nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

nada

Mesaj de midnightk » 08 Iul 2008 16:59

salutare tuturor. am si eu o mare intrebare...cu ce sa nadesc pe o balta unde se furajeaza cu uruiala de porumb? am incercat cu porumb, cu diferite compozitii, dar nu am avut rezultate notabile (cel mai mare animalut era la 4kg). Imi puteti da o idee? eu sincer ma gandeam sa nadesc tot cu uruiala, dar nu stiu ce sa mai pun .
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

Avatar utilizator
stoican_mihail
member
Mesaje: 207
Membru din: 08 Aug 2007 09:32

Mesaj de stoican_mihail » 09 Iul 2008 08:28

Incearca uruiala de porumb imbunatatita cu ceva seminte (multe), porumb de conserva, canepa(multa), grau, o aroma, un atract, poate putina betaina. Incearca mai multe variante. Poata, poate.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 09 Iul 2008 12:27

Daca vrei rezultate notabile, "animalute" > 4kg, ideal ar fi sa folosesti nada si momeala selectiva.

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 11 Iul 2008 07:59

ok, sfatuiti-ma si pe mine va rog cum fac nada selectiva si mai ales cu ce...balta respectiva nu merge pe boilies, am incercat si asta (inclusiv cu boiliesuri date nada).
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 11 Iul 2008 08:24

midnightk scrie:ok, sfatuiti-ma si pe mine va rog cum fac nada selectiva si mai ales cu ce...balta respectiva nu merge pe boilies, am incercat si asta (inclusiv cu boiliesuri date nada).

Asa cum ai primit indicatiile de mai sus referitoare la nada...e corect. Adauga MHLM, si lapte de porumb, cateva pelete, si un liant pt. a tine bulgarii legati. Nadeste in cantitati diferite, de la f putin pana la exagerat de mult si vezi care sunt diferentele in ceea ce priveste rezultatul.

Foloseste obilgatoriu saculet solubil la fiecare lanseta aruncata in care pui compozitia pe care o ai in nada (evident uscata pt ca altfel topesti saculetul).

Ca momeala folosesti probabil porumbul...incearca arome usturate, piperate, spyce...asta pentru a incerca selectia pestelui mare.

Tot pentru selectie incearca ca una sau doua lansete sa nu le dai pe patul de nada ci in vecinatatea acestuia...chiar poti sa incerci mult mai departe-"izolate" (eventual cauta ceva agatatura, structuri subacvative, margini de plauri, sau macar umbra unui copac mare).

Oricum cea mai buna selectie o fac bilele..in special cele tari. Totusi nu cred ca nu merge la bile...incearca solubilele produse de senzor si sigur vei avea surprize placute.

Fir intins!

Andrei
APCR - SENIOR CRAP

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Iul 2008 10:27

midnightk scrie:ok, sfatuiti-ma si pe mine va rog cum fac nada selectiva si mai ales cu ce...balta respectiva nu merge pe boilies, am incercat si asta (inclusiv cu boiliesuri date nada).
Pe cat posibil incearca sa uiti expresia "acolo nu merge la boilies" ;-)

Cu porumb si boilies solubil din punctul meu de vedere nu-ti vei creste
cu nimic sansele de a selecta pestele mare, indiferent cum sunt pregatite acestea.

Daca folosesti pentru nadire si materiale PVA poti
folosi foarte multe lichide cu, care sa legi sau sa umezesti pastura, mixul fara ca acestea sa-ti afecteze PVA-ul.

Daca vrei sa selectezi din nada pestele mare indreaptate spre pescuitul cu boilies deshidratat de diametre mari (24+) si incearca sa duci la minim prezenta atractantilor sintetici.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 11 Iul 2008 11:40

cred ca nu e un secret asa mare, despre ce balta e vorba ?

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 11 Iul 2008 22:41

e vb de blasova. cred ca ati auzit de ea. eu ma duc de vreo 2 ani acolo, si sunt pur si simplu indragostit de aceasta balta. Am incercat anul trecut cu niste bile (intr-adevar nu solubile) cu mai multe arome, folosite si ca nada si ca momeala si nu am avut decat un crap la 3kg prins la banane.....si atat..desi am stat cateva zile bune. In schimb, la porumb l-am rupt, dar tot asa...exemplare pana in 3 kg. recunosc ca inca sunt incepator in domeniu, dar invat repede si pun in practica sfaturile cunoscatorilor si mai repede. E adevarat, pana acum nu am folosit bilele recomandate aici, ci de la Carp Expert. La urmatoarea iesire o sa incerc si solubile, sa vad ce iese. Oricum multumesc celor care au raspuns la mesajul meu, si astept in continuare sfaturi de la voi.
Cu stima si mare respect.
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 11 Iul 2008 22:46

cat despre nadire...eu folosesc urmatoarea metoda...ajung pe balta, ma sui in barca, imi pun reperul acolo unde cred eu ca e mai bine (mai cunosc balta cat de cat), apoi in jurul reperului arunc nada. din nada respectiva pastrez si pentru a pune in saculetii solubili. Apoi ies la mal si arunc lansetele in zona nadita....sau le plantez una cate una in zona nadita cu un supliment de nada (bag plumbul de pe montura intr-un bulgaras de nada). Sincer nnu am nadit cu racheta pana acum...am preferat ori metoda din barca, ori cu saculeti solubili. Am gresit cu ceva?
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 12 Iul 2008 14:09

din pct_ul meu de vedere ai gresit urmatoarele:
ai dat cu bile de slaba calitate, ai dat cu bile de arome diferite
incearca bile cu aroma s&o mai scumpute un pic O SG AROMA ....si nadeste cu bile de diametru mai mare decat cea din ac...un 18 nadire si mxim 16 la ac.

nu da toate lansetele pe patul de nada...avand in vedere ca plNtezi du una sau doua departe de pat cu un saculet cat pumnul de nada.
fire'ntinse

andrei
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns