Navomodel

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 02 Apr 2008 01:56

Inca un nebun care si-a facut singur un navomodel de pescuit .... cititi cum :P

Duminica ii fac botezul pe Arges !

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?a ... 39&t=13901&

Am uitat sa specific ...e cu nano-muci tehnology :mrgreen:

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: barcuta

Mesaj de boosterman » 02 Apr 2008 19:16

mihaistoica scrie:salut
Daniel Hentiu,
barcuta care este de vanzare la energofish si fishline.ro este facut de acea persoana din deva ?
http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... 0&vmcchk=1

mi-ar prinde bine niste informatii despre niste comenzi de pe telecomanda despre care nu stiu exact ce fac.....pana acum nu le-am inteles rostul
barcuta nu a venit cu nici un fel de instructiuni

multumesc
Nu stiu despre ce barcuta vorbesti dar cea de la xxx-line este de la Energoteam, Speedy Carp facuta, in China, pentru piata europeana. :idea: Apropo in China se numeste Hi-Sport iar in Germania Carponizer :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: barcuta

Mesaj de florinw » 02 Apr 2008 20:00

Nu stiu despre ce barcuta vorbesti dar cea de la xxx-line este de la Energoteam, Speedy Carp facuta, in China, pentru piata europeana. :idea: Apropo in China se numeste Hi-Sport iar in Germania Carponizer :idea:[/quote]

carponitzer este carponizer si nu are legatura cu celelalte marci.cu aceeasi carena si acelas dizain sint mai multe barci ( si asta nu numai la carponitzer) ce poate ca problema sa plece din faptul ca majoritatea sint facute in china si la aceeasi fabrica se comanda de la mai multe firme.(asta cam in toate domeniile nu numai de barcutze.) dar china lucreaza pe maii multe calitatzi si nu inseamna ca daca doua produse a doua firme diferite arata la fel au si aceeasi calitate.de aici pleaca si diferentzele de pretz.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 02 Apr 2008 21:04

Draga Florine nu vreau sa te supar, si nici sa incep o serie de polemici, dar tocmai s-a intors un prieten de al meu din China, unde a plecat cu afaceri, fara legatura cu pescuitul. La plecare l-am rugat sa-mi cumpere sistemul ala solar de incarcare a acumulatorilor. Stii ce mi-a spus la intoarcere? Barcutele se fabrica, la o singura fabrica, DOAR PENTRU EUROPA asa ca nu a putut sa cumpere nimic (evident ca trebuia sa comande o cantitate foarte mare, pentru a fi fabricata si personalizata conform firmei ce o achizitioneaza). Si ca sa inchei iti mai spun o chestie hazlie, un chinez partener de afaceri cu amicul meu la rugat sa-i trimita o barcuta din Romania, pentru ca el acolo nu poate sa o cumpere cum am mai spus sunt facute pentru Europa la comanda unor firme de specialitate!
Stima !
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 02 Apr 2008 21:07

Carponizer Baitboat with Backpack and Remotebag
749,00 EUR incl. 19 % Tax excl.Shipping costs :idea:

http://www.tradekey.com/selloffer_view/id/417859.htm
...la o comanda de minim 240 de bucati nu crezi ca pretul e mai mic? :idea:

Stima!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 02 Apr 2008 22:39

boosterman scrie:Draga Florine nu vreau sa te supar, si nici sa incep o serie de polemici, dar tocmai s-a intors un prieten de al meu din China, unde a plecat cu afaceri, fara legatura cu pescuitul. La plecare l-am rugat sa-mi cumpere sistemul ala solar de incarcare a acumulatorilor. Stii ce mi-a spus la intoarcere? Barcutele se fabrica, la o singura fabrica, DOAR PENTRU EUROPA asa ca nu a putut sa cumpere nimic (evident ca trebuia sa comande o cantitate foarte mare, pentru a fi fabricata si personalizata conform firmei ce o achizitioneaza). Si ca sa inchei iti mai spun o chestie hazlie, un chinez partener de afaceri cu amicul meu la rugat sa-i trimita o barcuta din Romania, pentru ca el acolo nu poate sa o cumpere cum am mai spus sunt facute pentru Europa la comanda unor firme de specialitate!
Stima !
nu prea am intzeles ce vrei sa spui.poate nu m-am exprimat nici eu prea clar.firma carpolounge :

http://www.carplounge.de/

vinde ca marca inregistrata barcile carponitzer,asa cum reiese din pagina lor si din articolul publicat in carp mirror nr 2 din aprilie 2008 pg98.

am spus ca mai sint si alte modele de la alte firme care vind ceva asemanator sau care arata la fel, dar asta nu inseamna ca sint la aceeasi calitate.si nici la acelas pretz si ca probabil sint facute in aceeasi fabrica, ceea ce insa nu garanteaza o calitate similara, cunoscut fiind faptul ca china lucreaza pe mai multe calitatzi in functzia de cererea clientului.

