forfac&inaintas

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

forfac&inaintas

Mesaj de dudi » 16 Feb 2003 19:33

Din cate am vazut pescarii la crap prefera mai multe monturi.Printre aceste sunt doua mai generale.Cei care folosesc forfac (eventual textil) mai slab la rupere decat linia principala(bun in cazul agatarilor) si cei care folosesc forfac&inaintas(textil) mai puternic decat firul principal(primii metrii fiind cei mai solicitati).Ce credeti voi?Care e solutia cea mai buna?

dudi

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 16 Feb 2003 20:52

Bravo ptr. aceasta intrebare!!!
Cam toti pescarii de Crap folosesc forfacul mai slab decit firul principal, din doua motive: cum spuneai tu in caz de agat, iar al doilea motiv e daca rupe crapul firul principal trebuie sa traga plumbul dupa el pina se agata in crengi iar daca forfacul este mai puternic decit firul ramane acolo pina moare.
>Cei care folosesc forfac&inaintas(textil) mai puternic decat firul principal(primii metrii fiind cei mai solicitati). Aceasta montura se foloseste doar unde sunt pe fundul apei scoici,pietre(stinci)si buturugi. Dar si la aceasta montura este forfacul cirligului mai slab decit restul.
De aceea rog toti Crapisti adevarati sa foloseasca si ei aceasta metoda. In fond si la urma urmei ajunge un fir de 0,30 ca de aceea sau introdus frinele la Mulinete.

Fir intins--------------------------------<°(((><
Carprom :)

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 17 Feb 2003 01:05

fata de ce ai primit deja pot sa-ti mai fac o recomandare: pt a evita incidentul in care plumbul ramane pe firul rupt si atasat de buza crapului, utilizeaza un plumb culisant pe firul principal. astfel daca se intampla ca acesta sa se rupa, plumbul va cadea.

Fir intins!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 17 Feb 2003 22:40

Da si raspunsul lui Danoc asta este o solutie, dar atunci nu mai are "hair rig-ul" efectul de selfs hock(te agati singur).

Fir intins-------------------------------<°(((><

Carprom :)

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 18 Feb 2003 09:40

Prefer solutia lui Danoc. Autoagatarea mi se pare mai aproape de ideea de pripon. Nu-i acuz pe cei care merg pe astfel de monturi, dar prefer sa fiu atent la scule si sa simt senzatia ca EU l-am intepat.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Feb 2003 13:43

Faceti proba cu monture Kevin Nush cu plumb la pierdere(forte ieftine)pentru a resolva acest problema.in cas de ruppere plumb se scuote immediat cum crapul se agata undeva.adry

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Feb 2003 21:31

te referi la Safety Bold Rig ? O puteti vedea in curind.

Carprom

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Feb 2003 16:07

MihaiV scrie:Prefer solutia lui Danoc. Autoagatarea mi se pare mai aproape de ideea de pripon. Nu-i acuz pe cei care merg pe astfel de monturi, dar prefer sa fiu atent la scule si sa simt senzatia ca EU l-am intepat.
mihai nu ai timp sa reactionezi la intepare, o montura trebuie sa agate singura pestele ( sau macar o preintepare) altfel e piredut, gandestete cat timp se pierde de cand un crap apuca momeala, trage de fir, sesizezi tu muscatura transmisa prin fir 100 m, ajungi la lanseta, o ridici si intepi si misti carligul in gura crapului pt intepare, prea mult, are timp sa scuipe de 10 ori
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Feb 2003 13:52

de obicei eu folosesc sensor cu lantete care vreau sa do la crap mare.motivele sunt multi si scientific.Un crap care a depasit al 6 an de viata e macar e deja stat intepat o data pot sa se uita la momela si 20 ore inainte sa latinga.pot si sa inghite si scuipa momela exat de unde la luat fara sa te dai sema de nicio miscare la 'bambina'.Nu stiu daca autointepare e buna sau nu,si daca o preintepatura mar prinde bine dar stiu ca pescuitul pentru mine este toata pregatire pe care pescar il face inainte si drilul.nu vorbim de percentuala de bafta,fratii,forte important si aceasta si locul unde sunt aruncate monturi este esential.In italia in balte sportiv sa intemplat ca sa luat un crap de 10 kg. de care niciu patrune de balta stia ca a fost inauntru.fir intins la totii.salut Adriano

Scrie răspuns