Iarasi Boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 25 Iun 2008 00:25

Ideea ca nu trebuie sa dai cu boilies acolo unde pestele nu e invatat e falsa. Crapul recunoaste hrana sub orice forma i se prezinta. Daca i se prezinta ca porumb, o recunoaste chiar daca n-a mai vazut porumb niciodata. Daca i se prezinta ca mamaliga, canepa, creveti, sunca presata sau alune tigrate, o recunoaste. In acelasi mod o recunoaste si sub forma de boilies.

Nadirea nu se face cu bile proaste. Se face cu bile bune. Avand capacitatea sa recunoasca hrana inclusiv sub o forma noua, neintalnita pana atunci, crapul face automat o apreciere a ei si poate stabili daca merita efortul sa o consume. Chestia asta se cheama <recunoasterea valorii nutritive> si, daca n-ar avea-o, crapul pur si simplu ar disparea ca specie, fiindca n-ar mai sti ce sa manance.

Squid & Octopus este o aroma (sau un birdfood de la Solar, dar presupun ca nu la el te referi) si, daca te indrepti inspre teritoriul aromelor, deja ai gresit directia. Aromele sunt secundare in nada, pot sa si lipseasca. O nada nu e nutritiva pentru ca scrie pe ea Squid & Octopus sau Scopex, poti sa bagi arome si in mamaliga cu halva, e nutritiva in functie de mix. Ceea ce te intereseaza in acest moment este un mix decent (sau o reteta corecta, daca preferi sa ti-l faci singur, ceea ce te va costa mai putin), din care sa rulezi niste bile pe care pestele sa le accepte ca sursa de hrana. <Sursa de hrana> inseamna in acelasi timp calitate si cantitate, bile suficient de bune si suficient de multe. O mana de boiliesuri nu pot fi o sursa de hrana chiar daca sunt exceptionale, pot fi doar o gustare.

Renunta la improvizatii, fa rost de un mix (cel mai bun pe care ti-l poti permite, nu cel mai ieftin pe care-l gasesti), ruleaza-l in bile de minim 20mm, usuca-le, alege-ti cateva vaduri si fa o nadire preliminara. De ce bile mari si uscate? Pentru ca sunt mai selective. De ce mai multe vaduri? Fiindca nu stii unde va fi pestele sau care va fi liber cand ajungi pe balta. Dupa care du-te la pescuit.

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 25 Iun 2008 00:28

VladTepes scrie::) ok incep sa inteleg dar se pare ca nu toata lumea a intels ;)) eu vreau sa fac niste bile (daca se pot numi bile ) care sa determine crapul sa recunoasca bilele ca o forma de haleala, foarte probabil voi lua niste ready made pt carlig in timp ce totusi voi pastra un bat cu bila facuta de mine ;)).
Deci idea fundamentala este daca cu niste "mamaliga" de forma boilsurilor si taria lor poate face crapul sa manance cu incredere bile; adica vad des pe forum concluzia ca mai bine nu dai la boiles pe balti in care peste nu este "obisnuit" cu el, si strategia mea ar fi sa obisnuiesca pestle cu boiles cu o alternativa ieftina dar totusi sa de rezultate.

Poate sar reduce intrebarea la urmatoare ipoteza, nadesti cu bile cu valoare nutritiva mica si pescuiesti cu bile cu valoare nutritiva mare gen S&O care vad ca este asa de laudat. Este valabila ipoteza???

ipoteza este cam gresita pt ca nr bilelor nadite este cu mult mai mare decat ce/a cu carligul care are valoare mai mare si exzista riscul ca,crapul sa/si dea seama si sa plece inainte de ati gasi singura bila cu valoare nutritiva mai mare.mai bine era invers ;-)

Da sunt incepator, dar nu foarte , am prins crapi si sunt sigur ca voi mai prinde, dar vreau sa pescuiesc la bile pe o balta din apropiere (asta pana imi deschid propria balta :)) ) mi se pare cel mai frumos mod de a prinde crap si a selecta exemplarele mai rasarite , si problema este ca nu prea sunt balti din astea prin apropiere ,cea mai apropiata este la Livata din cate stiu io si nu imi permit sa ma duc in fiecare weekend acolo.Deci caut o metoda ieftina de a invatza crapul pe o balta salbatica la bile.


Si stati linistiti ca nu ma supar de mistouri, le iau ca pe niste critici si incerc sa fac ceva constructiv din ele.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 25 Iun 2008 01:04

Vlad, astept cu nerabdare prima captura capitala, prinsa pe baza acestei strategii. Cred ca este o chestiune de timp, pana va "pune botu'. Fir intinsss ! :-)

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 25 Iun 2008 09:24

Ideea ca nu trebuie sa dai cu boilies acolo unde pestele nu e invatat e falsa. Crapul recunoaste hrana sub orice forma i se prezinta. Daca i se prezinta ca porumb, o recunoaste chiar daca n-a mai vazut porumb niciodata. Daca i se prezinta ca mamaliga, canepa, creveti, sunca presata sau alune tigrate, o recunoaste. In acelasi mod o recunoaste si sub forma de boilies.

OK toate bune pana aici, deci "crapul recunoaste hrana sub orice forma i se prezinta", si o recunoaste si ca mamaliga, deci daca boilesurile mele defapt sunt o mamaliga umpic mai consistenta preparata in modul in care ai prepara un boiles, de exemplu toata lumea stie ca cu mamaliga se prinde crap poate nu ii cea mai prinzatoare dar cu mamaliga simpla se prinde, daca la mamaliga asta mai pun niste oua o fac bile si le fierb obtin niste bile de mamaliga defapt. Deci practic nadesc cu mamaliga facute bile ce au o valoare nutritiva umpic mai mare decat mamaliga simpla.


Da am inteles foarte bine ca crapul recunoaste valoarea nutritiva a mancari ce o mananca, dar poate gresesc aici, ce valoare nutritiva au boabele de proumb atunci? de se prinde oricand la ele avand in vedere ca nu fac parte din hrana naturala a crapului si nu au valoare nutritiva pre mare, oricum teoretic mamaliga in care sa pus oua automat ar trebui sa aiaba o valaore nutritiva mai mare ca porumul simplu ( da sunt de acord ca se poate da o valoare nutritiva muuuult mai mare daca sar folosi fainuri proteice gen soia/peste etc) dar avand in vedere balta nu e pescuita cu boiles, teoretic aici iara prea multa teorie :)) , deci teoretic ar trebui sa mance ce i se da, daca bilele mele sunt umpic nu cu mult dar umpic mai ridicate ca valaore nutritiva deca porumbul clasic teoretic ar trebui sa il accepte si sa il cauta ca hrana; acuma poate gresesc.

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 25 Iun 2008 09:53

OK toate bune pana aici, deci "crapul recunoaste hrana sub orice forma i se prezinta", si o recunoaste si ca mamaliga, deci daca boilesurile mele defapt sunt o mamaliga umpic mai consistenta preparata in modul in care ai prepara un boiles, de exemplu toata lumea stie ca cu mamaliga se prinde crap poate nu ii cea mai prinzatoare dar cu mamaliga simpla se prinde, daca la mamaliga asta mai pun niste oua o fac bile si le fierb obtin niste bile de mamaliga defapt. Deci practic nadesc cu mamaliga facute bile ce au o valoare nutritiva umpic mai mare decat mamaliga simpla.
Ceva de genul acesta am facut si eu ... bilele le-am facut mai deformate.Am facut si unele mai mari pe care la fata locului le-am spart si am nadit cu ele, in 10 ore am avut 2 trasaturi.Daca te intereseaza asa-zisa "reteta" vezi threadul meu de aici ....
Fir intins.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 30 Iun 2008 09:42

Am pescuit duminica intre 5:00 AM si 12:00 dar nu la bile de a mele si la fresh s&o&peper de la dynmite , si am nadit pe loc dimineatza cu palete si canepa fiarta amestecate intr-o nada cumparata din magazin. NU am avut decat o trasatura la prima bata lansata in apa in timp ce imi montam a doua bata. Stiu ca am pescuit destul de putin, ce ziceti sa mai insist cu nadirea??

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 30 Iun 2008 11:00

Absolut

Insista, insista


ps vlad p te felicit pentru rabdare

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 30 Iun 2008 12:24

:lol: :lol: :lol: si eu la fel vlad!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 30 Iun 2008 13:30

VladTepes scrie:Am pescuit duminica intre 5:00 AM si 12:00 dar nu la bile de a mele si la fresh s&o&peper de la dynmite , si am nadit pe loc dimineatza cu palete si canepa fiarta amestecate intr-o nada cumparata din magazin. NU am avut decat o trasatura la prima bata lansata in apa in timp ce imi montam a doua bata. Stiu ca am pescuit destul de putin, ce ziceti sa mai insist cu nadirea??
Vlad, parerea mea este ca ai facut o partida prea scurta, dar e de apreciat faptul ca l-ai facut totusi sa traga la una dintre lansete.Alt lucru care din punctual meu de vedere l-ai gandit bine, este faptul ca ai pescuit cu boilies ready made si n-ai stat sa testezi bile facute de tine pe un timp asa scurt, sansele sa compromiti partida total cred ca erau mult mai mari.La astfel de partide (scurte) eu as pescui cu una-doua lansete izolat date langa cioate,papuri…acolo unde-i place lui sa stea (as merge pe Techni Spice – de la Nutra) si celelalte (doua-trei) lansete ceva de genul cum ai procedat tu pelete,putine seminte,cateva bile sparte dar nu multe, in saculet solubil sau in pasta pe un method feeder.Parerea mea este ca asa ti-ai mari considerabil sansele sa prinzi crap.
Nu are de ce sa te dezamageasca un rezultat mai slab in una din partide, mergi inainte ;-)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 30 Iun 2008 16:53

VladTepes scrie:Am pescuit duminica intre 5:00 AM si 12:00 dar nu la bile de a mele si la fresh s&o&peper de la dynmite , si am nadit pe loc dimineatza cu palete si canepa fiarta amestecate intr-o nada cumparata din magazin. NU am avut decat o trasatura la prima bata lansata in apa in timp ce imi montam a doua bata. Stiu ca am pescuit destul de putin, ce ziceti sa mai insist cu nadirea??
Vlad cum bine ti-ai dat si tu seama este mult prea scurta partida ta de pescuit si este foarte greu sa ai rezultate dupa doar 7 ore.

Pe ce balta ai fost? Ce densitate de crap este? Locul pe care ai pescuit are vreo structura?

Oricum felicitari pentru "curajul" de a folosi boiliesurile la o partida de pescuit. Incearca pe viitor daca partida de pescuit nu este mai lunga de 36 ore sa folosesti boiliesurile de mare atractie Hi Attract, deoarece bilele cu care ai pescuit tu nu sunt gandite pentru atractie si partide scurte.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns