Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Apr 2003 13:26

scump tile, iti multumesc pentu "domnul Musaro", dar poti sa imi spui Adriano ca intre prieteni. Nu am cu mine astazi, dar maine aduc cu mine o revista italiana in care se gaseste site-uri de multe magazine care vand produse de pescuit de la firme de calitate on-line.Acolo poti gasi modele si preturi la aproape oricare produs te intereseaza.Dupa care suni la gipo la Bucuresti ( magazinul central) si unde se gasesc mai multe produse de calitate din strainatate aduse in Romania.Promit!
Asa poti compara preturile si sa nu te surprinda ca in Romania sunt de patru ori mai scumpe.Vreau sa stiu de la mister Gun daca a testat deja mulineta Super Baitrunner 10000XTE, cat costa in Germania si daca imi poti spune parearea ta.In Italia este aproape la 160 de Euro.
Imi cer scuze lui mss. Gun pentu " scula saracului ", nu m-am exprimat bine si nu vroiam sa va ofensez si trebuie sa va spun ca aveti dreptate pentru inele caci nu sunt chiar din titaniu, insa sunt doar suflate.Dar de multe ori se face atata publicitate ca sportul pierde valoarea si totul se minimizeaza la o cursa nebuna pentru a arata cine a cumparat cele mai noi si performante scule.
Daca stiti niste smecherii la pescuit folosite in Germania si care pot functiona si in Romania, va rog frumos sa ma ajutati.
Mi-ar face placere sa tinem legatura.
Cu respect, Adriano! :wink:

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 01 Apr 2003 22:52

pentru Adriano...
da,ai dreptate mulinetele de care m-ai intrebat costa 160€.le-am incercat (de mult ori deja) si pot sa iti spun ca sunt super.singura chestie e poate ca frina nu se regleaza asa de fin ca la alte mulinete ca de ex. Twin Power,dar sunt mulinete mari gindite in proiectare pentru peste mare si nu pentru carasi sau rosioare.sper sa ma intelegi...daca mergi cu ele afara te duci la peste mai sanatos...au 572g,desigur Freespool...daca cumperi poti fi sigur ca nu te vor dezamagi...
referitor la smecherii,intreabama ceva exact si poate te pot ajuta...rspect!

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 01 Apr 2003 23:01

pentru Tile....
nu stiu daca ai aflat ,dar DAM nu mai produce nimic...sunt Bankrot de mai mult de un an....ceea ce se mai vinde sunt resturi...la unele mulinete se mai asigura service...
referitor la Cormoran:in afara de modelele HI-MOBIL-7PI si CORMOBIL -7S(poate si ANTERA PRO -6PI) nu ti-as recomanda nimic.calitate foarte proasta...freespool--->o adevarata catastrofa!!!!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Apr 2003 10:43

scump mister gun,vreau,sa stiu daca se poate ceva mai mult despre tecnica shefield.pentru sa pescuiesc departe dar la suprafata.nu am gasit nicio carte care explica bine aceasta tecnica.Merci.

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 02 Apr 2003 17:38

pentru adriano...
la prima vedere am fost putin surprins,deoarece dupa nume nu imi spune tehnica sheffield nimic(poate la noi ii spune altcumva!).m-am gindit mai mult si cred ca te-ai gindit la sbirolino...
despre sbirolino:e o tehnica noua in ultimii ani folosita mai ales in Italia,intre timp si in Germania si Anglia...ce e sbirolino?o bila cu o tija (bila din plastic mai rigid,tija la fel)care se umple cu apa(nu neaparat--->depinde de greautatea bilei) si asa poti sa hotarasti la ce adincime vrei sa pescuiesti..de plumb nu mai ai nevoie,deoarece sbiro e deja destul de greu..forfahul e oricum mai lung decit la plumb sau momitor(70-80cm)...in apa efectul e ca (depinde de greutatea sbiro) sau pluteste la 10-15 cm sub suprafata apei sau se poate scufunda mai adinc....metoda se foloseste mai ales pe riuri (mai lente) la pastravi ,dar si la crapi (mai putin lenesi)...
sper ca la asta te-ai gindit..

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Apr 2003 09:46

scump mister gun,merci pentru sfaturi dar trebuie sa va deranges inca o data:am o problema sau diferite intrebari:
1 folosesc pe tambur trilene 0.30,trebuie sa bago o inaintas din textil 20 lb pentru a forta aruncarile,care nod ma sfatuiti sa folosesc pentru sa tina mai bine intre nailon si textil?si mereu care nod ma permite sa alunece mai bine prin inele fara sa ma strica aruncarile?se sice ca trebuie bagat putin de vaselina siliconica,merge bine si ulei de seminte(in romania nu se gaseste vaselina siliconica pentru pescuit).va multumesc si fir intins.adriano

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 03 Apr 2003 18:53

adriano...
1)fir de 0.30 impletit?vrei sa scoti rechini?daca ma uit la Dyna Cast ----putere lineara 25,4kg-----ma sperii!!!poate mergi la somn si nu la crap!!eu nu te-as sfatui sa folosesti la crap mai mult de 0.18 si forfah de 0.15(impletit!)
2)pentru fire impletite folosesc nodul:Double Uni-Knot-----din proprie experienta---adauga o picatura de lipici (din ala la minut)
3)pentru timp indelungat(fir normal)---nodul chirurgului
4)lasa sa iti trimita cineva din Italia vaselina siliconica---uleiul nu tine prea mult!---nu costa o avere nici in Italia!
----ceva personal:daca mergi la crap,si zici ca ai bete de crap atunci nu ar trebui sa ti se intimple la aruncari nimic,chiar si cu fir de 0.35 impletit.(ultimul inel ar trebui sa aiba un diametru de ca.4cm)
----ziceai ca folosesti Browning:ma intereseaza ce model???!(daca detii Carboxy Carp nu trebuie sa iti fie frica de inele...
respect......

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 07 Apr 2003 12:07

scump mister gun folosesc trilene berkley nu fireline.trilene este monofilament 0.30.Pentru inaintas am ales textil de 15 lbs.dupa doi, trei noduri marinaresc am folosit nodul chirurgului pentru ca nailonu aluneca.a tinut perfect:va multumesc pentru sfaturi.ca lanseta iarna aceasta am cumparat browning carboxy carp 3.60 cu inele chiar in sic,cantareste 340g. este din 2 bucati si putere este de 2 lb jumate.aveau doi modele:eu am luat cela cu blancuri putin mai grosi.cealalta era de 2 lb. un sfert.vreau sa va intreb din curiositate cat costa acolo.in italia lam pletit 264 de euro.ps.sunt foarte multumit de ea.ps2 am testat shimano tribal si nu se compara randament este mult mai rigida la drill dar are blancuri mai subtiri.salut adriano

mister-gun
new member
Mesaje: 28
Membru din: 06 Mar 2003 06:55

Mesaj de mister-gun » 07 Apr 2003 22:37

pentru adriano...
scuze, dar nu stiam ce sunt trilene(in romineste!!!)..----pina acum..cred ca la cele 2 bete ai facut o investitie foarte buna ----betele sunt superbe...poti fi mindru de ele!!!!referitor la pret pot sa iti spun doar ca aici le-am vazut la 249€..(si la concursuri daca vei merge nu trebuie sa iti fie rusine!!!)---la pretul acesta au deja cam toate betele SIC sau SIS.te vor tine mult si cum se spune:ma cac pe betele tale...(nu intelege gresit---tradus:mult noroc cu ele)
referitor la tribal:nu am pescuit cu ele, le-am avut doar in mina...au blancuri destul de subtiri, dar dupa spusele unor cunostinte de ale mele se comporta destul de bine... nu stiu...
daca te mai pot ajuta cumva, referitor la scule m-as bucura mult----
fir intins!!!

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 10 Apr 2003 19:27

Pot sa va spun ceva care m-a socat
Sculele de xxx nu au materiale mai bune decat cele medii
Spre exemplu Shimano Ultegra are corpul si rotorul din grafit
iar roata dintata este din duraluminiu
Parerea mea este ca aceste materiale sunt inferioare pentru solicitarile
la care sunt supuse
Problema este ca toate firmele ofera aceasta combinatie de materiale
O mulineta cu adevarat buna are corpul si rotorul din duraluminiu
si roata dintata din otel mai solid decat cel obisnuit

Scrie răspuns