porumb scopex

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

porumb scopex

Mesaj de cristian_dj4all » 22 Iun 2004 22:11

Ati pescuit cu porumb cu aroma de scoici (scopex)? Am citit pe magaziul online as sitului de acest porumb si sunt interesat de rezultatele lui. Daca l-ai folosit pe ce lacuri?
Cristian Dj

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Iun 2004 23:01

Din cate stiu eu scopexul nu are nici o legatura cu aroma de scoici - pe de o parte, iar pe de alta parte nu vad utilitatea folosirii unei arome animale (cea de scoica) pentru porumb. :roll:
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Iun 2004 23:13

DJ draga - scopex nu are nici o legatura cu scoica . Cum bine spunea Iliuta intr-o interventie - scopexul este o aroma dulce - din fructe . In acest context putem asocia usor porumbul acestei arome . Asta nu inseamna ca nu putem asocia porumbul si unei arome de peste - si iti dau exemplu Black Caviar , GLM + Plum ( pruna ) , Plum+Shelfish - etc de la Meleg .

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Iun 2004 23:27

Vad ca nu sunt singurul somnambul de pe forum :shock:
Explica-mi si mie ideea asta cu asocierea unei arome animale cu porumbul pentru ca vad ca voi, bucurestenii, sunteti cu vreo 20 de ani inaintea celorlalti in domeniul asta.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Iun 2004 23:33

Daniel sa stii ca mie somn si mie ,atunci o sa scurtes raspuns (ps. sunt ploiestan de fapt) nu este vorba de aroma dar de cat este bun conductor (alcol etilic,glicol, ulei etc.) in care este desolvat aroma. Este un discurs lung dar cred ca mai inteles. noapte buna

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 23 Iun 2004 09:52

Scuze am confundat treburile !
Ultima oară modificat 23 Iun 2004 09:58 de către cristian_dj4all, modificat 1 dată în total.
Cristian Dj

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 23 Iun 2004 09:56

Deci si prin urmare .... Ca sa imi reformulez intrebarea:
Ati folosit porumbul cu aroma de scopex (de ex cel comercializat de crap.ro, Cukk mi se pare)? Rezultate?
Cristian Dj

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Iun 2004 16:30

Draga dj - cel mai bun porumb cu aroma de scopex il face Pescaviva ( firma italieneasca ) Eu il folosesc si il aduc tocmai din SUA pentru ca pe aici nu l-am gasit Exista si varianta de crema care este senzationala de amestecat in orice nada praf . Miroase excelent si sa stii ca prinde foarte bine !

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 23 Iun 2004 17:55

Am cumparat si eu, o data, porumb cu scopex de la Pescaviva. Nu imi place pentru ca boabele nu sunt intregi si sunt destul de moi. Daca il folosesti ca momeala risti sa il manance carasii, platicile etc.
Folosesc insa aditivul Scopex de la Sensas. Cel la 0,5 l.
Ati folosit/mirosit originalul ? Difera de asta de la Sensas ?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Iun 2004 17:59

@cristian
man, pe magazin nu am nici un fel de porumb cu scopex, cred ca faci o confuzie

@razvan
eu am folosit doar scopex de la nash si am mirosit si gustat-o pe cea de la mainline si sunt destul de asemanatoare, ambele miros cu mult mai puternic decat sensas

pe de alta parte am folosit-o si pe cea de la sensas si mi-a mers bine.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns