monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

monturi crap

Mesaj de florinw » 18 Ian 2008 18:37

acest subiect va ramine tot timpul de actualitate si va fi tot timpul contraversat,dat fiind faptul ca fiecare are preferintzele lui.

as fi curios ce monturi preferatzi (si de ce) eventual materiale folosite ...

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 20:30

Personal? Prefer monturile cat mai simple, dar cu plumb pierdut; nu stiu de ce, dar nu-mi plac rig-urile moi, tot timpul mi-e frica de macrameu. Simple, adica unele pe care le pot face iute chiar si pe malul apei, noaptea, fara sofisticareli ( anul trecut, cu doi colegi mai incepatori... cand a inceput sa traga si altceva decat ciortan, m-au golit de toate monturile mai "istete" pregatite de-acasa, au avut rupturi intr-o veselie :evil: ). M-au enervat asa tare, ca am inceput sa le fac monturi ca-n anii '70, "totul pe direct", cu plumb culisant si opritor din varnis, si... minune!: au inceput sa mai si scoata peste :mrgreen:
Uneori, ce e mai simplu da si rezultate mai bune. Sa n-o luati ca regula, era doar o constatare de conjunctura.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 25 Ian 2008 16:23

@teacher

imi poti da 2-3 motive care te fac sa alegi monturile cu plumb pierdut vizavi de cele in-line ? Pregatesc acum un articol pe aceasta tema si chiar vrea sa aflu si alte pareri vizavi de aceasta chestiune . M-ar interesa cum vezi avantaje , dezavantaje , recomandari si restrictii , anotimpuri , crapi mici sau crapi mari , samd . Te-am vazut senior member aici si m-am gindit ca imi poti da si o alta parere .

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 25 Ian 2008 17:06

eu spre exempu prefer monurile inline.dupa parerea mea asigura o intzepare mai buna,pestele confruntinduse cu toata masa plumbului (in cazul monturilor fixe).

avantajelel unei monturi cu plumb pierdut ar putea fi la pescuitul in agatzatori,cind se elimina (prin pierderea plumbului) un "obiect" care se mai poate agatza,eliberarea pestelui mai usoara de cirlig in cazul unei rupturi,si dupa parerea unora o montura cu plumb pierdut nu se incilceste in aer asa usor ca una inline :lol:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 25 Ian 2008 21:05

eu dau cu plumb pierdut din respect pt partenerul de dril,nu saracesc pt 10 ron cit e un plumb,e mult mai usor sa conduc drilul fara plumb,simt mai bine linia,si daca nu e sa il pun pe saltea am inima impacata ca nu va muri agatat in vre-o ciota+cum zice si florinw riscul de incurcare la lansare e mai mic.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 25 Ian 2008 22:58

florinw scrie:dupa parerea unora o montura cu plumb pierdut nu se incilceste in aer asa usor ca una inline :lol:
hmmmm,inainte aveam probleme de acest fel cu o montura cu plumb pierdut(la lansari) cand am trecut pe montura inline am reusit sa mai diminuez din aceasta problema scurtand firul de par si adaugandui antitangle,la monturile inline singurul lucru care nu imi place este atunci cand spre ex iti cade plumbul printre pietre si ramane intepenit (am patito si azi dimineata :mrgreen: )simteam pestele in cealalta parte dar plumbul nici chip sa-l scot apoi am schimbat pe montura cu plumb pierdut si au urmat alte 2 rupturi ,ca sa revin la raspunsul final montura inline o prefer peste cea cu plumb pierdut sant mai satisfacut la autointepare
xxxxxxx

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 26 Ian 2008 00:07

Adevarat montura inline este mai buna la auto intepare,dar ambele monturi sunt bune,totul depinde de imprejurarile care pescui.Daca balta pe care pescui este cu mult bradis si agataturi prefer montura cu plumb la pierdere ,intr-o balta fara prea mult bradis si alte obstacole pescui cu inline chiestia cu incurcatu-l forfacului este ,pot spune irelevanta ,din acest motiv sau inventat firele rigide sau multifilament cu camasa,sau o treaba foarte simpla prin folosirea pufuletu-lui solubil .

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 26 Ian 2008 00:27

si eu ca multi altii prefer monturile cu plumb in-line, datorita efectului accentuat de autointepare. Pt aceasta montura folosesc doar 2 modele de plumbi: flat pear inline si square pear inline aman2 korda.
o montura bine (corect) facuta nu va afecta negativ pestele. Daca nodul (daca exista) dintre inaintas si linia principala poate trece de tubul antitangle atunci montura e corect facuta.
Montura cu plumb pierdut nu o folosesc decat daca nu am alternativa-cioate sau agataturi nasoale-cu plumb tournament casting. Mie nu.mi place la montura asta ca daca nu esti atent sa pui degetul pe tambur inainte ca plumbul sa atinga apa pierzi plumbul si strici locul.
O montura pe care am inceput sa o fol tot mai des e Chod Rig, iarna si la inceput de primavara. Am observat ca daca fundul e acoperit cu vegetatie moarta montura asta te poate ajuta sa pui ceva peste pe mal pt poze.
In afara de Chod Rig (cu care pescuiesc doar pe sau langa un pat de nada) tot timpul folosesc pungi solubile cu trout pellets(4-6mm), bilele cu care dau sfaramate si poate niste Meaty Marine Gb.
Forfacurile mele sunt diferite de ale marii majoritati prin lungimea lor. Plec de la 25cm si ajung la 45cm. Stiu ca poate sa ma coste, dar daca am intepat un peste stiu sigur ca nu.l voi pierde pt ca am forfacul prea scurt. Chestia cu forfacul lung am auzit.o prima data la Tim Paisley acum 3ani parca si mi.a trebuit inca unul si multi pesti pierduti pana sa am curaj sa.ncerc un forfac de 30cm pe o lanseta. Anuk trecut l.am vazut pe Frank Warrwick folosind forfacuri lungi 30-45cm si am stiut ca sunt pe drumul cel bun.
Carpfishing... A way of life!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 15:38

Baietii apreciez ca va straduiti , dar haideti ca puteti mai mult decit generalitati de genul - daca e agatatura pun plumb pierdut , daca am fundul tare pun montura in-line .
Eu vroiam sa va vad in situatia in care fundul tare - ce iti poate aduce in plus sau in minus o montura cu plumb pierdut ? Sau invers ?
Iata , alte banalitati , ca mi se incurca montura , ca la in-line sau la plumb pierdut , etc fac peruca , samd :lol: , este numai din vina voastra ca nu folositi firele de forfac care trebuie .
Ceva plus de experienta traita pe balta mi-ar prinde bine la articol . Nu vrea sa va supar , dar haideti sa trecem peste banal ( ceea ce stie toata lumea si noi afirmam prin postari acest fraze , ca si cum noi am descoperit America ! ) , sa trecem la concret - bun sau rau - nu doare , daca le spunem sincer , doar nu ne-am nascut invatati cu totii .
Sau va sa zic altfel - gen problema de matematica - pescuiesc pe un fund tare - daca pun in-line ce castig , daca pun plumb pierdut ce pierd , sau invers ?
Avantaje sau dezavantaje - target de greutate , fidelitate , casting , etc samd ! Asta e problema de olimpiada pe sectorul 6 la pescuitul crapului :lol: :lol: Eu am parerile mele , dar am crezut ca in baza celor postate de voi pot face o analiza completa - greseli , recomandari , samd . Inca astept ceva postari de calitate - pentru ca sunt sigur ca puteti !
Nu vrea sa supar pe nimeni dar ce s-a scris pina acum sunt banalitati ( am mai pus 1-2 postari la Cv ) dar experienta concreta si modul de rezolvare a anumitor probleme creeaza plus de valoare .

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:03

Diferenta este simpla: la montura cu plumb pierdut distanta de aruncare creste considerabil fata de cealalta iar daca ai si un forfac cu monofilament atunci ai si eficacitatea necesara. ;-)
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Scrie răspuns