cum scap de ciortanica?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

cum scap de ciortanica?

Mesaj de krapcarasu » 14 Iul 2008 09:40

e mai rea decit carasu. E vorba de un iaz f. mare de crestere vara 1 in care este ten mare pus probabil sa consume vegetatia, dar mai sunt si crapi. E un iaz malos.M-am gindit la un combi-link stiff de la Korda . Oare merge?Daca da verde sau maro?

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Iul 2008 09:52

Ce te face sa crezi ca ciortanica tine numai de montura>?

Din punctul meu de vedere in montura cel mai important pt selectia pestelui ar fi dimensiunea acului. Cu cat mai mare cu atat mai bine insa nu e o regula de aur. Cel mai important sa selectezi nada cu care dai. Bile mai mari, porumb mai mare etc. Dimensiunea ar fi prima. Pt strategi citeste pe forum sau sa raspunda cineva mai experimentat. :oops:

La mal foloseste monturi si nada popup sau macar monutri si nada de fund cu spuma flotanta care se dizolva (iti lasa monutra pe fund fara sa o scufunde in mal). Mai depinde si adancimea malului. Avand in vedere ca e mal culoarea nu cred ca e foarte foaret importanta. Nu cred ca pe fund malos verde sau maro se poate distinge foarte bine de catre mustacios.
Oricum eu zic ca nada joaca un rol primordial inaintea monturii in selectia crapilor. :lol:

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 14 Iul 2008 14:17

Daca vrei sa dai dupa tenul ala mare pune si tu 5-6 boabe pe fir si un ac mai mare. Daca dai dupa mustacios, selecteaza-i dupa nada, vezi cu bile mari. Daca nu merge nici asa, incearca sa pescuiesti izolat, adica nadeste bine locul unde pescuiesti, lasi una doua lansete pe patul de nada si doua lansete in afara patului de nada, pune una in dreapta la cca 1 m de patul de nada si alta in stanga la cca 2,5-3 m de patul de nada, sau invers, cum iti e mai la indemana, sau poti pune in spatele/fata patului de nada(poti incerca pe diverse directii. Sau mai poti nadi in doua locuri cca 20 m unul de celalalt si pui o lanseta intre ele la jumatea distantei dintre ele si una la exterior unde vrei tu, trebuie sa incerci diverse variante. Daca nici asa nu merge , atunci ...o fi doar ciortanica in iaz :lol: Auzi da' unde-i frate iazu' asta? ca pe caldurile astea pe unde am fost nu trage neam de caras d-apai ciortan, m-as multumi sa fac o ciortaniada :mrgreen:

Ciprian

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 14 Iul 2008 19:00

iazul se cheama Sulitoaia in jud Botosani . se ajunge greu si cu pile/rachiu. e voie numa cu 2 bete cu 2 carlige fiecare , dar merg 3 cu 1. nu stiu nici pescarii pe-acolo de bile , dapai pestii

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 14 Iul 2008 19:30

Sulitoaia?? N-am auzit inca de el, in ce localitate? Te referi la iazul Dracsani? Care mai sunt conditiile de pescuit acolo, taxa, nr. de bete, etc? Multam! :D
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 14 Iul 2008 21:16

e linga Dracsani. la Dracsani parca 15 lei ora sau 100 lei ziua nu stiu sigur[/img]

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 15 Iul 2008 15:45

Si Sulitoaia este alt iaz? Care sunt conditiile de pescuit acolo?? :roll:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 15 Iul 2008 17:55

Sulitoaia e la NE nu departe de Dracsani ,e voie numa cu 2 bete cu 2 carlige fiecare , dar merg 3 cu 1.parca 20 lei c&r , trebe'recomandare' (cred ca merge si cu rachiu, in fond platesti bon). in zona aia nu cred ca intereseaza pe nimeni c&r

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 15 Iul 2008 18:41

Recomandare?? De la cine?Poti detalia putin traseul?Cat este balta de mare?Adancime, vegetatie, marime pesti ... :?:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 15 Iul 2008 19:57

are zeci de ha.eu merg prin cineva , cred ca varusu' cunoaste pe cineva. balta are fundu malos si e si buruian. Eu inca n-am fost ,dar intreb sa merg pregatit.Colegu a prins un singur ten de 3-4 kile dar nu a dat pop-up ci pe fund cu boabe Cukk scoica.A observat foind si i sa confirmat ca sunt torpile si peste 10 kg.

Scrie răspuns