Vreau sa fac Balta

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Vreau sa fac Balta

Mesaj de VladTepes » 07 Iul 2008 16:01

Salut, idea este urmatoarea vreau sa fac o balta undeva pe la 5-6 HA pe langa orasul Arad, o balta care sa rivalizeze cu alte belti in xxx din zona de Vest. In loc sa iau credit de la banca pt casa am sa iau credit pt balta :). Balta in principal de crap mare dar care va avea si platica,somn,amur si sturioni.
Ce credeti cam la cat ar ajunge costurile de amenajare la asa o balta cu adancime 2-3 M, si ce ziceti? ar fi rentabila avand in vedere sa sunt asa de multe belti private pe zona (dar totusi niciuna gandita de un pescar se pare).
Ar ajunge 5-6 Ha pt a mentine o populatie sanatoasa de crapi peste 10 kile, nu ar ingheta iarna omorand pesti?
Are cineva ceva sugesti :)???

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 07 Iul 2008 16:32

Despre conditii si linistea sufleteasca a crapilor, din viitoarea ta balta si multe alte lucruri semnificative despre modul de crestere le poti afla din cartile de piscicultura (cred ca este cea mai buna varianta).

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 07 Iul 2008 16:49

La Mako, in Ungaria (langa frontiera), este o asemenea balta unde convietuiesc crapi, carasi, platici si sturioni. Balta este foarte mica iar adancimea pe la 2m. Eu iti sugerez sa-ti iei un amic care stie bine maghiara (daca nu cunosti limba) si sa mergi sa te documentezi acolo sa vezi cum rezolva ei problemele. Cel mai sensibil e sturionul, iar in acea balta sunt exemplare foarte mari (peste 2m). Cel mai important lucru - zic eu - e sa ai prevazute pompe care recircula apa. La ei in balta era o tasnitoare in mijlocul baltii - ceva ca o fantana arteziana - care functiona non-stop. Oricum balta lor nici vorba sa aiba 5 hectare, maxim absolut 1,5. Oricum du-te si vezi cum stau lucrurile. Eu cred ca cele mai sigure informatii de acolo le primesti.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 07 Iul 2008 18:49

:)) stiu balta am pescuit de vreo 4-5 ori acolo, in cea ce priveste crestea pestilor a cunostiinte bogate despre asta, stiu ca nu este exact la fel dar am crescut pesti de acvariu de cand sunt mic si am reusit reproducerea la aproape totate speciile ce se gasesc pe piatza romaneasca, cele mai mari semne ale mele de intrebare sun referiotare la costuri si venituri :)).

Avatar utilizator
Adi Vasile
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Iun 2008 11:45
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile » 07 Iul 2008 20:00

Salut Vlad sa stii k si eu mam gandit la acelasi lucru si de vreo doi ani studiez aceasta potentiala afacere pt ca sunt pescar si ma afecteaza direct lipsa unor belti pt pescarii de crap in principal.Costurile unei belti de aprox 5 ha eu le aproximez undeva la 200 de mii de euro cu o adincime de 3m aprox.Zona unde as vrea eu sa fac balta este foarte buna deoarece in aropierea locului este un rau care ajuta foarte mult la mentinerea apei constante in balta.
O chestie interesanta ar fi(pt scaderea costurilor) sa beneficiez de un program precum SAPARD care ti-ar reduce semnificativ investitia.
Cu respect Adi V.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 07 Iul 2008 20:07

Da vreau ca pestele ce il bag in balta sa vina cu founduri europene. Ahh 200 000 euro?? asta unde in Anglia?? io am gasit undeva intre 1000-3000 euro hectaru si am calculat aproximativ 10 000 euro sapatu. Dar poate ma insel , sau astea sunt preturile din Anglia ca vad ca ai la locatia Anglia.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 07 Iul 2008 20:18

Vlad,doar sapatul( taluzare,etc)la 2 m e undeva in jur de 10000 e/ha.Asta pt ca si eu sint in constructie,dar e vb de 14 ha de luciu de apa.Cel putin in zona asta.Daca gasesti pretul ala,da-mi un semn si mie.Merci.
Dar mai incearca cu fonduri structurale,daca ai firma in domeniu piscicol cu vechime de 2 ani.......................Eu aici m-am impotmolit si trebuie sa folosesc fonduri proprii..........
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
Adi Vasile
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Iun 2008 11:45
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile » 07 Iul 2008 20:31

Vlad locatia unde vreau sa fac balta nu e in anglia, aici nu ar aduca un profit ca sami pot scoate investitia nici in 25 de ani la cate belti sunt, este in romania dar nu pot sa spun unde din cauza concurentei :D .
Preturile sunt calculate pt romania si eu m-am gandit sa creez cele mai bune conditii pt pescari.Cat despre costurile de sapare dak ai avea noroc sa prinzi ceva santier mare sau ceva asemanator carora sa le furnizezi balastul rezultat(in cazul meu este numai balast) ei ar veni si ar sapao moka pt ca ei cumpara cu foarte multi bani balastul.Alta modalitate ar fi sa ti-o sapi singur(nu groapa :lol: balta de pesti), sa iti cumperi un excavator sec hand sa o sapi si dupa aia sa-l vinzi.
Cu respect Adi V.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 07 Iul 2008 23:19

:D nici o problema inteleg perfect de ce nu vrei sa dai locatia oricum e neesential pt ca terenul nu lam cumparat inca :D.

10 000 euro la hectar?? cat platesi utilajul pe zi si cam in cat timp til face??
eu parca am vazut ca media este de 100 euro pe zi / utilaj sa il cumperi nu se merita ii cu muuult prea scump.

Deci am studiat problema iar nu cred ca un excavator ar fo metoda ideala pt ca ar merge muuul prea incet treaba plus mai ai apoi si pamantul de depozitat undeva. Eu ma gandeam la unu doua Buldozere care ur si simplu din mijloc sa inceapa sa impinga pamantul spre margine formand astfel un dig si o adancime destul de repede, totodata nu ami trebe sa ma descorosesc de pamant el va intra in componenta digurilor, 5-6 HA nu ii asa mult ii chiar putin, apropo de balta de la Mako am masurat de pe google earth si are undeva pe la 0,8 - 0,9 HA deci sub un HA o balta cam de 6-7 ori mai mare ca aia nu mi se pare prea mult de lucru mai ales ca nu am de gand sa ma folosesc de panza freatica ci de un canal din apropiere, oricum pamantul in zona este suprasaturat de apa si o panza freatica foarte la suprafatza, oricum in privinta cu locatia nu sunt inca hotarat, nu as vrea sa fac prea departe de Arad sa se poata ajunge si de persoane fara masina, nu ca nu ar fi pescari destul de nebuni incat asta sa nu fie o problema :D :D

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 07 Iul 2008 23:24

astea sint ofertele a trei firme de constructii........mda,Adi are dreptate,dar nu am gasit pe nimeni care sa sape pe moca,ce sa mai vb de 1 e/mc excavat.................cum a reusit o cunostinta linga Sibiu.Dar cam asa sta treaba!Din pacate..Insa daca reusesti sa sapi cu 10000 tot terenul,iti dau dublu si ne apucam de treaba!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Scrie răspuns