Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 16:27

Asteptam rezultatele... 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cum sa fac?

Mesaj de raducu » 08 Mai 2007 21:47

mircea2007 scrie:
E-carp scrie:Nu ai gresit cumva? 10.000 de metri patrati=un hectar. Daca e asa mic, da la pluta in ochiurile din vegetatie. Daca vrei sa dai la fund mai asteapta pina se duce vegetatia(daca e foarte deasa ca si pe Taga).
poate am aproximat eu gresit, s-ar putea sa fie si sub 10.
000 metri patrati. problemea mea consta in faptul ca nu vreau sa dau la pluta, mai ales dupa crap. referitor la vegetatie......din pacate este permanenta (si in dezvoltare)
Atunci intri mataluta frumusel in apa si-ti cureti locul. ;-)
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum sa fac?

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 23:50

quote]
Atunci intri mataluta frumusel in apa si-ti cureti locul. ;-)[/quote]

pai da, dar in lacul respectiv nu prea pot sa fac baie.
momentan, din cate am aflat si am invata o sa folosesc saculeti l\solubili pe lacul respectiv. presupun ca este cea mai buna abordare.
oricum, m-am decis sa merg pana la urma pe brateni, nu pe zau
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Mai 2007 08:59

La cat ii de mare lacu....io zic sa iti pui pe o mulineta un fir textil serios, asa de vreo 100m, un plumb, vreo 2 ancore, lansezi si tragi tota vegetatia la mal :lol:
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 09 Mai 2007 09:47

mattrriixx scrie:La cat ii de mare lacu....io zic sa iti pui pe o mulineta un fir textil serios, asa de vreo 100m, un plumb, vreo 2 ancore, lansezi si tragi tota vegetatia la mal :lol:
Mersi de idee. dar din pacate nu cred k o sa o pot aplica, pt ca daca ma vede careva ce fac, o sa zica fie ca braconez, fie ca distrug. si chiar nu as avea chef sa ma trezesc cu amenzi sau mai stiu eu ce, avand in vedere ca lacul tine de primarie, implicit ii domeniu public.
Fir Intins!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Mai 2007 09:58

De ce nu incerci pe lacurle din Gheorgheni, ca si acolo am auzit ca sunt exemplare frumoase...
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 09 Mai 2007 10:26

mattrriixx scrie:De ce nu incerci pe lacurle din Gheorgheni, ca si acolo am auzit ca sunt exemplare frumoase...
prefer lacul chios pt ca ii stiu perfect structura (gropi, praguri, etc), dar si datorita faptului ca imi este foarte aproape. pe chios nu am vazut sa se braconeze, pe gheorgheni am auzit de cazuri. pe chios o sa adopt o strategie foarte bizara pt cei care sunt obisnuit sa dea la bomba sau alte momeli. daca vrei mai multe informatii despre chios, scrie-mi pe mp ce vrei sa afli
Fir intins
everything i learned in life, i learned from fishing

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 23 Mai 2007 16:34

revin cu inca o intrebare. daca crapul a inceput sa depuna icre, sunt sanse sa fie interesat de momeala pe care i-o ofer?
PLS HELP.
FIR INTINS
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 24 Mai 2007 05:05

mircea2007 scrie:revin cu inca o intrebare. daca crapul a inceput sa depuna icre, sunt sanse sa fie interesat de momeala pe care i-o ofer?
PLS HELP.
FIR INTINS
Sanse minime,insa...se poate incerca. ;-)
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 25 Mai 2007 06:12

[quote="mattrriixx"]La cat ii de mare lacu....io zic sa iti pui pe o mulineta un fir textil serios, asa de vreo 100m, un plumb, vreo 2 ancore, lansezi si tragi tota vegetatia la mal :lol:[/quote]
Eu fac altfel, si nu te poate acuza nimeni de braconaj: am facut ( din sarma de otel de 5mm, sudata) o ancora cu 4 brate, mare, cam cat mana. Are vreo 200-250g si poti sa o lansezi cu un bat solid, gen spod-rod. Fir textil de 30lbs si tragi si buturugile din apa cu montura asta. In 2 ore faci curatenie pentru 3 pescari... Nasol e ca nici peste nu prinzi cateva ore bune, pana sa se limpezeasca apa :evil:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns