ciorchine de PVA

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

ciorchine de PVA

Mesaj de lucian76 » 24 Mar 2008 10:48

Sunt incepator in ale crapului si pana se mai incalzeste vremea am facut niste probe cu diverse monturi ..in cada de la baie....problema care apare este ca atunci cand folosesc saculetul de PVA (am procedat la fel ca DVD -Korda) am observat ca in jurul carligului saculetul nu se topeste ..in plus se formeaza un ciorchine lipicios si din cauza asta s-ar putea sa fie probleme la prezentarea momelii...ce parere aveti?..a mai patit cineva asa ceva sau eu gresesc undeva

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: ciorchine de PVA

Mesaj de Sionut » 24 Mar 2008 12:51

lucian76 scrie:Sunt incepator in ale crapului si pana se mai incalzeste vremea am facut niste probe cu diverse monturi ..in cada de la baie....problema care apare este ca atunci cand folosesc saculetul de PVA (am procedat la fel ca DVD -Korda) am observat ca in jurul carligului saculetul nu se topeste ..in plus se formeaza un ciorchine lipicios si din cauza asta s-ar putea sa fie probleme la prezentarea momelii...ce parere aveti?..a mai patit cineva asa ceva sau eu gresesc undeva
Cu ce saculeti patesti asta ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 24 Mar 2008 13:03

cu Cormoran de 3.5 ...nu stiu de ce se intampla asa...am consumat vreo 1.5m tot testand si de fiecare data se intampla la fel ...uneori nici nu se mai ridica pop-up-ul din cauza ciorchinelui asa de mare e

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 24 Mar 2008 13:11

Foloseste Mika,Korda sau TNT si nu vei mai avea astfel de probleme. Cele de la Cormoran sunt din ata de PVA groasa, de aceea si mai ieftine, dar vezi ca nu prea ai satisfactie cu ele.
Am avut si eu de la Cormoran si Anaconda, si am lucrat altfel cu ele, le-am umplut si le-am agatat de clipul unde vine plumbul (safety)

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 24 Mar 2008 13:19

carprom scrie:Foloseste Mika,Korda sau TNT si nu vei mai avea astfel de probleme. Cele de la Cormoran sunt din ata de PVA groasa, de aceea si mai ieftine, dar vezi ca nu prea ai satisfactie cu ele.
Am avut si eu de la Cormoran si Anaconda, si am lucrat altfel cu ele, le-am umplut si le-am agatat de clipul unde vine plumbul (safety)
pai asa m-am gandit si eu ....sa-mi iau un Korda mai ingust (dar vroiam sa stiu daca materialul e de vina sa nu patesc la fel si cu altele) iar Cormoranul sa-l agat de clip....mersi de sfat

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 24 Mar 2008 13:50

Cu Korda nu vei avea astfel de probleme. Eu am fost de joi pina simbata la pescuit, si apa a avut 6°C, am folosit PVA de la TNT si nu am avut nici un fel de probleme.

Imagine

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 24 Mar 2008 13:56

ce diametru folosesti ?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 24 Mar 2008 14:03

lucian76 scrie:ce diametru folosesti ?
Large

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 24 Mar 2008 14:50

eu de vreo 2 ani pescuiesc doar cu PVA de la ESP. nu am avut nici o problema, am pescuit toata iarna si cu ciorap si cu pungi si nu mi s-a intamplat sa ramana vreun pic de pva pe carlig. Eu in Romania le cumparam de la Energofish.
Carpfishing... A way of life!

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 24 Mar 2008 18:53

,vezi ca cei de la korda au 2 tipuri de saculeti pva : 3 seso
lucian76 scrie:
carprom scrie:Foloseste Mika,Korda sau TNT si nu vei mai avea astfel de probleme. Cele de la Cormoran sunt din ata de PVA groasa, de aceea si mai ieftine, dar vezi ca nu prea ai satisfactie cu ele.
Am avut si eu de la Cormoran si Anaconda, si am lucrat altfel cu ele, le-am umplut si le-am agatat de clipul unde vine plumbul (safety)
pai asa m-am gandit si eu ....sa-mi iau un Korda mai ingust (dar vroiam sa stiu daca materialul e de vina sa nu patesc la fel si cu altele) iar Cormoranul sa-l agat de clip....mersi de sfat
daca esti fan korda :lol: vezi ca cei de la korda au 2 tipuri de saculeti pva : 3 season (ptr perioadele cu apa mai calda) si 4 season,mai solubil decat celalalt, care poate fi folosit si pe ape reci fara probleme.

Scrie răspuns