Iarasi Boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Iarasi Boiles

Mesaj de VladTepes » 18 Iun 2008 16:31

Ma tot gandeam la faptul ca nu se prea prinde la boiles pe balti in care peste nu este obisnuit cu asa ceva si cautand o metoda ieftina si eficienta pt a adapta crapul la bile. Si shinuindumi neuronul am ramas cu o intrebare la care nu am raspuns si anume: CE ANUME face crapu sa fie obisnuit cu sa se hraneasca cu boiles? Faptau ca sunt tari, au valoare nutritiva bogata, forma, marimea.
Eu cred ca prima problema ar fi marimea si faptul ca sunt tari iar in hrana naturala nu exista ceva asemanator, va ezita sa inghita asa ceva, daca asta ar fi problema cred ca sar putea pre nadi tot la 2 zile cu o niste bile facute in special in acest scop adica ceva foarte simplu mamailga cu gris si oua facuta bile si oparita pana la plutire, ar fi o alternativa ieftina de prenadire.

Spunetimi ca gresesc in gandirea mea si ce credeti ca determina crapula (sau alte speci) sa se hraneasca cu incredere cu boiles (sa fie obisnuit).

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Re: Iarasi Boiles

Mesaj de Dan Cristian » 18 Iun 2008 17:12

VladTepes scrie: ...... si ce credeti ca determina crapula (sau alte speci) sa se hraneasca cu incredere cu boiles (sa fie obisnuit).
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 18 Iun 2008 17:19

What?? ii o intrebare serioasa!!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: Iarasi Boiles

Mesaj de florinw » 18 Iun 2008 17:22

VladTepes scrie:Ma tot gandeam la faptul ca nu se prea prinde la boiles pe balti in care peste nu este obisnuit cu asa ceva si cautand o metoda ieftina si eficienta pt a adapta crapul la bile. Si shinuindumi neuronul am ramas cu o intrebare la care nu am raspuns si anume: CE ANUME face crapu sa fie obisnuit cu sa se hraneasca cu boiles?

ca sa fie obisnuit sa se hraneasca cu boilies trebuie nadit regulat.ca sa le incercedoar este mai usor, crapul fiind de felul lui cam nehalit, incearca cam tot ceea ce promite a fi bun de mincat. ca sa le accepte (eventual ca sursa de hrana) esentzial este calitatea.
Faptau ca sunt tari, au valoare nutritiva bogata, forma, marimea.

sint boiliesuri moi, sint boiliesuri cubice sau dumbles,deci nu forma sau gradu de tarie este decisiv (si nici marimea)

Eu cred ca prima problema ar fi marimea si faptul ca sunt tari iar in hrana naturala nu exista ceva asemanator, va ezita sa inghita asa ceva, daca asta ar fi problema cred ca sar putea pre nadi tot la 2 zile cu o niste bile facute in special in acest scop adica ceva foarte simplu mamailga cu gris si oua facuta bile si oparita pana la plutire, ar fi o alternativa ieftina de prenadire.

Spunetimi ca gresesc in gandirea mea si ce credeti ca determina crapula (sau alte speci) sa se hraneasca cu incredere cu boiles (sa fie obisnuit).
daca obisnuiesti pestele cu un anume tip de boilies (mai ieftine) ce te face sa crezi ca la o partida de pescuit va accepta rapid ceva foarte sofisticat si cu arome de toitr felul?.eu pescuiesc pe cirlig cu ce am nadit, ( in principiu,deoarece uneori pescuiesc cu mai multe feluri de bolies amestecate) considerind ca daca intro anumita hrana a prins incredere nu trebuie sai pui ceva suspect pe o farfurie cu ce prefera sau daca o faci sa nu te asteptzi ca neaparat sa o si incerce (momeala de cirlig)
pootzi face bile ieftine si de calitate daca renuntzi la anumite lichide scumpe si care prin diferentza de randament nu isi justifica preetzul.la fel si cu unele fainuri.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 18 Iun 2008 19:33

