Nada pentru Crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Marius Bunea
new member
Mesaje: 12
Membru din: 06 Iul 2008 00:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nada pentru Crap

Mesaj de Marius Bunea » 06 Iul 2008 00:46

Salut,

Citesc de mult forumul dar mi-a luat mult in a decide daca sa intru in discutie sau nu. Asa ca uitati-ma aici, in discutie cu prima intrebare:

Cine imi poate spune o reteta acceptabila de nada pentru crap (componente , cantitatea lor si modul de preparare). Mentionez ca pescuiesc f. mult la boiles (ready made in general - ca inca nu am ajuns la stadiul de a mi le prepara singur :oops: )

Va multzumesc si astept raspunsuri.
Marius

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 06 Iul 2008 07:35

Mariusika, in loc sa deschizi un nou topic despre asta, dadeai o cautare pe forum si gaseai cateva sute de retete.....sau pe goggle :D


Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 06 Iul 2008 09:47

Vezi ca se poate? :-? :D

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Iul 2008 10:01

:D Asta, ultimul post, este ecoul ori primul era balbait ? :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Iul 2008 17:13

iorga george scrie::D Asta, ultimul post, este ecoul ori primul era balbait ? :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
xxxxxxx

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Iul 2008 20:31

salut,

forumul asta exista pentru ca oamenii sa discute, si sa intrebe ce doresc
nu functioneaza regula cu " puteai sa cauti sa citesti", evident ca oricare dintre noi poate sa caute si sa citeasca in alte parti dar atunci care mai e rolul forumului ?
deci cine e plictisit de intrebari de incepator sau sa le spunem intrebari banale, sau poate pe care le considera fara sens, poate sa le ignore si sa lase pe altii care au chef de discutii sa foloseasca forumul

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 07 Iul 2008 10:28

Pt Marius Bunea

Ca idee generala depinde ce vrei tu de la o nada si unde o aplici?
Conteaza cat de cat tipul baltii, "fundul" ei, ce peste cauti: romanesc ten , marimea lor: ciortan ,pesti mari etc

Acum nu exista nici o nada ideala cu care sa dai un tun. Asta e intrebarea clasica pe care o puneam si eu. Dupa ceva timp de experimentat si citit pe forum si mai ales cautat la veterani in "postari" poti gasi cateva lucruri interesante

Eu ultimele dati am folosit pe aceasi balta in 2 Sambete consecutive:

1. Bile ready made turbojet de la senzor solubile porumb cukk galben conservat si bile tari (xxx secret) tinute in dip (xxx secret) de miere sau tutti-frutti si pt nada bulgari de nada facuti din mixul Amix cu melasa tot de la ei. Rezultate 5 cirotani 8kg in total . Doar la bila solubila si la porumb.

2. a doua ora cam aceleasi momeli de carlig in plus porumb rosu de la cukk si ca nada am bagat un mix facut din porumb congelat luat din hipermarket (dezghetat in prealabil), conserva de seminte mixate de la dynamite baits (care mi se pare excelente de incercat oriunde) si un mix sbs nitro vitaflake cu care am nadit cu pungi si saculeti solubile
Rezultate 2 ciortani la kg. Insa acum a doua oara nu s-a prins la general pe balta.
Concluzia trage-o tu daca poti :shock:

Balta unde dau e lunga dar ingusta. Are peste mai mic si mananca la porumb si bile. De fund inca nu stiu ce sa zic ca am fost doar de ori pana acum pt ca de abia o incerc.

Totul tine de tine, de balta si de portofel.

Ideal cand dai cu bile sa menti mustaciosu in zona cu mixuri formate din
-seminte (preferabil 90% sa fie si canepa),
- porumb (uscat, de lapte, congeleat, sau de conserva Bonduelle sau etc) - - spartura din bilele cu care dai,
- poti folosi si pelete
- mixul din care sunt facute bilele etc
si toate le legi fie cu ceva lichid (lapte de porumb, melasa sau uleiuri daca dai cu saculeti solubili ca sa nu se topeasca repede) fie le legi cu un groundbait si cu apa din balta respectiva.

Acum depinde daca dai cu bulgari, nadesti din barca, cu barcuta , sau folosesti elemente PVa solubile. Cauta sa te duci constant pe balta, afla daca poti cu ce este hranit de catre adiminstatori si vezi ceilalti la ce prind si mai ales cum afrata fundul baltii.
La general e mult de vorbit. Mai cauta si pe forum cu rabdare si o sa gasesti foarte multe. Ceea ce am spsu mai sus merge unde pescuiesc eu insa la tine pe balta s-ar puteas a nu dea rezultate super bune.

Scrie răspuns