Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Mai 2007 15:24

Am scos si romanesti ;-) si nu mici.Dar fiecare cu parerile lui.Nu are rost sa mai dau detalii.

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 27 Mai 2007 19:28

Dan Pop-Coman scrie:Am scos si romanesti ;-) si nu mici.Dar fiecare cu parerile lui.Nu are rost sa mai dau detalii.
Dar totusi prietene Dan,cum reusesti?Eu am probleme pe astfel de lacuri si cu, carasul.Avem cateva lacuri renumite in zona(ex.Taga)care in perioada asta sunt pline de vegetatie,nu vezi picior de pescar pe ele(poate sa confirme Mattrix).Ti-am ramane datori daca ai incerca macar sa ne explici cum reusesti sa tarasti crapul mare prin vegetatia deasa ce pluteste pe apa.Respecte.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Mai 2007 06:36

[quote="Dan Pop-Coman"]Am scos si romanesti ;-) si nu mici.Dar fiecare cu parerile lui.Nu are rost sa mai dau detalii.[/quote]
Hai, bre nea Comane, ce te superi asa? Chiar intre noi, banatenii? ;-) daca stii ceva ce noi nu stim, spune-ne si noua! Don't worry, nu dam buzna pe baltile salbatice din Lugoj..., e destula vegetatie si pe altele din tara! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 28 Mai 2007 08:29

Dau altii buzna . :mrgreen:
Pune-te in situatia lui : el spune cum prinde si voi ziceti ca nu-i asa . Ce mai e de zis ? Fir intins !

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 28 Mai 2007 08:51

ioanb scrie:Dau altii buzna . :mrgreen:
Pune-te in situatia lui : el spune cum prinde si voi ziceti ca nu-i asa . Ce mai e de zis ? Fir intins !
A spus ca prinde , nu a spus cum prinde. Ca prinde credem cu totii fara indoiala dar ar fi interesant sa ne spuna si noua(daca vrea) cum face sa-i scoata din vegetatie pana la mal fara sa-i piarda. :lol: cu atat mai mult cu cat a spus ca-i scoate de pe mal. :?: :idea:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 28 Mai 2007 08:54

Foarte simplu de scos din vegetatie. Puneti un fir textil pe mulineta si nu lasa-ti baitrunnerul activat pentru a nu da prea multa libertate de miscare pestelui. Evident trebuie sa fiti in zona betelor pentru a actiona rapid.
Firul textil va taia orice vegetatie. Obligatoriu monturile sa fie cu plumb pierdut pentru a putea sa scapati de singura piedica in drumul crapului spre minciog.
@Voicua
Eu am probleme pe astfel de lacuri si cu, carasul
.
Da, dar carasul are o deplasare rapida spre lateral si nu are forta unui crap sa lupte si sa tensioneze firul pentru a putea taia vegetatia.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 28 Mai 2007 08:59

Si cu agataturile cum se procedeaza?
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 28 Mai 2007 09:04

Aproape la fel. Trebuie sa fii pe faza si sa-l fortezi sa-l scoti din zona periculoasa.
Intotdeauna exista o mare sansa sa pierzi pestii in zonele de agatatura, dar avand in vedere ca acolo stau merita riscat.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 02 Iun 2007 00:52

mai vin cu o intrebare....ca vad ca primesc sfaturi bune :D
daca vreau sa fac o partida blitz (noaptea pana spre dimineata) pe un lac unde sunt pesti, cum recomandati sa fac nadirea. eu pe lacul respectiv am inceput sa bag pelete. sa fac nadirea inainte cu cateva ore inainte sa arunc momeala, sau sa fac nadirea odata cu aruncarea carligului.
din pacate in perioada aceasta nu prea am eu mult timp de pescuit, de aceea ma rezum la astfel de partide. daca aveti alte sugestii......i'm all ears :D
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 02 Iun 2007 08:33

mircea2007 scrie:mai vin cu o intrebare....ca vad ca primesc sfaturi bune :D
daca vreau sa fac o partida blitz (noaptea pana spre dimineata) pe un lac unde sunt pesti, cum recomandati sa fac nadirea. eu pe lacul respectiv am inceput sa bag pelete. sa fac nadirea inainte cu cateva ore inainte sa arunc momeala, sau sa fac nadirea odata cu aruncarea carligului.
din pacate in perioada aceasta nu prea am eu mult timp de pescuit, de aceea ma rezum la astfel de partide. daca aveti alte sugestii......i'm all ears :D
Fir Intins!!!
Prietene,la partide scurte(sub 24 ore) nu nadii in exces,deoarece sunt sanse de a nu avea trasaturi.Cel mai indicat ar fi sa le dai cate o mana de nada in zona unde se afla carligul si odata lansata montura nu o scoti din apa decat cu peste sau la plecare.Respecte.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Scrie răspuns