Monturi fixe pe Dunare.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 01 Mar 2008 22:40

majoritatea sistemelor de plumbi de care or fi ei sunt semifixe care produc efectul de autointepare.o alica folosita ca opritor poate cauza ruperea firului prin farfecare n cazul in care acesta sa/r freca intalnind o agatatura ceva.ceva mai practic daca plumbul sau sistemul este culisant este folosirea unui nod pe firul principal cu un elastic de bani ;-)
APCR-CS CARPZONE

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 03 Mar 2008 09:28

Problema mea nu era cum sa poti face plumbul sa nu mai culiseze :D
Asta e foarte simplu si sunt o multime de metode...

Problema mea era daca functioneaza autoagatzarea pe Dunare, sau trebe musai sa il detectezi tu la varf cand trage si sa ii dai tzapa...

De ex, asta vara aveam 2 lansete de fibra de stica si 2 lansete din carbon ff puternice. ca sa fac eu o inovatzie, am pus si textil pe mulinetele lansetelor de carbon...

O zi intreaga, toti crapii care intrau la lansetele de carbon, sau scapau din prima(nici nu apucam sa pun mana pe lanseta) sau scapau dupa primi 5 metri de dril.

In schimb la fibra n-am avut nici un rateu...

PS: Lansetele erau puse in picioare deci conteaza din ce erau.
Sigur erau crapi aia care trageau si scapau...
Montura era cu plumb culisant...
Deocamdata n-am....

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 03 Mar 2008 14:59

nu vad dc nu ar functiona autointeparea in aceste conditii la plumbii de peste 100 de grame.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 04 Mar 2008 08:28

@armand
daca vorbim despre pescuitul pestelui mare la Dunare(crap; somn; mreana), nu prea putem discuta despre monturi. Nu o sa vezi niciun ''pescar de Dunare'', folosind monturi.
Se leaga cirligul la capatul firului care este pe tambur si mai sus(functie de pestii cautati si loc de pesc), in derivatie, cu un fir mai subtire decit linia principala si scurt, se leaga plumbul.
In varianta asta autointeparea functioneaza f bine.

In varianta descrisa de tine, cu lansetele de carbon ff puternice si fir textil, asta o sa patesti mereu, deoarece crapul de dunare ''trage'' foarte violent si datorita rigiditatii ansamblului, combinata si cu un cirlig subtire(ce ai folosit?!), ''taie'' buza pestelui...
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 04 Mar 2008 13:45

Salut!

Tocmai asta era si idea mea...
Stiu cum pescuiesc pescarii de Dunare, insa ma gandeam daca nu se poate optimiza cumva sistemul.

Oare nu functioneaza nimic mai bine decat montura cu "plumb pierdut" in varianta Dunareana?!

Poti sa imi zici cam ce lungimi folosesc (de la nodul cu firul plumbului pana la carlig) in functie de pestele cautat?
Deocamdata n-am....

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 19:26

DELETED

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 04 Mar 2008 21:00

parci scrie:pe dunare... la galati... chiar dupa faleza....am luat un somotel ka juma de kil.....dupa 9 ore de asteptat :oops: ...in rest a mers bn de tot la varga... aproape de mal... trage destu de bn ... dar nu capturi foarte mari :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ce e aia "destu de bn" ?! Al mai mare cat a fost....la varga!? OBLETE?!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 06 Mar 2008 10:03

...cum sa optimizezi ceva optim???!!!

pentru crap, in general, se folosesc lungimi de 15-25 cm;
pentru somn, functie de mai multi factori, intre 50 si 150 cm.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Mar 2008 10:21

si firul cu plumbul ce lungime il faci ?

nu deranjeaza crapul daca legi carligul cu mono 40 sau 45 cat ai firul principal ?

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 06 Mar 2008 10:33

Eu personal, de obicei, folosesc fir principal de 0,45 si montura de 0,35 (avand lungimea aprox. 25-30 cm). Plumb de 100-120 g + o bucata de 15-20 g, exact pe firul principal (peste tub, sa nu aiba firul principal de suferit), langa agrafa. Este o montura simpla, trainica (zic eu...) si care a dat rezultate pana acum (am mai avut si rateuri, dar nu cred ca constructia monturii, a fost cauza principala).

Scrie răspuns