Vanilia ca aroma

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 21 Mai 2008 17:12

Nu stiu unde-ai gasit tu asemenea bile...dar daca vrei sa le mai folosesti, cred c-ar trebui sa le dipuieshti intr-o aroma cu care se prinde pe acea balta. Daca-ti completai profilul, shtiam si noi cam de pe unde sa te luam, da' asha...... Fir intins! ....si pune un carlig pe montura...ca...te rad si crapii ! ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 17:17

Sunt din Arad , ia bilele leam luat de la magazinul de peste drum de politia rutiera, iar balta pe care am fost este la Mako in ungaria 71 Km de arad, dar asta este neimportant, nu stiu cum sa ma exprim sa fiu cat mai explicit.

Vad multe posturi de genu am folosit aroma de x,y,z si am prins cu ea indiferent ca a puso i porumb sau in bile sau in nada. Eu simplu vreay sa stiu cat de valabila este aroma de vanilie.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Mai 2008 21:08

Cat mai simplu atunci ......................da ....poti sa prinzi la ea peste......dar nu e cea mai ''valabila''
Powered by two rods

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 21 Mai 2008 21:15

desi nu sunt expert, eu unul nu as folosi aroma de vanilie. La porumb, prefer aroma sa naturala, eventual ceva sweet corn, anason, miere...

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 21 Mai 2008 21:40

VladTepes scrie:Vad multe posturi de genu am folosit aroma de x,y,z si am prins cu ea indiferent ca a puso i porumb sau in bile sau in nada. Eu simplu vreay sa stiu cat de valabila este aroma de vanilie.
Pai ca sa vezi cit de " valabila" e aroma de vanilie,uitate la termenu de valabilitate :lol:

daca vrei sa intrebi cit de "prinzatoare "e,atunci tzine cont ca nu araoma are cel mai mare rol intro partida de pescuit.dar daca totusi te ambitzionezi sa prinzi pe ceva cu aroima de vanilie,iuncearca sa nu supradozezi. apropo ce aroma folosesti?( de la ce firma) si cum ai dozato?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 22 Mai 2008 06:16

VladTepes scrie:Sunt din Arad , ia bilele leam luat de la magazinul de peste drum de politia rutiera, iar balta pe care am fost este la Mako in ungaria 71 Km de arad, dar asta este neimportant, nu stiu cum sa ma exprim sa fiu cat mai explicit.

Vad multe posturi de genu am folosit aroma de x,y,z si am prins cu ea indiferent ca a puso i porumb sau in bile sau in nada. Eu simplu vreay sa stiu cat de valabila este aroma de vanilie.
Ca sa nu te mai chinui si tu si baietii sa ghicesti raspunsul la intrebarile tale ati spun eu ce sa faci pe lacurile de la Mako.Raspunsul de 100 de puncte acolo este 4 boabe pe fir de par cu aroma de miere si cirligul umplut bine cu viermi .La naditor foloseste nada Timar cu aroma de miere pentru ca acolo cu asta sint obisnuiti.Fir intins si sa ne scrii ce rezultate ai avut.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 22 Mai 2008 09:51

Salut

Pai cred ca s-a omis un lucru esential. Ti-a tras la porumb si nu la bila. De ce oare? Probabil ca asa a fost hranit si asta ii place. Mai bine te interesezi la paznici sau vezi cu ce il furajeaza ;-)

O sa ai o surpriza probabil sa vezi ca ii dau cereale (grau, proumb) sau cine stie ce resturi de la fabrici de bere (pe baza de melasa etc).
Ca sa il inveti pe boiles costa bani si e greu. Si dupa cum spunea cineva anterior daca se populeaza dispare des si cam greu sa ai ceva constanta.
Oricum cel mai simplu afla ce ii dau sa manace si dupa o sa stii singur ce arome sa mai pui daca e cazul

DEspre montura? Un sigur carlig e mai mult decat ok dar probabil asta o sa o inveti in timp.

Despre vanilie? Sunt balti unde merge excelent aroma asta dar in mamaliga din ce stiu eu. Eu la porumb prefer sa fie natural si fermentat ( dau mai rar la asa ceva) insa in general prefer porumb cumparat si ca aroma la porumb folosesc miere. Asa m-am obisnuit (si las cateva ore bune cateva boabe in deep alaturi de cateva bile, deep de miere evident)

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 22 Mai 2008 10:00

multumesc de informati,
daca vrei sa intrebi cit de "prinzatoare "e,atunci tzine cont ca nu araoma are cel mai mare rol intro partida de pescuit.dar daca totusi te ambitzionezi sa prinzi pe ceva cu aroima de vanilie,iuncearca sa nu supradozezi. apropo ce aroma folosesti?( de la ce firma) si cum ai dozato?

