Pescuitul la "Feeder"

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Pescuitul la "Feeder"

Mesaj de barbus » 06 Feb 2008 21:39

Va salut! As avea placerea sa mai schimbam pareri referitoare la acest stil de fescuit,unde pescuim,ce tehnici folosim,ce pesti prindem.In acest fel cred ca fiecare putem aprofunda aceasta tehnica,si poate vom avea si rezultate mai bune pe ape. :bere: [/b]
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Mesaj de barbus » 06 Feb 2008 23:24

Eu,pescuiesc la "feeder",in general pe Somes.pestii vizati sunt:mreana,cleanul,scobarul si platica.Folosesc cosulete(feeder)pt. viermi,tip Blok-end dar si cosulete cage-feeder pt.nada.La mreana folosesc o lanseta Maver thor 150g,de care nu pot sa spun ca sunt foarte multumit,dat fiind faptul ca nu am prins cu ea pesti mai mari de 2kg,lanseta fiind f.rigida nu se prea simte sportivitatea pestelui,mai ales daca trage dupa el si un cosulet de 90-120g. :D
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Feb 2008 16:52

Te-as sfatui sa folosesti o lanseta cu actiune mai mica, pana in 100g. Eu pt mreana si clean folosesc o lanseta shimano alivio pana in 100g. Lanseta nu e din clasa de varf dar eu m-am obisnuit cu ea si de aceea o folosesc. Si nu e o lanseta rea.
Pescuiesc putin la feeder in general iarna. Cel mai mult folosesc tehnica legering, adica cu plumb in loc de cosulet. Folosesc mai mult pelete, paste si luncheon meat.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Mesaj de barbus » 10 Feb 2008 20:13

eu intentionez sa iau beast master feeder medium(100g),se vorbeste bine despre el,cel putin prin italia,unde am avut ocazia sa pescuiesc si eu,si unde aceasta tehnica este practicata cu mare succes,si satisfactii pe masura(in comparatie cu apele din romania :-( ).la noi e destul de greu de gasit unele produse,dat fiind faptul ca nu multa lume practica acest stil de pescuit.am mai auzit pareri favorabile despre Fox challenger medium feeder(un model deja "vechi"),dar si acesta e greu de gasit la noi in tara.
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Mesaj de barbus » 18 Feb 2008 23:29

Voi ati dat la "feeder",iarna aceasta?ati avut ceva rezultate?
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 25 Aug 2008 10:10

Salut,

Eu folosesc 2 lansete Shimano Hyperloop Medium echipate cu 2 mulinete shimano exage 4000 si se comporta foarte bine . Feederele au 2 varfuri (unul mai subtire pt aruncari pana in 30 grame si cel mai gros cu care se poate arunca pana la 60 grame). Eu pescuiesc in general cu varfurile mai groase , iar daca le pun pe cele subtiri pot sa pescuiesc si la oblete cu ele ... se vede orice miscare. Recomand cu caldura sa incercercati pescuitul cu feedere ... este un pescuit de mare finete.

Fire Intinse !
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

mksoft
new member
Mesaje: 11
Membru din: 26 Dec 2007 15:39

Mesaj de mksoft » 03 Oct 2011 15:56

detalii despre pescuit la feeder - un articol interesant ce ziceti?

syyd
junior member
Mesaje: 60
Membru din: 21 Dec 2010 16:55

Mesaj de syyd » 06 Oct 2011 20:00

In perioada asta, octombrie - noiembrie unde sa caut scobarul? La apa adanca (curent domol) sau la la apa mai putin adanca? Totodata ce nada recomandati pentru sezon?

Scrie răspuns