sondarea apei

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

sondarea apei

Mesaj de silviu_ms » 09 Apr 2008 21:23

as dori sa aflu metode si informatii despre sondarea locului de pescuit (balti) in special pt pescuitul crapului...sunt incepator in ale crapului si am tot incercat sa caut link-uri si reportaje despre sondare si nu am gasit aproape nimic conculdent, asa ca apelez la bunavointa pescariilor de crap cu vechime :D
Va multumesc ! ;-)

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 10 Apr 2008 09:11

a scris ceva foarte complet pe forum val pangica.cauta la echipamente si accesorii(acolo cred ca e).daca nu gasesti cauta printre postarile lui val.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 10 Apr 2008 10:46

Salut
Stiu ca o metoda simpla e sa dai cu o montura Shefield (pescuit la pluta la distanta) si sa verifici din mai multe aruncari adancimea apei (e ca la undita si in functie de cum misti pluta iti dai seama de adancime). Asta asa grossomodo. Eu aveam o problema cu vantu si valurile de pe lac. Pe un lac cu suprafat deschisa cand bate vantul din lateral se fac valuri in anumite portiuni iar in altele e mai limpede. Banuiesc ca unde e mai limpede e mai mica adancimea.

Nu am dat un raspuns profi, banuiesc ca exista si sonare si markere etc. Pe unul din dvd-urile de la Korda explica pas cu pas cum sondeaza adancimea cu un marker.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 11 Apr 2008 07:46

Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 11 Apr 2008 09:48

http://www.fishingmagic.com/news/articl ... editorial1[/quote]
... ati vazut totusi ce "mustati" mici lasa la nod?
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Scrie răspuns