Vanilia ca aroma

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 22 Mai 2008 13:16

Ca sa te lamuresti citeste informatia de pe site cu privire la bile , o sa iti ia ceva timp pt. ca este foarte multa , dupa aceea mai discutam .
Powered by two rods

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 22 Mai 2008 13:24

De vreo doua saptamani daca nu mai mult tot citest tot forumu asta si am o idee generala despre bile, cunostiintele suplimentare care nu am cum sa le aflu decat prin experienta proprie.

cata1
new member
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2008 12:09

primul crap

Mesaj de cata1 » 29 Mai 2008 12:37

Sunt incepator in ale crapului pescuind de cateva luni. Saptamana trecuta am avut placuta surpriza si de a prinde unul. Am 4 lansete cu monturi Dring facute de mine si am prins la montura pe care am pus 2 boabe porumb la mijloc cu 1 bob flotant si nada saculet solubil cu canepa prajiat.

Sa fie pura intamplare sau chiar canepa a dat rezultate?

Multumesc.......

Ce nada si momeala sa folosesc?

Balta este particulara, nu sunt foarte multi pescari, crap mare exista pt. k se vede sarind.

Cum fac sa il nadesc si ce momeala sa folosesc?

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 29 Mai 2008 12:58

Cata , incepe prin a cauta in forum raspunsuri la aceste intrebari , au mai fost discutate in zeci de pagini poate chiar sute , cand lucrurile devin complicate si nu gasesti ''de gata'' un raspuns atunci il poti relua ca topic .Este imposibil sa nu gasesti o gramada de raspunsuri detaliate la intrebarea ta .
Powered by two rods

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: primul crap

Mesaj de carprom » 29 Mai 2008 15:11

cata1 scrie:Sunt incepator in ale crapului pescuind de cateva luni. Saptamana trecuta am avut placuta surpriza si de a prinde unul. Am 4 lansete cu monturi Dring facute de mine si am prins la montura pe care am pus 2 boabe porumb la mijloc cu 1 bob flotant si nada saculet solubil cu canepa prajiat.

Sa fie pura intamplare sau chiar canepa a dat rezultate?

Multumesc.......

Ce nada si momeala sa folosesc?

Balta este particulara, nu sunt foarte multi pescari, crap mare exista pt. k se vede sarind.

Cum fac sa il nadesc si ce momeala sa folosesc?
Daca vrei crap mare, nadeste numai cu Boilies, cu cit mai tari, cu atiti mai bune. Vrei si ciortan, nadeste cu porumb.

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 29 Mai 2008 16:10

:!: ...si incearca sa nu mai momesti doar cu canepa goala

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Re: primul crap

Mesaj de Vlad_Colceriu » 29 Iun 2008 09:45

carprom scrie:
cata1 scrie:Sunt incepator in ale crapului pescuind de cateva luni. Saptamana trecuta am avut placuta surpriza si de a prinde unul. Am 4 lansete cu monturi Dring facute de mine si am prins la montura pe care am pus 2 boabe porumb la mijloc cu 1 bob flotant si nada saculet solubil cu canepa prajiat.

Sa fie pura intamplare sau chiar canepa a dat rezultate?

Multumesc.......

Ce nada si momeala sa folosesc?

Balta este particulara, nu sunt foarte multi pescari, crap mare exista pt. k se vede sarind.

Cum fac sa il nadesc si ce momeala sa folosesc?
Daca vrei crap mare, nadeste numai cu Boilies, cu cit mai tari, cu atiti mai bune. Vrei si ciortan, nadeste cu porumb.

Poti nadi cu porumb mai aproape de mal si cu boilies mai in larg. Astfel, vei atarage ciortanul pe patul de porumb, crapul mare , se stie ca este atras de "zbenguiala" ciortanului si ca sta deoparte pana ce acesta isi termina treaba... Astfel iti feresti patul de boilies de ciortan si chiar atragi crapul mare pe patul de boilies.
Imagine

Scrie răspuns