boilies de atractie rapida

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

boilies de atractie rapida

Mesaj de George-Alexandru » 17 Iun 2008 15:35

facand exceptie de la parerile comerciale care ar fi in viziunea voastra un boilies de atractie rapida la o partida scurta,un redy made sau un home made solubil care la partea lichida are doar aroma si lapte de porumb.
avand in vedere ca preturile sunt apropiate eu inclin 100% spre adoua varianta.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Iun 2008 19:04

greu de spus ready made sau home made, acum 2 sap un amic pe balta a avut solubile la el luate din anglia (ready made deci )si intr-adevar a avut mult mai rapid trasatura decat mine dar nu au depasit 10kg pestii,eu am preferat ca de obicei bila normala si ca de fiecare data rabdarea ma rasplatit ,un crap de 17 si unu de 16 kg si inca unu mic de 5kg care culmea sa prezentat la o incercare a mea cu o bila solubila si una normala si am fost pedepsit :mrgreen:
xxxxxxx

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 17 Iun 2008 19:17

asta cu dimensiunea pestilor in functie de bila solubila sau nu ar fi alt subiect de discutat dar si aici am indoieli pt ca anul asta pe SARULULESTI in zona de platica caras si ciortan pe un pat de 1 kg de solubile am avut surpriza ca pe lainga 30 de ciortani de pana in 5 kg sa iau si 6 dulai intre 12 si 22 de kg asta in 12 ore,plus concursul de la peris unde am pescuit cu 95% solubile si am impresia ca am fost singura echipa cu vre/o 4-5 crapi de peste 10.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Iun 2008 19:33

nu te pot contrazice George ,fiecare balta cu pestii ei ,eu am vrut sa ajung la ideea ca ready made sau home made solubile au aceeasi rapiditate de atractie (parerea mea) ,de curiozitate,dulapii intre 12-22kg iai luat printre cei mici prinsi sau mai intai mici dupa care mari?
xxxxxxx

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 17 Iun 2008 23:20

patul pe care am prins dulapii era pe la 70-80 de metri de mal iar in primele doua ore cele doua lansete care asteptau pe acel pat nu au produs nimic.mai aproape pe la 40 de metri mai aveam un pat de bulgari dintr/un mix de miere si seminte care prindea si platica si caras si rar si cate un ciortan,numai ca dupa cateva ore a inceput un asalt al cortanilor si ma/m gandit ca este posibil ca parintii lor sa fie prin apropiere si am dus o lanseta pe patul de la 70 de solubile si surpriza 7 dulapi scosi pe mal si inca 5 care nu am reusit sa/i intorc culminand cu ultima trasatura care experimentanduma cu cei 5 neintorsi la/m executat 22kg.

a fost o experienta extraordinara si mi/a intarit parerile ca anumite strategii bine puse in practica chiar functioneaza si mai frumos este ca ma/m dus sa prind platica si caras poate si ciortan si mi/am batut recordul
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 18 Iun 2008 14:08

Felicitari George :!: :!: ,frumos gandit ;-)
xxxxxxx

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 18 Iun 2008 16:03

ce ciudatenie 227 de vizualizari si doar o singura parere :oops:
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 18 Iun 2008 19:29

george si eu cred ca un home made este mai bun decit un ready.dovada este ca am avut la un pescuit cu mine niste ready solar si de asemeni bile home.2 paturi facute pe substrat tare cam la aceeasi distanta ,seminte cu bile pe unul ready pe celalalt home.rezultatul a fost ca la home a intrat peste cam intr-o ora si dupa aceea a tras constant iar la ready 3 pesti in 24 de ore ,asta in conditia in care s-a nadit la fel pe ambele paturiconcluzia e ca atractia mai mare e tot la home made.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: boilies de atractie rapida

Mesaj de adi.oprea » 23 Iun 2008 13:11

George-Alexandru scrie:facand exceptie de la parerile comerciale care ar fi in viziunea voastra un boilies de atractie rapida la o partida scurta,un redy made sau un home made solubil care la partea lichida are doar aroma si lapte de porumb.
avand in vedere ca preturile sunt apropiate eu inclin 100% spre adoua varianta.
Majoritatea produselor (bile) redy made,indiferent de producator sunt concepute pentru a oferi rezultate rapide in partida de pescuit.
Daca cumperi un redy informeazate ce-ti ofera innainte de a comanda.

Un home made e o "jucarie" care v-a lucra exact asa cum e conceputa de tine.O poti face (cel putin teoretic) de 10 ori mai atractiva decat un redy si aici ma refer si la mix si la partea lichida.

Eu optez pentru varianta 2 insa exclud solubilele (din diverse motive) si prefer dipuirea pe termen mai indelungat.Incearca daca ai posibilitatea si cu siguranta nu regreti.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns