Monturi fixe pe Dunare.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Monturi fixe pe Dunare.

Mesaj de armand » 28 Feb 2008 13:24

Salutare!

Citesc de destul de mult timp forumul insa nu am postat pana acu.

Cand vine vorba despre pescuit pe Dunare, toata lumea spune:"iti trebuie monturi cat mai simple, cu un singur carlig si cu plumb culisant..."

In realitate situatia e mai complexa de atat...intervine curentul care iti rostogoleste montura, intervin agatzaturile care sunt foarte dese, intervin pestii care cateodata sunt suspiciosi, intervin o gramada de chestii....

Ce ziceti, incercam sa detaliem putin monturile optime de pescuit in apa cu curent si incercam sa gandim putin mecanica lor?!
Deocamdata n-am....

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 28 Feb 2008 15:39

nu cred ca mai sunt multe lucruri de discutat pe tema asta ci doar sa reluam anumite discutii.
APCR-CS CARPZONE

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 28 Feb 2008 15:59

E posibil sa nu fi gasit eu topicul insa nu am vazut pe nicaieri sa spuna ca pescuieste cu montura fixa pe dunare. In cazul in care nu merge asa...poate sa imi explice cineva de ce?!
Deocamdata n-am....

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 28 Feb 2008 16:43

cu montura fixa nu cred ca mai pescuieste nimeni. Se mai numesc monturi ale mortii.(death rigs). Cred ca mai degraba o montura semi-fixa este indicata. In-line, safety clip. Cred ca safety e indicat cu un plumb grippa sau kling on de 150-170gr.
sa revenim la monturile fixe: daca o dai in agatatura trebuie sa rupi linia si lasi in apa o montura cu momeala pe care daca o ia un peste nu mai are sanse de a scapa. Eu zic sa te mai gandesti la asemenea monturi si sa nu le folosesti.
Carpfishing... A way of life!

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 28 Feb 2008 20:59

totusi la korda exzista sistemul cu plumb pierdut dar in sistem fix nu semifix sau semiculisant cum vrei sa/i spui.
APCR-CS CARPZONE

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 29 Feb 2008 09:26

armand eu am vazut pescuindu-se si cu plumb culisant dar si cu plumb fix si carligul legat deasupra plumbului
vorbesc despre pescuitul din barca
parerea mea personala, daca dai cu plumb culisant si forfac scurt sta mai bine momeala pe fundul apei
daca dai cu carligul legat deasupra plumbului, curentul va tine momela oarecum ridicata, dar de multe ori se prinde si asa
avantajul in schimb este ca daca ai bete de barca vei vedea pe varf si cea mai fina trasatura

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 29 Feb 2008 10:09

Eu de obicei dau cu plumb culisant, direct pe firul de la mulineta, apoi agatz forfacul, cu ce momeala o fi el. Daca pestele rupe, sau din agatatura se rupe firul, plumbul cade fara nici o problema, lasand pestele liber. Montura cu plumb pe capat, este, dupa cum zice si Dan...mai dificila....si la prezentarea momelii, si in cazul in care rupi... La pescuitul la salau se foloseste plumb pe capat, insa eu, la aceasta montura, agatz firul cu carlig, pe o agrafa cu vartej, culisanta, care la fel, va elibera pestele de plumb la ruptura, dar da si o mobilitate-libertate pestisorului (daca este viu) in apa.... Parerea mea!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 29 Feb 2008 11:26

In primul rand, pescarii de Dunare folosesc montura culisanta si acul legat pe direct findca obtin rezistenta maxima oferita de intreg ansamblu : lanseta-mulineta-fir -plumb-ac ! La Dunare finetea si mecanica monturii nu conteaza atat de mult precum rezistenta componentelor ! Chiar daca folosesti plumb culisant ,pentru ca ai frana mai stransa si dai la varf e ca si cum ai da la o montura fixa ,atata doar ca trasatura se vede mai bine si mai din timp ! Cand iti trage pestele ,nu-ti ia fir decat cat ai permite "burta din curent" dupa care sigur iti misca si plumbul de pe fund !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 29 Feb 2008 15:04

Eu ma intrebam daca se poate face o autoagatzare eficienta daca firul nu ar culisa deloc prin plumb (fie ca e inline sau nu) . AM putea bloca cu o alica mica ce ar putea fi smulsa de crap daca se rupe firu dar care da suficienta inertie pt autoagatzare!
Deocamdata n-am....

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 29 Feb 2008 15:37

armand scrie:Eu ma intrebam daca se poate face o autoagatzare eficienta daca firul nu ar culisa deloc prin plumb (fie ca e inline sau nu) . AM putea bloca cu o alica mica ce ar putea fi smulsa de crap daca se rupe firu dar care da suficienta inertie pt autoagatzare!
S-ar putea bloca plumbul cu un opritor siliconic ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns