Permisul de pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 23 Mar 2004 08:14

faptul ca e bine sau nu cu taxe localizate la nivel de judet, putem discuta mult si bine... eu vreau doar sa stiu ce lege, ordonata... zice asta.

fir intins!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Mar 2004 12:56

Scuze,am luat intrebarile separat,respectiv;-De ce? si Care lege? cind de fapt era; De ce trebuie sa platim taxe separate pe fiecare judet unde mergem la pescuit atita vreme cit legea 192 din 2001 nu specifica acest lucru? si Care este legea care zice acest lucru?
Sa inteleg ca nu exista o asemenea lege sau exista dar deocamdata nu se stie de ea?

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 23 Mar 2004 13:18

cam asa ceva... s-a tot discutat pe tema asta, insa nu am vazut pe nici unul sa zica: da dom'le, uite ca in legea/ordinul nr. xxx din yyy filialele avps sunt intreptatite sa perceapa taxe diferentiate, si ca permisul de pescuit sportiv este valabil numai la nivel de judet...

eu unul am tot cautat si, surpriza: nika...

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 23 Mar 2004 13:52

La AJVPS Braila, permisul de pescuit pentru anul in curs costa 520.000 lei.
CATALIN - BRAILA

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 23 Mar 2004 13:58

Cu taxa de 520.000 lei despre care am pomenit anterior, pot pescui in oricare ape colinare si de ses (exclus mare si munte) cu exceptia Deltei si a zonelor de frontiera, locuri unde trebuie platite taxe speciale. Cei din judetul Iasi, Buzau, Galati etc nu au dreptul sa-mi perceapa taxe in plus. Ce fac aia este o golanie si contravin celor dispuse de AVPR Bucuresti prin circulara interna ... (nu mai tin minte ce numar are) din 2003, prin care se mentioneaza clar ca AJVPS-urile trebuie sa acorde reciprocitate pescarilor posesori de permis. Cu alte cuvinte, un pescar din judetul Bacau poate pescui la Braila daca are permis de Bacau, cum si eu pot pescui la Bacau sau in oricare alt judet atat timp cat am permis de pescar sportiv.
CATALIN - BRAILA

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 23 Mar 2004 14:10

Exista reciprocitate, insa acolo unde exista este destul de limitata, doar intre 2-3 judete. Ar trebui, chiar daca ar fi taxa mai mare, sa poti pescui in tot domeniul AGVPS-ului.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 25 Mar 2004 14:07

Eu unul as fi de acord sa platesc o taxa diferita pe fiecare judet unde merg la pescuit.

Fir Intins!!!

Scrie răspuns