Strategie pentru Balastiere/Baraj

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Strategie pentru Balastiere/Baraj

Mesaj de VladTepes » 02 Iun 2008 15:09

Intrebarile ar fi unde ati cauta crapul in aceste doua cazuri de fatza in perioada asta a anului, acum chiar dupa reproducere?

Balastiera transformata in pescarie fund nisip , in forma de U in extremidatile U-ului gropi de 4 respectiv 7 metri, in zona de mijloc a U groapa 3 metri pe mijlocul belti zone de trestie cu apa de 30 cm - 1m la o distanta de maxim un metru jumate de trestie dupa care apa creste brusc in adancime. Balata are fond bogat de peste dar locatia se pare ca face diferenta intre o partida reusita sau nu. Am prins ciortan intre tresti dar stiu sigur ca exista si crapalai de la 5-6 kg in sus iar balta nu este pescuita cu bile.



Baraj cu aprox 20 HA lucui de apa aproximativ care a fost populat in 2004 (cred, nu sunt sigur) cu crap, adancimea ca la orice baraj creste pe masura ce te apropi de baraj si scade pe masura ce te indepartezi, fund namolos. Unde ati cauta crapul in acest loc avand in vedere ca nu detin barca si nici sonar in cel mai fericit caz inot eu cu firele in mana 200-300 de metri si le plantez cu galeata de nada dupa mine ;)), si mai ales cum ati aborda strategia astfel incat sa nu intre carasul avand in vedere ca exista caras mare pe baraj 800g-1kg media.


Barajule este Taut pentru cine ii din Arad.
Balastiera este cea dintre Zimandul Cuz si Zimandul nou la fel pentru cine este din Arad.


Si ca ultima intrebare? in ce situati ai folosi momeala pop up si in ce cazuri nu leati folosi (exceptand motivarea ca apa in care pescuiti are sau nu vegetatie), am o oarecare retinere pt a folosi pop up indiferent ca este bila sau porumb, avand in vedere ca observand filmari subacvatice crapul cauta pe fundmancarea nu la 2-3 cm de fund.

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 04 Iun 2008 07:48

Localizarea este cea mai importanta. Daca nu ai sonar .... at multa munca cu markerul. Orice structura in apa tine peste. As cauta ceva copaci sau platouri. Ca sa restringi aria de cautare, pentru Taut, as vorbi cu localnicii care au vazut fundul apei, at cand nivelul a fost foarte scazut.

Pop-up-ul nu l-as folosi din prima incercare. Dupa ce am gasit un loc bunicel pe care se prinde, at. as incepe sa fac teste cu pop-upul. Pentru porumb, totusi, as folosi o bucata de spuma flotanta.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 04 Iun 2008 08:34

Pe balastiera nu exista platorui decat acoperite cu trestii de la ele apa scade brusc, ar fi oare o solutie sa dau unde ii apa mai mare?? Iar obstacole mi sa spus ca nu sunt , ce au fost au fost inlaturate.

In legatura cu Taut cred ca mai bine renunt si ma voi duce la Ghioroc, sansa mai mare sa prind un crap cred ca.

Sakal
member
Mesaje: 113
Membru din: 16 Mai 2008 21:56
Localitate: Arad

Mesaj de Sakal » 06 Iun 2008 20:19

@ VLAD TEPES


ce faci cu crapii pe care vrei sa ii prinzi ?

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 06 Iun 2008 20:30

Deobicei eliberz cam tot ce prind dar daca prind un Amur injur la vreo 3-4 kile , ii prea bun sa nu il pun in tigaie :)

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 06 Iun 2008 21:16

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 07 Iun 2008 12:20

Vlad Tepes pe cine injuri,amurul sau tigaia? :lol:

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 07 Iun 2008 17:53

:)

Sakal
member
Mesaje: 113
Membru din: 16 Mai 2008 21:56
Localitate: Arad

Mesaj de Sakal » 07 Iun 2008 23:18

Daca Amurul ala de vreo 3-4 kile ii prea bun sa il pui in tigaie,
atunci FUCK OFF !!!!!!!!!!!

TEPAR DE AMURI :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
ps
daca esti din Arad de ce nu ne dai Numele tau ?

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 08 Iun 2008 18:35

VladTepes scrie:Deobicei eliberz cam tot ce prind dar daca prind un Amur injur la vreo 3-4 kile , ii prea bun sa nu il pun in tigaie :)
Cred ca a vrut sa spuna, ca puietul si pestii mari (reproducatori) ii elibereaza, si mai retine din cand, in cand niste pesti de categorie mijlocie. ;-) Oricum, nu uita : "Catch & Release" ! ;-)

Scrie răspuns