Intrebari incepator

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Intrebari incepator

Mesaj de IonutD » 28 Apr 2008 10:14

Pescuiesc de 5-6 ani doar cu monturi cumparate din piata. Acum as vrea sa mi le confectionez singur si am unele nelamuriri. Am citit toate articolele si topicurile de pe acest site si multe altele dar tot nu am reusit sa inteleg:
Montura sau forfac e acelas lucru ? Daca nu care e diferenta dintre ele.
Ce e o montura rigida ? Ce e montura fixa ? Ce e ala rig ?

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 28 Apr 2008 19:31

Nu te supara dar asta inseamna ca: ori nu ai citit bine ori nu ai citit tot :!: Cauta postarile lui Matix:idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 28 Apr 2008 20:16

Foloseste un singur carlig si indiferent de montura, ca principiu universal : cu cat mai simpla, cu atat mai eficace. Cauta pe forum si prin arhiva de articole, si vezi ce se potriveste stilului tau de pescuit si locurilor unde obisnuiesti, sa cauti crapul. :-)

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 28 Apr 2008 21:29

Intotdeauna am folosit numai un carlig pe montura. Ultimele partide de pescuit am folosit o montura "dupa capul" meu dar am ratat aproape toti pestii. Am pus un plumb culisant direct pe linia de la mulineta (deci plumbul putea sa ajunga la capatul firului). Tot de linie am legat un carlig (cu ac de par) cu vartej. M-am gandit eu ca pestele nu va simti plumbul si va pleca cu momeala (evident frenele de la mulineta erau slabite la maxim). Toti pestii i-am lasat sa ia destul fir de pe tambur cu toate astea din 7 trasaturi nu am intepat decat 2 din care unul a scapat dupa ce l-am adus maxim 10 metri spre mal.

PS am citit tot si foarte bine (posturile lui matix chiar de mail multe ori).

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 28 Apr 2008 22:32

IonutD scrie:Intotdeauna am folosit numai un carlig pe montura. Ultimele partide de pescuit am folosit o montura "dupa capul" meu dar am ratat aproape toti pestii. Am pus un plumb culisant direct pe linia de la mulineta (deci plumbul putea sa ajunga la capatul firului). Tot de linie am legat un carlig (cu ac de par) cu vartej. M-am gandit eu ca pestele nu va simti plumbul si va pleca cu momeala (evident frenele de la mulineta erau slabite la maxim). Toti pestii i-am lasat sa ia destul fir de pe tambur cu toate astea din 7 trasaturi nu am intepat decat 2 din care unul a scapat dupa ce l-am adus maxim 10 metri spre mal.

PS am citit tot si foarte bine (posturile lui matix chiar de mail multe ori).
Cel mai bine fa o poza la montura cu care ai dat cat mai clara, pune-o aici ...si poate s-o gasi cineva sa iti spuna si unde ai gresit ;-)

Andrei
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 29 Apr 2008 11:01

IonutD scrie:Intotdeauna am folosit numai un carlig pe montura. Ultimele partide de pescuit am folosit o montura "dupa capul" meu dar am ratat aproape toti pestii. Am pus un plumb culisant direct pe linia de la mulineta (deci plumbul putea sa ajunga la capatul firului). Tot de linie am legat un carlig (cu ac de par) cu vartej. M-am gandit eu ca pestele nu va simti plumbul si va pleca cu momeala (evident frenele de la mulineta erau slabite la maxim). Toti pestii i-am lasat sa ia destul fir de pe tambur cu toate astea din 7 trasaturi nu am intepat decat 2 din care unul a scapat dupa ce l-am adus maxim 10 metri spre mal.

PS am citit tot si foarte bine (posturile lui matix chiar de mail multe ori).
La monturile culisante gandestete ca acul se agata superficial in buza pestelui si intepatura trebuie facuta de pescar ! Nu trebuie sa-l lasi sa ia destul fir ,ptr.ca in tot timpul ala el incearca sa-ti scuipe acul ! Ori pui un opritor pe fir ,mai sus de plumb ,sa faci o montura semifixa ori mergi pe un plumb fix care sa-ti dea efect de autointepare ! Si mai conteaza tipul acului ,legatura si lungimea forfacului ,distanta intre momeala si curbura acului , etc. etc. ...pana nu stim cu ce-ai pescuit tu , dam sfaturi "la general" ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Mai 2008 20:39

1. carligele-s noi, sau barem BINE ascutite?
2. Ai si INTEPAT ( contrat, ma rog, zi-i cum vrei!) pestele dupa ce-a luat fir?
3. Montura culisanta ( fara opritor)+frane libere mi se pare cea mai perdanta varianta. Sau C&R prematur :mrgreen: , zi-i cum vrei.
:D

Ori renunti la Pb culisant, ori stai cu mana la max. 1 metru si ochii tot asa fata de bete!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 02 Mai 2008 21:26

teacher64 scrie:1. carligele-s noi, sau barem BINE ascutite?
2. Ai si INTEPAT ( contrat, ma rog, zi-i cum vrei!) pestele dupa ce-a luat fir?
3. Montura culisanta ( fara opritor)+frane libere mi se pare cea mai perdanta varianta. Sau C&R prematur :mrgreen: , zi-i cum vrei.
:D

Ori renunti la Pb culisant, ori stai cu mana la max. 1 metru si ochii tot asa fata de bete!

1. Folosesc carlige noi de la Korda sau Mustad.
2. Nu am intepat decat 2 din care unul a scapat relativ repede.
As putea sa revin cu o fotografie a monturii dar nu are rost intrucat am inteles unde am gresit. Mai am totusi o nelamurire: Forfacul incepe la carlig si se termina la opritorul sau vartejul in care se opreste plumbul ? Am tot citit despre lungimea forfacului dar n-am reusit sa-mi dau seama. Poate ma ajuta si pe mine cineva.

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 03 Mai 2008 10:36

IonutD scrie:
Mai am totusi o nelamurire: Forfacul incepe la carlig si se termina la opritorul sau vartejul in care se opreste plumbul ? Am tot citit despre lungimea forfacului dar n-am reusit sa-mi dau seama. Poate ma ajuta si pe mine cineva.
Da.De fapt invers: incepe de la vartej si se termina cu carligul ;-)
Cat despre montura culisanta...eu o folosesc de cativa ani buni si singurele rateuri le am doar atunci cand nu sunt atent si intep prea repede...sau prea tarziu :lol: Oricum e singura montura care-ti ofera satisfactia ca tu intepi pestele..la restul e deja "preintepat" tot ce trebuie sa faci e sa-l scoti din apa...Fire intinse.

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 06 Mai 2008 23:50

OK. Si atunci un forfac rigid se refera la rigiditatea firului cu care este legat acul ? Am tot citit pe forum si in revista aventuri la pescuit despre mecanica monturii si lungimea forfacului. Conteaza lungimea forfacului daca pescuiesc cu plumbi culisanti ? Dupa parerea mea lungimea forfacului este strans legata si de lungimea firului pe care culiseaza plumbul. Pe o balta fara mal si pescuit la distante foarte mari 200 metri folosind un plumb culisant si fir de 0,4 ce lungime de forfac se recomanda si cam ce lungime pentru culisarea plumbului ?

Scrie răspuns