Mici detalii de mare importanta. (pt. incepatori)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 15 Iun 2007 20:10

Cata, stai linistit, daca ai rabdare sa citesti postarile, toti de pe aici mai dam cu arc momitor, atunci cand e rost de distractie si de "ciortaniada". Colegii de forum s-au amuzat ( sper!!) de confuzia ce ai facut-o intre spod si rod-pod, ca si intre "bomba" ( o placuta de plumb sau, eventual momitor cu muuuuuuuuuulte carlige) si arcul momitor, ce poate fi folosit si cu un singur carlig, pe post de plumb. Nu te speria, toti am fost (poate mai suntem ;-) ) incepatori, dar nevoia de distractie e mare! :D
Si stii cum e: UMORUL e atunci cand i se intampla altuia :D :D :D !!! Voi stiti o definitie mai buna? :mrgreen:
PS: desi nu-s un admirator de-al lui Pruteanu, cred ca excesul de termeni englezesti in limbajul craparilor incepe sa devina daunator, si cercul celor care pricep limbajul tot mai elitist tinde sa devina prohibitiv pescarului mediu. Nu cred ca e cazul sa facem un capat de tara din asta, dar o parte de vina o avem toti, inclusiv (sau mai ales) cei care traduc articole de specialitate in revistele romanesti, fara a se stradui sa "traduca" mai pe romaneste. Poate ar fi cazul sa deschidem un topic si pe tema asta!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 15 Iun 2007 20:36

Salutare

Teacher , tocmai ca am mentionat ca doar arcul(feederul) fara acele (5-6) doar 1 ,eram curios sa stiu.... Da ,am gresit cind am scris spod si nu rod pod scuze aici este greseala mea....

Ceva ace pt porumb flotant si normal (marime,fel si marca)daca aveti sa-mi recomndati, la care ati avut rezultate bune .
Mersi cu anticipare
Fir intins!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 15 Iun 2007 22:10

Cata scrie:Salutare
Ceva ace pt porumb flotant si normal (marime,fel si marca)daca aveti sa-mi recomndati, la care ati avut rezultate bune .
Mersi cu anticipare
Cata, nu exista un anumit tip de ac, produs de o anumita firma si de o anumita marimie, care se foloseste cu porumb flotant si care are rezultate remarcabile.

Orice ac, produs de orice firma , de o marime adecvata are efect daca il folosesti intr-o montura cu mecanica buna. Nu conteaza firma producatoare sau tipul acului. Important e sa fie ascutit si legat corespunzator.

Daca te uiti pe site-urile unde ti se explica anumite tipuri de monturi o sa observi ca pt monturi flotante se folosesc carligele cu tija lunga si cu anou culisant pe tija. E adevarat au un efect bun dar eu am avut rezultate bune si cu cele cu tija scurta...deci concluzia o poti trage singur.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 18 Iun 2007 09:34

Pescuiesc pe o balta cu fund malos. Ce sfat imi dati in legatura cu monturile ce trebuiesc folosite pentru un astfel de loc?.....Eu merg pe varianata montura Helicopter......Credeti ca e potrivita?
Fiind incepator, niste poze chiar m-ar ajuta......si nu numai pe mine

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 18 Iun 2007 10:19

orice montura, cu rig mai lung, in functiue de cat de adanc e malul, momeala flotanta la 2-3 cm sau minim critic echilibrata, plus un pufulete solubil la aruncare, fara sac sau punga solubila ....
plumbi plati pe cat posibil, stop la montura inainte sa atinga apa shi cam atat ....

ace de porum pt cata :

cele mai bune rezultate le-am avut cu gamakatsu pop-up mb1, nr 2 sau 4, cu coada prelungita cu shrink tube pana in dreptul varfului (line aligner), cu un mic varnish tras pe carling ca sa tina firu de par in dreptul spinului ....

la ten dai cu boaba de jos lipita de carlig (1 mm sa zicem) iar la romanesc 5 -10 mm .....

pot sa-ti spun cu siguranta ca la nr 2 trei boabe si un plutitor taiat exact la dimensiunea unei boabe si plasat pe locul 3 de la carlig spre stoper (adica 2 boabe, plutitor, boaba) iti vor face o montura critic echilibrata cu acul putin lasat pe fund iar boabele drept in sus ....

anything else?

troutpwi
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 21 Oct 2004 06:54
Localitate: Dambovita

Mesaj de troutpwi » 18 Iun 2007 14:12

Salut! Ca tot a fost vorba de camuflarea si mecanica monturii, pe la inceputul topicului.....ce nod folositi intre firul principal si kwik-link (sau ce folositi ca legatura spre rig)?
Fir Intins!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 18 Iun 2007 15:42

Uite 2 noduri bune:

Varianta 1:
Imagine

-------------------------------------------------------------------------------------

Varianta 2:
Imagine


Prezentarea e facuta pe carlige dar sunt f bune si pt vartej sau alte accesorii.
Am folosit cu succes ambele variante. Acum prefer varianta 2 deoarece este mai usor de realizat si mult mai rezistenta.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
dan zberg
member
Mesaje: 111
Membru din: 20 Dec 2005 17:49
Localitate: elvetia

Mesaj de dan zberg » 18 Iun 2007 17:31

daca tot e vorba de monturi as dori si eu poze cu montaje pentru saculeti solubili PVA caci nu am inca navomodel si daca are cineva de vanzare astept mesaje pe privat cu poze si preturi...

troutpwi
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 21 Oct 2004 06:54
Localitate: Dambovita

Mesaj de troutpwi » 19 Iun 2007 07:22

Merci Matrixx.....l-am incercat si eu pe primul....uneori rezista uneori nu...la proba mea.....probabil depinde si de fir....mai pui si altceva intre principal si clip, de exemplu ce fel de plumb se poate folosi pentru mentinerea firului pe fund langa montura?Nu influenteaza aruncarea?
Fir Intins!

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 19 Iun 2007 21:30

orice montura, cu rig mai lung, in functiue de cat de adanc e malul, momeala flotanta la 2-3 cm sau minim critic echilibrata, plus un pufulete solubil la aruncare, fara sac sau punga solubila ....
plumbi plati pe cat posibil, stop la montura inainte sa atinga apa shi cam atat ....
mersi toni....insa nu inteleg la ce te referi cand spui "minim critic echilibrata" :?: Si momeala flotanta.... boilies cu pops-up e ok?.....eu merg mai mult pe bile...

Scrie răspuns