Mici detalii de mare importanta. (pt. incepatori)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 20 Iun 2007 07:29

@dani

cu pop up poti da si la 25 de cm de fund, sa zicem , daca e necesar ...

critic echilibrata inseamna cand acul sta oaresicum pe fund, si momeala suspendata, fara ajutorul unei alice sau a pastei de tungsten..

pt mal, tre sa dai "minim cu ceva critic echilibrat" sa nu stea momeala in mal ...

daca dai cu boiles, da cu snowman, si vezi tu ce combinatii tre sa faci ca sa iaisa "critic echilibrate " .....

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 20 Iun 2007 23:33

Pt. cei la inceput: parerea mea sa nu va aruncati la monturi sofisticate.Cautati prima data locul unde sta crapul,dupa aceea nada si dupa aia montura.De cele mai multe ori o montura simpla cu fir de par, va va fi suficienta.

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 28 Iun 2007 12:22

Salutare .

Toni mersi pentru informatie am fost sa-mi iau si eu cirlige G. pop-up M.B 1 si cu stupoare am sesizat acasa ca ,cirligele cumparate aveau aceeeasi eticheta ca cele de la pop-up M.B 1 dar scrie pe pachet doar Pop_up Hook .Am revista ALP. si acolo sunt aratate noua gama de cirlige sii asa arata fix ca cele cumparate de mine numai ca lipseste MB 1 de pe eticheta(la cele cumparate de mine) i sa mai intimplat la cineva :roll: ?
Cu cirligele astea dai si la porumb flotant si la cel normal?
Fir intins!

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 28 Iun 2007 17:18

pop up mb1 sunt cu ochetul inspre interior....
pop up hooks sunt cu ochetul spre exterior ....
in rest forma e identica....


nu dau decat la porumb critic echilibrat, niciodatata scufundator, indiferent de natura substratului .....

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 29 Iun 2007 11:55

Dan Pop-Coman scrie:Pt. cei la inceput: parerea mea sa nu va aruncati la monturi sofisticate.Cautati prima data locul unde sta crapul,dupa aceea nada si dupa aia montura.De cele mai multe ori o montura simpla cu fir de par, va va fi suficienta.
pescuiesc de 8 ani la crap si toti crapii care i-am prins au fost la o montura ffff simpla si inca mai pescuiesc cu aceeasi montura si in ziua de azi ,am facut si monturi din cand in cand asa mai sofisticate si tot aceleasi rezultate le-am avut asa ca am ajuns la concluzia ca o montura simpla merge la fel de bine ca una sofisticata si ma costa mult mai putin ,o montura sofisticata e o tacaneala in plus al fiecarui pescar care nu are ce face cu banii :mrgreen:
xxxxxxx

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 29 Iun 2007 11:58

Monturile complexe sunt ca si aromele rafinate ! Prind mai mult pescarii , decat crapul .

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 29 Iun 2007 17:08

Salutare.

Toni sper sa nu te superi dar am in fata revista ALP si mam uitat super atent :shock: cele cu ochet spre interior is D-Rig MB3 si cele cu ochet drept is PoP-Up Mb1(ca si cele cumparate de mine doar ca la mine scrie doar POP-UP Hook). Cel putin asa is in revista poate ai timp si tragi o privire pe o revista prin ceva magazin(pagina 102-103) de pescuit care au si revista(numarul de luna asta) Scrie ca-s seria pe 2007! :roll:
Fir intins!

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 02 Iul 2007 07:09

:D

ok, hai ca arunc o privire acasa, poate am devenit uituc intre timp :D :D

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 02 Iul 2007 09:22

toni scrie::D

ok, hai ca arunc o privire acasa, poate am devenit uituc intre timp :D :D
te gindesti prea mult la rapitor :lol: :lol:

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 02 Iul 2007 10:41

asta cu siguranta hahahahhaha .......

acolo am mai mult de lucru ....

daca la crap acum lucrez sa zicem la finetzuri, la rapitor precum prea bine stii, am de lucru la fond :D :D :D

da perseveram .....

Scrie răspuns