POPULAREA SARULESTIULUI

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

POPULAREA SARULESTIULUI

Mesaj de viorel toader » 13 Apr 2004 12:56

Domnul Raduta,ne-a anuntat popularea lacului pe care-l administreaza cu doi masculi de MORUN.
Asteptam cu mare interes continuarea actiunii cu urmatoarele specii:scrumbie,ton,rechin,delfin,hamsie,peste spada si chefal.
Pentru localnici propun aclimatizarea de capibara.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 15 Apr 2004 15:33

In modul asta Sarulestiul o sa ajunga un fel de Arca a lui Noe ! Ma intreb daca are loc si pentru cei trei L pe acolo! Adica linul,lostrita si lipanul.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Apr 2004 15:53

eu zic ca initiativa domnului Raduta (cam intens mediatizata) este laudabila tinand cont de regresul pe care il are populatia de sturioni din Dunare. desi nu este numai meritul dansului...

faptul ca a ales sa dea drumul la cei doi masculi in baltile de la Sarulesti mai putin conteaza (bine ca au eliberat femela in mediul ei natural), ei oricum vor muri din motive de:
- aclimatizare
- batranete
- lipsa hrana corespunzatoare?!?
- furculitzion: ii prinde vre-un pescar smecher la rubensiana cu rama in carlig de 16 si fuge cu ei acasa pe ascuns (numa' sa ii incapa in portbagaj)!!! :lol: :lol: :lol:

ps1. ai uitat in enumerarea ta de pirania (aia oricum mor rapid la temperaturi mai joase de 10 grade dar pe timp de vara am ramane fara crap in balta!).

ps2. insprava aceasta nu este prima, citeam candva in presa ca la Nucet deja se exploateaza de mai multi ani in mediu controlat sturioni de apa dulce.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 15 Apr 2004 16:16

Mirceas, nu stii si care dintre sturioni ii au la Nucet,nu de alta dar poate incurca borcanele intr-o primavara si as vrea sa fiu pregatit din timp cu scule si sfaturi :D

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Apr 2004 16:34

cred ca o specie adusa din america de nord... si seamana cu pestii spada, doar ca au ciocul aplatizat. produc icre negre si cica sunt destul de mari.

deci nu-ti fa sperante ca aduce cu sturionii nostrii.

s-a scris si un articol intr-o revista de pescuit (nu imi aduc aminte care) despre acest subiect, insa mie mi-a povestit si un prieten care a fost pe acolo ani in urma si a ramas masca ce pot creste oamenii aia in bazine...

daca vrei sa mergi acolo la sturion, vin si eu... am pregatit un bat de alun super. propun sa dam la cubulet de maidanez (sa ma ierte protectia animalelor)...

fir intins!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 15 Apr 2004 16:39

la nucet este polyodon spatula, este numit sturion pentru icrele sale seamana cu icrele negre suficient de mult pentru a fi vandute sub acest nume. Eu nu le-am gustat niciodata dar cei ce au facut-o mi-au zis ca la gust nu au absolut nici o legatura cu cele ale sturionilor nostri.
pestele este un fel de porc al baltilor, traieste in raurile sud americane, in ape tulburi deci nu pune mari probleme de aclimatizare.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 15 Apr 2004 17:24

Un mic amendament:

polyodon spatula traieste numai in America de Nord, in general in apele bazinului Mississippi. O singura subspecie de Polyodon traieste in China. Este considerat o fosila vie, aparand inaintea dinozaurilor. S-au incercat diverse aclimatizari, in principal datorita valorii comerciale a carnii si mai ales a icrelor sale. 1 pound de icre prelucrate (454 grame) costa pe piata americana 360 USD. Femela incepe sa depuna dupa 10 ani (cand atinge maturitatea sexuala) timp de aproximativ 10-12 ani. Traieste in jur de 30 de ani.

De la o femela matura se colecteaza intre 4 si 4.5 Kg de icre. Faceti calculele singuri (ca sa va fie prohibitia mai usoara!).

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 15 Apr 2004 18:01

Pai,daca incurca borcanele nu mai ii cazul sa mergem la Nucet,ii asteptam pe riurile interioare,pe vad,ca pe mreana.De abia astept sa impaiez un dinozaur din asta spatula.Intre noi fie spus,si batul de alun ii tot un dinozaur :D ,deci ar fi fosila contra fosila.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Apr 2004 19:04

as face risipa folosind fibra de carbon pentru un asa peste... 8) de aia prefer alunul...

deci am retinut bine ca provine din america de nord.

fir intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 27 Apr 2004 17:05

apropo de sturioni, concesionarea Deltei si alte teme similare...

read and weep: http://www.aventurilapescuit.ro/sturgeon/moruni.htm

fir intins... si aveti grija cu cine votati!

Scrie răspuns