Conservant pentru boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Iun 2008 14:52

Pt Vlad
Stiu diferenta dintre ready made si home made si ce e fiecare.
Nu eram sigur daca "freezer" sau "shelf life" ca termeni in engleza se refera numai la tipul bilei dpdv al pastrarii lor (bile de raft sau bile tinute la rece) sau se refera si la modul cum au fost produse bilele (uscare etc)
Aici vroiam sa stiu daca e vreo legatura intre termeni si mod de fabircare?

Iar pt Cezar o intrebare pt punctul 5?
Orice tip de boiles fie el si solubil?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 25 Iun 2008 16:23

Man.fishing, procesul de productie pentru <shelf-life baits> si <freezer baits> difera de la o firma la alta. Termenul nu-ti indica modul de fabricare, iti spune doar daca au sau nu au conservant.

Cezar, boiliesurile <shelf-life> sunt esential boiliesuri de atractie. Hai sa nu fiu atat de categoric incat sa spun ca valoarea lor nutritiva e nula, dar este in orice caz mult redusa de conservantul pe care il contin. O nada care nu le lasa descompusa, datorita prezentei conservantului, nu poate fi la fel de digerabila si de nutritiva ca echivalentul ei fara conservant. Faptul ca pui conservant inchide prea devreme traseul nadei, in drumul ei de la ingerare pana la digestie.

Exista studii ale caror concluzii stiintifice sunt mai dure decat comentariile mele, dar in esenta ideea este aceeasi: prezenta conservantilor in boilies blocheaza capacitatea crapilor de a procesa nutrientii. In teste de durata, crapii hraniti exclusiv cu boiliesuri care aveau conservant nu numai ca nu au inregistrat cresteri, dar majoritatea nici macar n-au supravietuit. Prin comparatie, crapi hraniti cu boiliesuri fara conservant, dar altfel identice, n-au inregistrat nicio problema.

Asta nu inseamna ca boiliesurile <shelf-life> trebuie sa dispara. Au un rol bine determinat, totul e sa stii care este. Nu le folosesti pentru campanii de nadire, le folosesti pentru atractie rapida si de scurta durata. Aici pot fi excelente.

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 25 Iun 2008 16:34

Poate nu am fost destul de explicit la inceput. Ca metoda de conservare "pe uscat" folosesc congelarea, dezhidratarea sau dipuirea.
Imi plac boilesurile fara conservant pentru ca "lucreaza" si cred ca transmit semnalul nutritiv mult mai bine decat unul din acelasi mix cu conservant.
Am vrut sa folosesc conservant in ideea ca dupa mai mult de 5-6 zile de stat in apa in unele situatii ar putea aparea toxine in urma descompunerii. Stiu ca descompunerile, fermentatiile sunt de mai multe tipuri si ma gandesc (sper) ca firmele producatoare de mixuri consacrate au studiat ce rezulta din descompunerea boilesului hand made facut din mixul lor dupa ce sta in apa 1-2-3 saptamani. Eu nu am posibilitatea sa vad daca apar sau nu toxine in urma descompunerii boilesului facut de mine. Pot doar sa speculez dupa principul "si crapul ca omul" :P Ma gandesc ca fainurile vegetale printr-o descompunere normala(fermentatie) nu genereaza toxine, poate uneori chiar genereaza produsi de fermentatie mai usor asimilabili. Mi-e frica de proteniele animale(oua, faina peste, lapte praf etc). Toti stim ca daca mananci graunte fermentate te pilesti ;-) sau in cel mai rau caz faci diaree, in schimb de la oua, carne, peste alterate se poate ajunge cu toxinfectie alimentara la spital. Banuiesc ca depinde de tipul de descompunere... de exemplu laptele se poate face branza sau iaurt sau se poate imputi groaznic... la fel vanatul in anumite conditii se "fragezeste" in altele se impute si devine toxic.
Am fost tentat sa bag conservant in urmatoarea situatie concreta:
Balta Ghioroc
-Pesti: crap, caras, platica dar in concentratii mici raportat la volumul mare de apa
-Nu cunosc bine balta, asa ca in principiu o sa caut un platou si o sa nadesc. M-am gandit la 4-5 kg boiles + 6-7 kg seminte(nu pot sa dau mai putin si mai des ca nu am posibilitatea sa ajung acolo la 2-3 zile)
-Dupa o saptamana vin , pescuiesc 48h, daca am prezentari mai nadesc o data la fel si ma intorc saptamana urmatoare.
Problema care mi-am pus-o: daca prind o perioada in care bancul de crapi, carasi sau platici nu mananca in vadul nadit de mine sau mananca putin, o sa ajung sa pescuiesc pe un vad cu boilesuri descompuse care pot sau nu sa contina toxine. Nu mi-ar conveni sa pescuiesc pe un pat de boilesuri toxice :mrgreen: .
Repet e doar o scenariu, o angoasa, pe care am vrut sa o elimin cu conservant :-)

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Raspuns

Mesaj de PANAIT CEZAR » 26 Iun 2008 12:47

Man.Fishing,e valabil pentru orice tip de boilies si chiar recomandat.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Iun 2008 12:52

@ PANAIT CEZAR
1.Boiliesurile proaspete trebuie tinute cinci zile inainte de a pescui cu ele pentru a incepe sa "lucreze",astfel eficacitatea lor creste semnificativ.

Daca aveti timp va rog sa explicati punctul d-voastra de vedere asupra afirmatiei facute anterior si citata de mine in randurile de mai sus.

Mai exact sunt interesat daca este vorba de o perioada fixa (5 zile) ?
Cum influenteaza timpul de fierbere si diametrul bilei "fenomenul" amintit de d-voastra ?
La ce tip de mix va refereati in aceasta afirmatie,efectele pentru o perioada mai scurta si/sau mai indelungata asupra tuturor tipurilor de mix.


Stiu ca-i mult insa personal sunt curios de punctul d-voastra de vedere.
Multumesc
Ultima oară modificat 27 Iun 2008 14:12 de către adi.oprea, modificat 1 dată în total.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 27 Iun 2008 13:24

Multumesc mult lui Vlad si Cezar pentru informatii. Nu o sa folosesc conservanti si sper ca boilesurile sa fie mancate repede si sa le pice bine crapilor.
Legat de dipuri, cred ca sunt f bune de tinut boilesurile pentru carlig dar cred ca contin conservanti.
Cezar, nu stiu ce lapte de porumb recomanzi dar cel de la CC Moore stimuleaza fermentatia si este recomandat a fi tinut la rece. Nu cred ca ar fi bun la conservare pe termen lung in schimb cred ar fi ideal sa il folosesc cu 3-4 zile inainte de a nadi cu boilesurile.
In momentul de fata mi-as dori un mix si dip cu enzime active. Poate in felul asta descompunerea proteinelor animale ar putea fi controlata. Din pacate mai tre sa "cresc" un pic sa-mi pot permite. :cry:
Pana atunci sper sa nu cumva sa imbolnavesc crapii cu experimentele mele.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 27 Iun 2008 15:40

Luci, CC Moore nu produce lapte de porumb. Ingredientul care fermenteaza e CSL-ul, care e un aditiv excelent, dar diferit de laptele de porumb de care vorbea Cezar. Daca te intereseaza conservarea pe termen lung, e suficient sa deshidratezi boiliesurile si le poti pastra cu anii.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Raspuns

Mesaj de PANAIT CEZAR » 28 Iun 2008 18:59

Domnule,ADI OPREA ,nu pot sa-mi insusesc ce nu-i al meu.Afirmatia nu-mi apartine ,este proprietatea lui TIM RICHARDSON,un Tip care a studiat si a scris o multime de articole despre pescuitul la crap.Cel mai in masura sa ne spuna cite ceva despre Tim Richardson cred ca este domnul Vlad Pavlovici,care este toba de informatie tradusa din lucrari englezesti publicate si nepublicate in Romania.Personal ,am vazut aprecieri la adresa lui Tim facute de Steve Briggs.
Pentru mine(poate ca gresesc),afirmatiile facute de oameni care s-au ocupat toata viata de pescuitul la crap sint AXIOME.Este ca la matematica,ca sa poti rezolva o problema trebuie sa pleci de la niste adevaruri universal valabile.A ma pune sa demonstrez si axiomele,ar fi prea frumos ,ar fi idealul.
Pot sa-ti raspund tot printr-o intrebare:Nu crezi ca este o asemanare izbitoare intre folosirea porumbului fermentat(eficacitatea porumbului este maxima cind incepe sa fermenteze-afirmatie a lui Ken Townley)si a lasa un boilies APROXIMATIV cinci zile sa inceapa sa "lucreze"?Daca urmarim metoda de pregatire a porumbului a lui Ken Townley vom observa ca se lasa porumbul la inmuiat 48 ore,apoi in circa doua trei zile intra in fermentatie-tot cinci zile in mare.
Fiert sau nefiert boiliesul tot intra in descompunere.Atit la cele fierte cit si la cele nefierte actioneaza bacteriile.La cele nefierte actioneaza in plus si unele enzime(pina la punctul de fierbere al apei enzimele mor)Din aceasta cauza se recomanda in boiliesurile pentru perioade reci introducerea in compozitie a taritelor de griu.Compozitia unui mix de boilies este cea care stabileste inceperea descompunerii.
Cind am inceput eu sa-mi fac singur bilele foloseam un amestec de sorbat de potasiu,benzoat de sodiu si sare de lamiie ca sa nu se strice bilele pina ajung pe balta,acum ma rog de ele sa se strice,ce spui de asta?Nici macar mucegaiul care apare pe bile nu-i daunator.Asta este frumusetea cind iti faci tu singur bilele.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 28 Iun 2008 22:59

Multumesc pentru lamuriri.
Intrebarile mele n-au avut drept scop punerea in impas a cuiva.
Din punctul meu de vedere asemenea afirmati cer de le sine niste lamuriri.
Intrebarile pentru mine sunt cat se poate de justificate.
Inca odata multumesc pentru raspuns.
Personal o sa incerc sa fac rost de contextul din care au fost "smulse" (in original) aceste afirmati pentru a ma lamuri pe mine si daca este posibil si pe altii sau poate se gaseste cineva pe aici (pe forum) cu rezultate notabile care ne va lamuri cum sta traba :roll:
Sa vedem cine ne ajuta !?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 28 Iun 2008 23:23

Salut Cezar, multumesc pentru aprecieri. :-) Stiu cartile si articolele lui Tim Richardson, sunt interesante. Din cate imi amintesc, Tim da mai multe sugestii de a face boiliesurile mai atragatoare si una dintre ele, dar nu singura, este sa lasi boiliesurile proaspete la caldura cateva zile, ca sa intre in fermentatie. Nu le congelezi, nu le usuci, le pui intr-un recipient inchis si le tii trei, patru, cinci zile, cat crezi de cuviinta. Durata optima depinde de fiecare reteta. Metoda se refera in special la boiliesurile pe baza de proteine lactice si exclude boiliesurile foarte uleioase.

E un punct de vedere original, merita testat. In orice caz, suntem de acord ca pestele are nevoie ca boiliesurile sa fie descompuse ca sa le poata folosi. Conservantul impiedica descompunerea si paralizeaza nada sub raport nutritiv, asa ca nu e o solutie in boiliesurile home-made. Cu asta cred ca am raspuns la intrebarea de la care a plecat discutia.

Scrie răspuns