monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 05 Mar 2008 15:30

andrei senzor scrie:intr-adevar este vorba de mirosul lor. in primul rand mirosul pronuntat de cauciuc.
va sfatuiesc sa folositi numai plumbi acoperiti electrostatic.
inca ceva. plumbii de calitate loviti puternic unul de celalalt nu trebuie sa se ciobeasca, adica sa le sara vopseaua. se vor deforma, dar vor ramane acoperiti.
si inca ceva ( :D ) chiar si cu astfel de plumbi, in cazul celor nou nouti, eu va recomand sa-i aruncati cateva ore in namolul de pe malul baltii inainte de folosire!
Andrei sa dea dracu in ei de plumbi,i-am bagat in borcanu' cu n-butiric si sa vezi ce miros de guma mai au acum... :lol: :lol:

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Re: .

Mesaj de maiden » 05 Mar 2008 18:00

CristianSurdu scrie:@Iron, mai bine baga un oki aici : http://www.korda.co.uk/rigs/rigs.html
Multumesc 'nea Cristi!! :bere:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
diablo69
new member
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mar 2008 13:00
Localitate: Castellon

Nedumerire...!!!

Mesaj de diablo69 » 23 Mar 2008 15:05

Salutare la toată lumea.Sunt nou pe acest forum.Problema e că sunt plecat "afară".Mai precis locuiesc in Castellon ,Spania,zonă de coastă unde nu e tradiție in carpfishing.De cind cu avalanșa de români au mai inceput să se dezmorțească,mai pricep și ei (vînzătorii) cîteva cuvinte (rîmă,somn,viermi,plută,etc).Citesc pe diferite forumuri sfaturi ,rețete,denumiri ,mărci de mă ia amețeala.Beleaua e că aici nu se găsesc să le cumperi decît online,cea ce nu am încredere.Aș dori detalii mai amănunțite in limaj popular (românesc).Potențial este ,amatori destui,așa că ajutor!!.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 23 Mar 2008 21:28

1. Dupa ce ai trimis o postare, verifica daca a aparut, de obicei ai un mesaj de eroare, dar mesajul se afiseaza de fapt pe site. Asa eviti sa apara de trei ori.
2. Ce anume te intereseaza in "limbaj romanesc"? Nu ca n-ai gasi pe nimeni sa te ajute, dar trebuie sa stii ce vrei.
3. Sigur exista crap in zona Castellon? Daca nu gasesti scule si momeli pentru asa ceva in magazine, probabil nici peste nu e. Intreaba localnicii.
4. Daca totusi exista crapi si localnicii nu-s interesati de asa ceva, atunci sigur sunt si foarte usor de prins. Nu-ti trebuie scule sofisticate si nici momeli prea scumpe, porumbul din conserve, de exemplu, e minunat.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 23 Mar 2008 22:04

diablo69 ti-am trimis un mp.Salut.

Avatar utilizator
vladutada
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mar 2008 08:16
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de vladutada » 25 Mar 2008 10:31

Salutare.Din propria experienta va pot spune ca montura cu plumb pierdut are mai multe avantaje pentru baltile din romania.
1.Poti adapta pe montura plumbul dorit foarte repede,in functie de fundul lacului.
2.Distanta este un alt avantaj de luat in seama.
3.Plumbul pierdut te ajuta la priderea crapului,deoarece in momentul cand crapul absoarbe hrana de pe fundul lacului si se indeparteaza de zona respectiva se inteapa singur ,datorita greutatii plumbului care este fix,pe cand la plumbul culisant poti avea surpriza cand absoarbe hrana sa nu simta o contra din partea plumbului sa o scuipe inapoi fara sa se intepe ,sau in momentul cand tragi sa ai surpriza ca tragi in gol,deoarece nu s-a intepat pestele.
4.Fundul lacului.
5.Montura cu plumb pierdut impiedica si agatarea acului,deoarece se creaza o linie curba a monturi la nivelul plumbului si in cazul in care pe firul de par aveti omomeala usoara(porumb,viermusi)nu aveti probleme.
Spor la treaba

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 25 Mar 2008 15:18

am prins atat de multi crapi in iarna asta folosind montura culisanta korda, ca ceea ce spui tu -vladutada- mi se par povesti. Toti pestii s-au autointepat, deci nu stiu de unde ideea ca montura culisanta nu ar fi buna. Incearc-o si vezi rezultatele si vei fi uimit, iar apoi iti vei schimba parerea garantat.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 25 Mar 2008 15:42

DIABLO69 ti-am trimis un MP.Nu stiu daca l-ai primit. Ma poti contacta la adresa: chiqui2k4@yahoo.es.

kutuka
new member
Mesaje: 3
Membru din: 30 Apr 2008 18:32
Localitate: Mangalia
Contact:

Mesaj de kutuka » 07 Mai 2008 18:36

mikecarp scrie:am prins atat de multi crapi in iarna asta folosind montura culisanta korda, ca ceea ce spui tu -vladutada- mi se par povesti. Toti pestii s-au autointepat, deci nu stiu de unde ideea ca montura culisanta nu ar fi buna. Incearc-o si vezi rezultatele si vei fi uimit, iar apoi iti vei schimba parerea garantat.
POt cumpara de undeva montura culisanta korda ? sunt mai greu de cap si unde mai pui ca sunt si incepator nu am vazut in viata mea un crap :oops: da sa il mai prind... IN schimb m-ar interesa sa acumulez mai multe cunostinte :P

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 08 Mai 2008 16:25

kutuka scrie:
mikecarp scrie:am prins atat de multi crapi in iarna asta folosind montura culisanta korda, ca ceea ce spui tu -vladutada- mi se par povesti. Toti pestii s-au autointepat, deci nu stiu de unde ideea ca montura culisanta nu ar fi buna. Incearc-o si vezi rezultatele si vei fi uimit, iar apoi iti vei schimba parerea garantat.
montura culisanta o poti cumpara de la orice mag care vinde echipament si scule de crap. Montura o poti realiza si tu fara alte adaosuri speciale: iei o bucata de leadcore cu un vartej la un capat, tragi pe leadcore o bila de cauciuc de 6-8mm, dupa care treci leadcore/ul prin vartejul plumbului. Asta ar fi montura culisanta, dar te/as sfatui sa incepi cu ceva mai usor, cum ar fi plumbul in/line. E mai simplu pt un incepator.
fir intins.

POt cumpara de undeva montura culisanta korda ? sunt mai greu de cap si unde mai pui ca sunt si incepator nu am vazut in viata mea un crap :oops: da sa il mai prind... IN schimb m-ar interesa sa acumulez mai multe cunostinte :P

Scrie răspuns