Nu vreau sa ma abitionez sa prind la vanilie :)) dar din cunoostintle mele inca de incepator de la bunicu care folosea vanilia ca aroma si eu urmandui exemplu am tot incercat sa iau esente de vanilie sa le pun in conserva de porumb, ba am am luat nada cu aroma de vanilie , etc ultima gaselinta am luat bile de la Carp Zoom cu aroma da vanilie, Dar nu am prea prins la eceasta aroma de asta eram curios daca cineva foloseste cu succes vanilia c aroma.

Ca sa nu te mai chinui si tu si baietii sa ghicesti raspunsul la intrebarile tale ati spun eu ce sa faci pe lacurile de la Mako.Raspunsul de 100 de puncte acolo este 4 boabe pe fir de par cu aroma de miere si cirligul umplut bine cu viermi .La naditor foloseste nada Timar cu aroma de miere pentru ca acolo cu asta sint obisnuiti.Fir intins si sa ne scrii ce rezultate ai avut.
Hmm saptamana trcuta ii adevarat ca am avut trsaturi la aroma de miere in dip de sweet corn dar de prins numa o platica de 2 kile a intrat la porubul preparat asa , iar amurul de 3 kile a intrat la tutti fruti boiles.

Oricum deja am laut aceeiasi nada ca data trecut ca se pare ca dupa aruncarea de bulgari a raspuns bine pestele cu trasaturi, si am mai luat acuma boilesuri tot de la carp zoom cu aroma de scoica cu buza verde si porumb cu aceiasi aroma, vreau sa nadesc cu boilesuri, dar daca ziceti ce aroma de miere merge mai bine.. poate nu are rost sa stric bilele pe balta aia.
Mai putea spune de unde as putea lua niste boilesuri cu aroma de miere in arad?


Pai cred ca s-a omis un lucru esential. Ti-a tras la porumb si nu la bila. De ce oare? Probabil ca asa a fost hranit si asta ii place. Mai bine te interesezi la paznici sau vezi cu ce il furajeaza Wink
A tras la proumb dar am prins is la boiles si al porumb, la porum am prins platica de 2 kile la bila amur de 3 kile 400

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 22 Mai 2008 12:37

[q
Nu vreau sa ma abitionez sa prind la vanilie :)) dar din cunoostintle mele inca de incepator de la bunicu care folosea vanilia ca aroma si eu urmandui exemplu am tot incercat sa iau esente de vanilie sa le pun in conserva de porumb, ba am am luat nada cu aroma de vanilie , etc ultima gaselinta am luat bile de la Carp Zoom cu aroma da vanilie, Dar nu am prea prins la eceasta aroma de asta eram curios daca cineva foloseste cu succes vanilia c aroma.

aroma de vanilie face parte din clasice, este folosita de foarte multb timp si va ramine o aroma prinzatoare.dar asta nu inseamna ca tot ce miroase a vanilie este bun pt pescuit.acele esentze de care spui tu (daca sint aceleas pt prajituri) sint foarte uleioase si nu difuzeaza in apa,ca atare efectul este aproape nul.daca pui o astfel de esentza pur si simplu intro conserva de porumb sar putea ca sa formeze o pelicula uleioasa pe boabele de porumb dar ele fiind saturate cu lichidul din conserva sa mu mai traga nimic aroma si deci efectul....daca vrei incearca satzi prepari porumbul sinfur sau cumpara porumb gata preparat cu arome.oricum incearca sa folosesti arome pt pescuit si nu esentze pt prajituri deoarece un rol inportant il are si solventul pe care e fabricata aroma

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 22 Mai 2008 12:48

Da mam cam convins si eu in legatura cu esentele de vanilie pt prajituri :)).

Dar acuma de ceva timp foloses numa ready made , si idea era ca am Bile readt made de la carp zoom de vanilie si de scoica si intrebam de eficienta celor de vanilie, nu as vrea sa ratez o partida de pescuit incercand in continuare aroma de vanilie.

Scrie răspuns