VladTepes scrie:What?? ii o intrebare serioasa!!
Vlad, nu m-am putut abtine, scuze (ma gandeam ca-i vreo specie noua). :D

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 18 Iun 2008 19:42

De obicei pescuiesc, in balti salbatice sau rauri, unde crapul nu este asa de familiarizat cu boilies-urile si unde ar trebui sa investesti mult (timp si bani), pentru al "domestici" cat de cat. Personal, folosesc niste bile, care au la baza, mamaliga clasica (bila pe fir de par si in carlig, 1-2 boabe de porumb). Nu am foarte mult timp de cand, folosesc "strategia" asta, asa ca nici capturile nu sunt pe masura (crap intre 4-8 kg), dar o sa perseverez. :D Mai jos cateva poze, cu ingredientele principale :

Imagine

Imagine

PS : Nu fac reclama la Delma, prefer untul. :D

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 18 Iun 2008 21:26

daca obisnuiesti pestele cu un anume tip de boilies (mai ieftine)
Idea e sa il obisnuiesti la boiles nu conteaza de care, daca o balta este nadita regula de padron sa zicem cu bile de miere si tu dai la aroma de porumb dulce nu cred sa nu prinzi atat timp cat ii obisnuit cu marimea si taria cel putin asa tind sa cred.
De obicei pescuiesc, in balti salbatice sau rauri, unde crapul nu este asa de familiarizat cu boilies-urile si unde ar trebui sa investesti mult (timp si bani)
Tocmai asta era idea sa nu investesti o suma prea mare sa faci niste bile ieftine ieftine si simple cu care il inveti iar cand vi la sfarsit de saptamana la pescuit si pui niste bile mai de "calitate" cu aroma asemanatoare nu ar trebui sa mearga mult mai repede??.

Adica o punca de 2 kile de bile de a Carp zoom ii 15-20 de roni in functie de unde le iei, o kila de mamaliga ii 1-1,5 roni 1,5 roni si niste gris deci de cumperi sa zicem 6 kile de malai si 3 de gris cu 10 oua ajungi la peste 10 kile de bile cu care sa il inveti. daca ar merge teoria :))

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 18 Iun 2008 21:42

Teoria sunt mai mult ca sigur, ca va da rezultate, dar dupa foarte multa munca. Daca financiar, e ok, iti trebuie timp sa faci bilele si sa mergi cel putin odata pe saptamana. Eu imi fac trei mamaligi "babane" + alte ingrediente (fiecare adauga, ce crede de cuviinta si in functie de apa, in care cauta crapul) si bilele astfel rezultate, imi asigura in jur de 3 zile de pescuit.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 19 Iun 2008 09:28

Teoria sunt mai mult ca sigur, ca va da rezultate, dar dupa foarte multa munca. Daca financiar, e ok, iti trebuie timp sa faci bilele si sa mergi cel putin odata pe saptamana. Eu imi fac trei mamaligi "babane" + alte ingrediente (fiecare adauga, ce crede de cuviinta si in functie de apa, in care cauta crapul) si bilele astfel rezultate, imi asigura in jur de 3 zile de pescuit.
Deci ca raspuns in teorie :) la ce face un crap sa fie "obisnuit" cu bilele sunt forma si taria lor (el nevand asa mancare in mediul natural).

Pai din 10 kile de bile daca aplic metoda citita aici pe forum Luni, Miercuri, Vineri , Nadesc si Duminica pescuiesc, sau Duminica/marti/joi nadesc si sambata pescuiesc ar trebui sa dea rezultate la strategia asta avand in vedere ca nadesc numa cu bile foarte simple (practic ii aproape mamaliga)

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 19 Iun 2008 19:36

VladTepes scrie: ... nadesc numa cu bile foarte simple (practic ii aproape mamaliga)
Bilele acestea simple sa stii ca sunt destul de eficiente si destul de rezistente si elastice (rezista la aruncari "in forta" repetate, fara nici un fel de problema).

Scrie răspuns