ideea mea era ca sint produse diferite ,ca sa te citez pe tine "personalizate" pt firme diferite,iar a ta ca de fapt este acelas model care pt romania se cheama:
Nu stiu despre ce barcuta vorbesti dar cea de la xxx-line este de la Energoteam, Speedy Carp facuta, in China, pentru piata europeana. Apropo in China se numeste Hi-Sport iar in Germania Carponizer .

probabil sa ai dreptate nu te contrazic ,de fapt nici nu ma intereseaza.cit despre polemica nu vad vreun motiv. itzi citez scurt din pagina firmei carpolounge :


Mit dem Carponizer hat die Firma Carplounge Tackle ein Futterboot auf den Markt gebracht, das in Ausstattung, Wasserlage, und in der patentierten Technik einmalig ist
cu carponitzer a adus firma carplounge takle pe piatza o barca de nadit care in dotare ,tzinuta pe apa,si in tehnica patentata este unica.

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 03 Apr 2008 02:12

Eu zic sa nu va mai certati! Toata lumea se lauda cu ce are el e mai bun!

"Hed" de lauda cu motoare de aeroterma de Dacia! (nano-muci tehnology)
Mai era un nene pe la Timisoara parca si ala cu tehnologie spatiala (aka stelitul geostationar care ofera informatiile GPS-ului ...de parca nimeni altcineva nu-l foloseste decat el... :(
Unii prin Bucuresti declanseza cuvele cu componente de inchidere centralizata....unii din ABC, altii din fibra...

Una peste alta fiecare incearca sa-si convinga clientul ca e cel mai bun! Ce e rau in asta?

...si nu uitati ...totul e facut in china! ...in curand si noi! :P

intrati pe

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=SF&f=39&

unde puteti afla marile secrete ascunse in navomodele.....cunoscute de altii de zeci de ani!

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 07 Apr 2008 10:38

barcuta home made
fabricatie proprie 100%
costurii.... :D
eficienta 100%
SI FILMULETUL CU EA
http://www.youtube.com/watch?v=bfXCSIt7RWU

trabuc
new member
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2008 20:56
Contact:

Mesaj de trabuc » 26 Mai 2008 12:56

Diferenta destul de mare (calitativ) intre componentele din barcuta Carponizer vs. Speedy Carp . Raspuns de la unul care le-a desfacut sa monteze sonare.

Cu bine.

Avatar utilizator
Boros Floris
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 04 Apr 2008 19:35
Localitate: cluj
Contact:

Mesaj de Boros Floris » 26 Mai 2008 13:25

Buna,cu urmatoarea postare cred eu ca se vor rezolva multe din necunoscutele pescarilor care vor sa acizitioneze un novomodel de plantat.As mai vrea sa'mi cer scuze daca cineva de pe acest forum se simte ofensat,eu dar am dat un copy-paste de pe 1 site romanesc specializat in asemenea discuti.
In ultimii doi ani industria autohtona a vaporaselor de pescuit a cunoscut un elan semnificativ. Au aparut pe piata o multitudine de navomodele, din ce in ce mai performante si din ce in ce mai fiabile.

Printre aceste navomodele s-au strecurat si kitschuri confectionate de diversi amatori ce au copiat inclusiv de pe acest site, paragrafe intregi. Acesti diletanti lipsiti de cele mai elementare reguli de bun simt si loialitate a concurentei, incearca fara success sa denigreze firmele de renume existente pe piata de ani buni si induc in eroare tagma pescaresca invocand ca pot realiza mai mult de cat un kitsch la preturi minimale. NU va lasati inselati de “CHINEZII” autohtoni. Pe acestia nu-i veti vedea cu “produsele” lor expuse spre prezentare la targuri si expozitii, doar pe site-urile de vanzari si anunturi gratuite.

Pentru o mai buna informare, cat si pentru a demonstra celor interesati cum se optine performanta de exceptie a vaporaselor sale, H.E.D., a reorganizat acest site astfel incat si cei mai neavizati dintre pescari sa nu mai poata fi pacaliti. Rasfoind pagina cu pagina acest site veti dobandi cunostinte noi si veti trage concluziile care se impun referitoare la performante, calitate si pret. Numai accesand pagina OPTIUNI ECHIPARE a acestui site veti sti ce pretentii sa aveti de la un vaporas pentru nadit si plantat. Accesand DIN CULISE puteti vedea din ce se compun la interior vaporasele profesionale H.E.D. ce anume le face atat de speciale si participati imaginar la construirea propriului dumneavoastra vaporas.
ARIZONA CARP TEAM

Scrie răspuns