) sunt premise maxim doua carlige pe o lanseta. Si o stie la fel de bine si Gica, pe care nu inteleg de ce Val Pangica jr. l-a dat exemplu. Nu discutam de apele aflate in administrare privata. Vezi mai sus exemplul cu depasirea vitezei maxime in localitati. Cine o face, probabil are motive, stie ca incalca legea si accepta consecintele in eventualitatea ca va fi depistat. De ce atatea scuze pentru cineva care foloseste bomba in apele publice. Pune frate in balanta motivele si consecintele (eventual si riscul de a fi prins).
Acesta nu se vrea un indemn la a pescui dincolo de limita legalitatii. Sunt destui pescari care cred ca au motive mai presus de prevederile legii. Sau care pur si simplu nu stiu.
Dincolo de pestele pus pe mal, sau dus acasa, cei mai multi pescari sunt oameni cinstiti, oameni care nu ar fura un peste. Insa, sunt oameni sociabili, adaptabili si se integreaza rapid in deprinerile celor cu experinta pe malul apei.

Desigur o singura bomba intr-o balta nu face mare paguba. Dar fenomenul pescuitului la bomba, numarul mare de practicanti - acolo vad eu adevarata problema.

Ma opresc aici cu discutiile despre braconaj, mai importanta este atitudinea la pescuit. Care pescuit sper sa debuteze duminica. Si sper ca anul acesta sa nu mai vad politist (seful de post din comuna) cautind pestii cu "grebla".

Vreme buna si fir intins !

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 12 Mar 2004 20:52

Nu am putut intra la timp dar nici acum nu-i tirziu.Zic doar atit.Dupa "tonul" cu care a scris Val era clar ca nu cistiga din vinatorile cu strainii.Si din cele vazute pe forum pina acuma inclin sa zic ca ai nevoie de un pic de curaj sa spui aceste lucruri(adevarate din pacate).Pina acuma am vazut mai mult partea frumoasa cu strainii.
Cit despre prietenii mei.nu au fost in tara pentru vinatoare,pescuit,curve,etc..Pur si simplu intr-un concediu.Clasa rucsac,tren personal si din astea,chiar daca isi permit mai mult.Asa ca parerea lor am luat-o ca obiectiva.Asta-i tot.

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 13 Mar 2004 18:44

S-a sustinut ca bomba este undeva intre legalitae si braconaj. Nu cred in asemenea nuante.....depasind numarul permis de carlige este clar in afara legii, deci este braconaj. Ca este rentabila ....in mod sigur. Dar totusi, a putut calcula cineva cati pesti sunt raniti in urma agatarilor intamplatoare in momentul inteparii? De ce altfel necesitatea a 6 sau mai multe carlige, in locul unui momitor clasic si 2 carlige?? Legal....2 lansete cu 2 carlige fiecare inseamna 4 carlige. Daca pestele trage char atat de bine ( incat unii ar justifica folosirea bombei ) cred ca si respectand legea poti prinde destul peste ( pt cei la care cantitatea este totul ).
Ce parere aveti despre autoritatile care permit vanzarea diferitelor produse utilizate pt braconaj ( nu numai bombele prezente chiar si in magazinele firmelor cu scule de pescuit ): plase, setci, etc??? Aceleasi autoritati sa le anuntam in cazul descoperirii braconierilor? Oricum, in cazul unui telefon dat la AGVPS sau politie, prin care se anunta un act de braconaj, n-ar fi normal sa se ia datele apelantului, sa se inregistreze reclamatia, iar in termen de cateva zile respectivele autoritati sa dea un raspuns scris despre ce au intreprins?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Mar 2004 19:04

Stimati prieteni - incercati va rog sa dati pe Forum o definitie a braconajului !! Asta pentru ca vad ca se incurca niste termeni pe aici - si se denatureaza discutia . Deci ce intelegem prin braconaj ?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Mar 2004 19:05

Stimati prieteni - incercati va rog sa dati pe Forum o definitie a braconajului !! Asta pentru ca vad ca se incurca niste termeni pe aici - si se denatureaza discutia . Deci ce intelegem prin braconaj ?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 13 Mar 2004 23:37

pai haideti s-o luam metodic.... daca ne uitam in DEX, o sa gasim asa:

"BRACONÁJ, braconaje, s.n. Faptul de a bracona. - Infracţiune care constă în practicarea ilegală a vânatului sau a pescuitului. – Din fr. braconnage."

mergem mai departe si vedem cum o defineste legea:

definitie termen: "braconaj piscicol - infracţiunea care constă în practicarea ilegală a pescuitului în bazinele piscicole naturale;"

"Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 100.000 lei la 200.000 lei urmatoarele fapte savirsite de persoane fizice:
- pescuitul sportiv al oricaror specii de peste, precum si al altor vietuitoare acvatice, exercitat fara permis sau autorizatie in cursuri de apa curgatoare sau statatoare, canale artificiale, Delta Dunarii, lacurile naturale sau de acumulare, apele maritime interioare si marea teritoriala;
- pescuitul sportiv al oricaror specii de peste, precum si al altor vietuitoare acvatice, exercitat in cursuri de apa curgatoare sau statatoare, canale artificiale, Delta Dunarii, lacuri naturale sau de acumulare, ape maritime interioare si marea teritoriala sau in zone din acestea in care pescuitul este interzis;
- pescuitul sportiv cu mai mult decit:
a) o undita sau o lanseta cu doua cirlige, in apele curgatoare si statatoare de munte;
b) doua undite sau doua lansete cu cite doua cirlige fiecare, de riurile colinare si de ses, in lacurile interioare si in riurile de frontiera, pe tot cursul Dunarii, inclusiv bratele sale, si in amenajarile piscicole autorizate pentru pescuit sportiv;
c) doua undite, doua lansete sau doua taparine cu cite zece cirlige fiecare, in Marea Neagra;
- refuzul de a prezenta, la cererea persoanelor imputernicite sa constate contraventii, permisul sau autorizatia de pescuit sportiv;
- pescuitul cu momeli naturale in apele de munte ce ofera conditii de viata salmonidelor nominalizate de Ministerul Apelor, Padurilor si Protectiei Mediului.

etc."

ps. pentru val pangica, ca e si vanator:

"(1) Constituie infractiune de braconaj si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani sau cu amenda de la 5.000.000 lei la 25.000.000 lei cautarea, urmarirea, haituirea, uciderea, ranirea sau capturarea vinatului sau orice alta activitate avind drept scop dobindirea acestuia, daca fapta a fost savirsita:
a) fara permis de vinatoare si autorizatie legala sau, dupa caz, fara autorizatie legala;
b) asupra animalelor a caror vinare este interzisa sau in perioade in care, potrivit legii, vinarea lor nu este permisa;
c) noaptea, prin utilizarea autovehiculelor si farurilor sau dispozitivelor care permit ochirea si tragerea pe intuneric;
d) prin utilizarea curentului electric, explozibililor, otravurilor, narcoticelor, aparaturii electronice, a capcanelor care pun in pericol viata oamenilor si a animalelor, a armelor, altfel decit tinute in mina, si a altor arme decit cele omologate pentru vinatoare in Romania.
(2) Faptele prevazute la alineatul precedent se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 5 ani, daca au fost savirsite:
a) in timpul noptii, cu exceptia speciilor de vinat la care vinatoarea este permisa si in asemenea conditii;
b) de doua sau mai multe persoane impreuna;
c) de o persoana cu atributii de serviciu sau atributii publice in domeniul vinatorii, precum si de reprezentantii persoanelor juridice care au in obiectul de activitate ocrotirea vinatului sau vinatoarea.

etc."

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 14 Mar 2004 01:42

Documentat raspunsul - si este evident - cf. legii - ca o bomba cu mai mult de 2 cirlige este ilegala ! Am lamurit aspectul asta - ramine sa ne intoarcem la subiectul propus - este bomba mai prinzatoare sau nu ? Personal consider ca in anumite imprejurari ( curent puternic al apei si imposibilitatea de a nadi corespunzatori ) prezenta unui momitor cu 2-3 cirlige este salvatoare si poate prinde peste . Acum daca asta se cheama braconaj - dracu stie !

Scrie răspuns