MOD DE ABORDARE!!??!!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin90
new member
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2008 18:32

MOD DE ABORDARE!!??!!

Mesaj de catalin90 » 17 Iun 2008 12:31

Ce boilesuri de atractie rapida REDY MADE as putea folosii pe o balta de 100 de hectare,cu densitate foarte mare de "pescari" si cu pesti care mananca foarte greu si sunt foarte speriati?m-ar ajuta in perioada asta home made-squid&octopus??
P.S:VREAU SA STAU O SAPTAMANA PE BALTA!
BALTA NU ESTE PESCUITA CU BOILIES!

MULTUMESC ANTICIPAT :D

Avatar utilizator
Banksy
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Ian 2008 13:07

Mesaj de Banksy » 17 Iun 2008 13:20

Cataline, nu trebuie sa pui problema in genul Balta mare-Pescari multi-pesti speriati-ready made sau home made -squid and octopus. Trebuie sa sintetizezi altfel informatiile pe care le ai despre balta. In cazul in care balta e pescuita intensiv si pestii sunt "speriati" iti recomand de exemplu sa "plantezi" la o distanta mai mare nada si monturile. Sa cauti in larg "apa mai mare" unde sa pescuiesti. In cazul in care pestii nu sunt invatati cu boilies si tii neaparat sa pescuiesti cu boilies poti incerca de exemplu variantele sweet corn de la Nash sau SBS. Iti recomand pescuitul la distanta in acest caz (100ha de apa) pentru ca pestii se hranesc cu siguranta mai in larg, unde e mai linistita atmosfera :D . Am vazut o astfel de balta la Iernut. Extrem de mare, proaspat populata si plina de pescari. Sunt curios tu la ce balta te referi.
Banksy

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 17 Iun 2008 15:02

Pai ma Cataline tu vrei minuni si de-a gata? :P

In primul rand revenim la clasica discutie: daca nu e invatat cu boilies risti sa nu prinzi nimic. Daca localnicii dau cu porumb/mamaliga si tot felul de seminte sau administratorii il furajeaza numai cu melasa/borhot de bere sau uruiala degeaba te duci cu boilies. Poti incerca insa ca sa il inveti pe bile trebuie timp si bani.

Ca idee se recomanda ca la o partida sa nu te duci numai cu bile. Sa ai de toate pt ca risti sa te duci cu bile si porumb si el sa se prinda la rama/vierme/patratica. E bine sa ai si seminte care sa il mentina in zona. Eu pt o balta cum spui tu as nadi cu mixuri de seminte (de firma ex Dynamite Baits sau "locco" porumb uscat+grau +canepa etc)+ boilies spart (aceleasi din cele care le pui si pe firul de par) Sau mai poti incerca cu seminte (idem anterior) plus bile solubile (preferabil cu seminte/birdfood in compozitie). Cred ca merge sa incerci nu neaparat cu o aroma anume pt ca daca nu stie de bile.............La arome e chestiune de gust: aroma de porumb, tutti frutti, scopex.......bani sa ai.

oricum vei deveni "profesor" dupa ce iesi de mai multe ori pe aceasi balta si vei stii deja cum arata fundul baltii si care sunt locurile ok.Si mai trebuie sa fii si "istet" :lol: ca de multe ori mai bine furi meseria decat sa o inveti ...(vezi ceilalti de pe balta la ce dau si la ce prind sau afla cu cel il hranesc pe musatcios cei care au grija de balta)

Si ca sa fac si "reclama" (din experienta) bile ready made S&O de la Senzor iar seminte, groundbait, pelete si chiar mai multe de la Dynamite Baits. Este doar o idee. Ce vrei tu tine de mai multi factori dar sper macar sa iti faci o idee. Oricum cam tot ce am spsu mai sus poate fi nul pe o balta in care se da la greu traditional romaneste (bomba,mamaliga, placuta etc :evil: )

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 17 Iun 2008 18:49

balta din descrieriile tale se incadreaza perfect la amenajarea piscicola iernut
desi e pescuita intens uneori nr. pescarilor e peste de 3 cifre :lol: se poate prinde la boilies, mai ales ca stai si o sapt. cred ca ai avea rezultate bune...cel mai bine este clar S&O sau swett corn , solubile si de marime mica, incearca sa le si tai un pic inainte sa le pui la carlig, sa fie mai patratoase, si ar fi ideal sa dai si cu spartura de bile in saculet solubil si ff important e sa dai cat mai departe,cel putin pe iernut
fir intins si sa ne zici ce ai ispravit :D

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 21 Iun 2008 16:28

parerea mea este ca nu e adevarat ca nu se prinde peste la bile pe
o balta unde pestele nu e obisnuit cu ele , eu am prins si pe balti neinvatate la bile , pestele vede ca e mancare o miroase si o gusta si atunci intervine carligul ......au fost bile s&o , si am mai dat si unor pescari de pe balta doua bile si au avut si ei trasatura la ele , la Bradeni a fost . incercati fratilor ca nu aveti ce pierde
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Iun 2008 17:35

Catalin, squid&octopus nu este raspunsul magic in pescuitul la crap. Este o aroma foarte buna, buna, mediocra sau proasta, in functie de cine o face. Diferentele structurale dintre diferitele versiuni ale aromei pot fi mai mari decat diferentele structurale dintre tine si mine!!!

Daca te duci o saptamana la pescuit pe o balta care este furajata, dar nepescuita la boilies, tine minte urmatoarele: (1) pestele se prinde la boilies pe orice balta, indiferent ca e invatat sau nu; daca sunt folosite corect, e doar o chestiune de timp si de calitate a boiliesurilor pana se invata; poti sa prinzi si in primele 24 de ore; (2) o saptamana e un timp relativ lung si vei fi mai avantajat de boiliesuri home-made, sub orice forma (proaspete, congelate sau deshidratate), cu conditia sa fie bune; notiunea de <bun> are in vedere in primul rand mixul, nu aroma; (3) boiliesurile ready-made sunt onorabile in partide scurte, au un start rapid, pentru ca exact asta sunt, nade de atractie rapida, dar isi vor pierde eficacitatea repede, pentru ca sunt mai putin digerabile si pestele intelege ca mananca un lucru pe care nu-l poate asimila; (4) daca totusi alegi sa te duci (doar) cu boiliesuri ready-made, nu te du cu un singur tip, du-te macar cu doua; recomandarile mele personale sunt BFM de la Nutrabaits si Tangee Peach de la Nash, cele mai bune ready-made-uri pe care le-am folosit.

Mai devreme sau mai tarziu, insa, te vei lamuri ca boiliesurile ready-made nu sunt o solutie.

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 21 Iun 2008 22:58

Vlad Pavlovici scrie:Catalin, squid&octopus nu este raspunsul magic in pescuitul la crap. Este o aroma foarte buna, buna, mediocra sau proasta, in functie de cine o face. Diferentele structurale dintre diferitele versiuni ale aromei pot fi mai mari decat diferentele structurale dintre tine si mine!!!

Daca te duci o saptamana la pescuit pe o balta care este furajata, dar nepescuita la boilies, tine minte urmatoarele: (1) pestele se prinde la boilies pe orice balta, indiferent ca e invatat sau nu; daca sunt folosite corect, e doar o chestiune de timp si de calitate a boiliesurilor pana se invata; poti sa prinzi si in primele 24 de ore; (2) o saptamana e un timp relativ lung si vei fi mai avantajat de boiliesuri home-made, sub orice forma (proaspete, congelate sau deshidratate), cu conditia sa fie bune; notiunea de <bun> are in vedere in primul rand mixul, nu aroma; (3) boiliesurile ready-made sunt onorabile in partide scurte, au un start rapid, pentru ca exact asta sunt, nade de atractie rapida, dar isi vor pierde eficacitatea repede, pentru ca sunt mai putin digerabile si pestele intelege ca mananca un lucru pe care nu-l poate asimila; (4) daca totusi alegi sa te duci (doar) cu boiliesuri ready-made, nu te du cu un singur tip, du-te macar cu doua; recomandarile mele personale sunt BFM de la Nutrabaits si Tangee Peach de la Nash, cele mai bune ready-made-uri pe care le-am folosit.

Mai devreme sau mai tarziu, insa, te vei lamuri ca boiliesurile ready-made nu sunt o solutie.
ca sa nu abat discutia va invit pe topicul nade si momeli la subiectul boilies de atractie rapida,sa vad si eu parerea dvs.
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns