Frolic-intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gelu
new member
Mesaje: 18
Membru din: 21 Ian 2003 17:37

Frolic-intrebare

Mesaj de Gelu » 03 Apr 2003 15:50

Am cumparat Frolic ieri de la Billa(57.500 lei punga de 500g), l-am testat acasa, se scufunda , dar are densitatea foarte putin mai mare decit a apei, abia atinge tangential fundul apei. Ceea ce denota ca in riu e dus usor de cel mai mic curent...Chiar si de curentii de pe fundul baltii cred ca se intimpla la fel.
O alta chestie: are dimensiuni cam mari , 20-25 mm, adresindu-se clar crapilor respectabili, care sint destul de putini si greu de gasit, cel putin la mine in zona.
Pe www.crap.ro la montura Frolic am vazut si "petit", care cred ca sint mai mici si, implicit mai bune ca marime pentru pestii mai accesibili. Se gaseste in Romania, ca eu nu am vazut la Billa si OMV decit de-alea mari?
By the way, a prins cineva cu Frolic in primavara asta?

Gelu Popan , Cluj-Napoca

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Frolic-intrebare

Mesaj de Vali » 04 Apr 2003 08:19

Eu am folosit Frolic la rau, saptamana trecuta. De prins, nu am prins cu el, iar trasaturi am avut putine. Problema e ca apa era crescuta si destul de murdara, deci nu cred ca pot sa trag o concluzie din aceasta partida despre cat de eficient ar fi ca momeala.

Pentru ca unde pescuiesc eu nu am dat peste pesti care sa poata inghiti bucata de Frolic "dintr-o suflare" (exemplare capitale), am ales sa tai bucata in doua si sa folosesc cele doua jumatati pe fir de par ca doua boilies. Oricum, bucatile de Frolic se umfla dupa un timp.

Referitor la flotabilitate, am observat ca la rau, mai ales in apa mai murdara, Frolicul plutescte cu seninatate si abia dupa ce absoarbe niste apa se duce la fund. In consecinta, am lestat montura cu o alica. [/i]
Vali

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 04 Apr 2003 09:03

Salut,

N-am vazut Frolic care sa plureasca. In orice caz cel pe care-l gasesc aici in Franta nu pluteste de loc. Am prins cu Frolic acum doua saptamini pe o zi frumoasa si insorita. Nu mi se pare prea mare, am prins si crapi de 1 kg cu Frolic mare.
Cit despre petit Frolic nu este mult mai mic decit celalalt. Este facut pentru cainii mici. Are parfum de pui in loc de vaca si este ceva mai moale, se dizolva mai repede in apa. Asta-i tot.

Tudor

Scrie răspuns