intrebare montura

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

intrebare montura

Mesaj de megaptera » 04 Iun 2008 08:35

va salut,
am o intrebare, pe balta pe care merg la crap am observat ca, crapii nu se ating de monturile dedicate ptr. ei. eu am folosit montura elicopter pe trei lansete si pe una am avut o montura "standard ptr. pescuitul crasaului, cu un plumb in cap si doua carlige pe fir, carligele mai micute ptr. caras.
am prins doar la aceasta montura si intotdeauna la carligul de sus (cel spre mulineta). mentionez faptul ca toate lansetele sunt aruncate la aceeasi distanta.
posibil sa fie iarba sau mal si sa nu vada carligul meu cu boabe de porumb ?
cu toate ca nu am scos iarba niciodata pe carlige si nu-mi dau seama ce se intampla.
o alta obsv. crapul nu vrea sa manance decat porumb de conserva de alimentara, iar la specialitati cu aroma nu se baga.
cel mai frecvent se prinde crapul la 4-5 Kg.

o alta intrebare, nu folosesc inaintas textil, insa as opta pentru varianta aceasta, dar asta inseamna ca totul o sa fie textil ? sau pe partea de montura o sa folosesc monofilament pentru tubul anti tangle ?

cam atata pentru inceput, multumesc anticipat si fir intins.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 04 Iun 2008 14:35

Vezi dupa ce scoti montura din apa (daca au stat mai mult de 30 min-1 ora ) ,daca boabele de porumb miros a mal ori si-au schimbat culoarea ! Daca pescuiesti cu momitor si este mal ,pe partea de fund ,nada ramane (in functie de consistenta) mai mult intacta ! E posibil sa-ti guste si momeala de la acul de pe fund dar sa nu se intepe din mai multe motive !
Folosesti inaintas daca arunci departe ,in forta si nu vrei sa rupi linia principala in lanseu ! Il mai poti folosii cand pescuiesti in vegetatie densa ! Nu e indicat a fi folosit in agataturi ! Daca o sa crezi ca este necesar ,vei folosii inaintas textil 7-8 m legat in fata liniei principale ! Tot pe inaintas pui ansamblul ,tub antitangle ,plumb ,vartej ,agrafa ,forfac ...nu mai legi alt mono ! In functie de stilul si locul de pescuit poti adapta alta montura...vezi ca sunt pe forum mai multe prezentate ! Ai de citit destul ...dar nu iti va parea rau ,o sa vezi ! Una din ele este aceasta :
http://www.crap.ro/pagina/4/531/d-rig-- ... dcore.html
Fir intins !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 04 Iun 2008 14:58

multumesc pentru raspuns, problema este ca eu as vrea sa folosesc doar monturi dedicate crapului si nu montura cu doua ace de caras.
as vrea mai degraba sa-l invat pe crap sa aleaga montura pentru el.
la toti de pe balta care folosesc monturi ptr. crap nu pune deloc gura, in schimb le alege pe cele de caras.
boabele de obicei le scot curate (culoarea lor) si nu au miros de mal.

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 04 Iun 2008 15:01

pe balta unde merg abia de un an de zile pescari au inceput sa folosesca montura de crap.
posibil ca pestele sa devina suspicios la astfel de monturi noi ?

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 04 Iun 2008 15:14

Nu cred ! Mai repede dati intr-o zona cu mal pe fund si de-aia acul de sus e mai castigator ! Baga intre boabe ceva spuma flotanta si evident ramai pe un singur ac ! :-)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 04 Iun 2008 18:41

Orice montura de crap se poate folosi acolo unde dai. Asa cum a zis si George intre 2 boabe de porumb baga niste spuma flotanta de culoarea proumbului. Ar mai putea fi si faptul ca unde epscuiesti daca nu e mil e apa curata limpede si vizibilatea e mare. Fapt pt care daca montura nu e asezata si camuflata cum trebuie risti sa trezesti suspiciuni pt mustaciosi :mrgreen:

Deci ori folosesti intre boabe spuma flotanta, ori folosesti spume speciala pe varful acului ca atunci cand ajunge pe fund acul sa ramana pe fundul apei si sa nu se adanceasca. Si vezi cum e apa. Foloseste culori inchise. Ideea e sa iti faci montura cat mai camuflata si aiba aceleasi culori cu fundul apei.

Mai verifica si lungimea monturii si mai poti sa schimbi si acele. Pune ace mutl mai mici. Vezi ca poti sa folosesti si mamaliga pe fir de par ;-)

Cred ca trebuie sa perseverezi si in final o sa reusesti. Oricum bine macar ca vrei sa dai doar cu un ac!!!

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 04 Iun 2008 21:26

multumesc de raspuns.
cu siguranta ca la prima iesire pe balta am sa incerc cu spuma flotanta, insa la treaba cu camuflajul este drept nu prea m-am gandit, oricum firele sunt de culoare inchisa.
stiu cu mamaliga pe fir de par si am o lanseta pe care asa o tin intodeauna.
man.fishing scrie: Oricum bine macar ca vrei sa dai doar cu un ac!!!
pai tocmai asta este, vreau sa scap de montura aia cu doua ace si sa-l "invat" pe domnu' peste cu ceva dedicat.
nu imi place cu doua ace ptr. ca am vazut foarte multe cazuri cand pestele a muscat la acul de sus si a plecat cu al doilea carlig taras dupa el si sa vezi emotie pe, pescar cand a intrat pestele in ierburi.

Alibaba
new member
Mesaje: 27
Membru din: 24 Iun 2008 22:57
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Sal

Mesaj de Alibaba » 24 Iun 2008 23:06

o rugaminte care ma ajuta si pe mine ?!?! ..sa imi spuneti unde pot gasi o montura pentru fitofag si cam ce momeala trebuie la acest peste...pt ca aci unde merg eu mai des este fitofag la greu...si vineri noaptea am stat sa mor asa sareau pe lac si nici macar o trasatura...va multumesc anticipat..

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 25 Iun 2008 00:16

megaptera scrie:multumesc de raspuns.
cu siguranta ca la prima iesire pe balta am sa incerc cu spuma flotanta, insa la treaba cu camuflajul este drept nu prea m-am gandit, oricum firele sunt de culoare inchisa.
stiu cu mamaliga pe fir de par si am o lanseta pe care asa o tin intodeauna.
man.fishing scrie: Oricum bine macar ca vrei sa dai doar cu un ac!!!
pai tocmai asta este, vreau sa scap de montura aia cu doua ace si sa-l "invat" pe domnu' peste cu ceva dedicat.
nu imi place cu doua ace ptr. ca am vazut foarte multe cazuri cand pestele a muscat la acul de sus si a plecat cu al doilea carlig taras dupa el si sa vezi emotie pe, pescar cand a intrat pestele in ierburi.
pe apele din romania camuflajul este printre ultimile lucruri care trebuie sa te intereseze la realizarea unei monturi de crap,in Anglia este alta mancare de peste ;-)
APCR-CS CARPZONE

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Re: Sal

Mesaj de George-Alexandru » 25 Iun 2008 00:18

Alibaba scrie:o rugaminte care ma ajuta si pe mine ?!?! ..sa imi spuneti unde pot gasi o montura pentru fitofag si cam ce momeala trebuie la acest peste...pt ca aci unde merg eu mai des este fitofag la greu...si vineri noaptea am stat sa mor asa sareau pe lac si nici macar o trasatura...va multumesc anticipat..
depinde ce fel de fitofag,chinezul il prinzi doar la navod iar novacul il prinzi la bomba cu pufuleti expandati,iar nada pe care o pui pe naditor trebuie sa lase norisor
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns