Bile de ape salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Bile de ape salbatice

Mesaj de Sionut » 29 Iul 2008 13:15

Salutari,
in curand voi face o partida de 5 zile undeva pe bratul Macin si evident vreau sa pescuiesc si la bile.Zona stiu ca este cu curent slab si are foarte multa scoica pe fund (zona foarte buna de crap).
In aceste conditii, ce bile ma sfatuiti sa-mi iau si cam ce cantitate ( doar ready ca nu vreau sa-mi fac bucatareala in casa) ?

Va multumesc de pe acum pentru eventualele sfaturi. :D
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 29 Iul 2008 13:28

:)) pai daca ii multa scoica ia bile cu aroma de scoica :)) sau ceva asemanator :)

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 29 Iul 2008 14:26

VladTepes scrie::)) pai daca ii multa scoica ia bile cu aroma de scoica :)) sau ceva asemanator :)
Pai... stii vreun produs de genul asta(exemplu concret) ? ... care sa se gaseasca la noi in magazine ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Marius Largeanu
new member
Mesaje: 18
Membru din: 06 Feb 2008 16:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Marius Largeanu » 29 Iul 2008 16:04

[quote="Sionut"][quote="VladTepes"]:)) pai daca ii multa scoica ia bile cu aroma de scoica :)) sau ceva asemanator :)[/quote]

Pai... stii vreun produs de genul asta(exemplu concret) ? ... care sa se gaseasca la noi in magazine ?[/quote]


Vezi bilele Mussle Meat sau Mussle&Oyster de la Dynamite Baits ! ;-)

Fir intins !

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Re: Bile de ape salbatice

Mesaj de florioro » 29 Iul 2008 17:03

Sionut scrie:Salutari,
in curand voi face o partida de 5 zile undeva pe bratul Macin si evident vreau sa pescuiesc si la bile.Zona stiu ca este cu curent slab si are foarte multa scoica pe fund (zona foarte buna de crap).
In aceste conditii, ce bile ma sfatuiti sa-mi iau si cam ce cantitate ( doar ready ca nu vreau sa-mi fac bucatareala in casa) ?

Va multumesc de pe acum pentru eventualele sfaturi. :D
Unde anume pe Canalul Macinului? Turcoaia sau Peceneaga?

Anul trecut am fost pe acest canal aproape de Peceneaga si vreau sa iti spun ca bilele au prins mai bine decat clasicul porumb asta in conditiile in care am pescuit cu cate 2 lansete pe fiecare momeala.

Nu pot sa iti spun cu ce ca voi fi acuzat de reclama.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Bile de ape salbatice

Mesaj de Sionut » 29 Iul 2008 19:47

florioro scrie:
Unde anume pe Canalul Macinului? Turcoaia sau Peceneaga?
Peceneaga.
Totusi,cu orice risc, ce bile au mers ?

P.S Nu am gasit pe site-ul tau, cat ma costa transportul si cat dureaza.Pot ajunge cel tarziu marti in Bucuresti.
Multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns pana acum.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iul 2008 21:36

Este o zona foarte buna pentru crap numai ca imi este teama ca nu alegi cea mai buna perioada pentru pescuit dupa atatea ploi. Daca vei prinde Dunarea in crestere poti sa te bronzezi linistit ca nu te v-a deranja nici un peste. :mrgreen:

Pentru restul ai mp.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

andu105
new member
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iul 2008 21:09
Contact:

Mesaj de andu105 » 29 Iul 2008 22:32

florioro scrie:Este o zona foarte buna pentru crap numai ca imi este teama ca nu alegi cea mai buna perioada pentru pescuit dupa atatea ploi. Daca vei prinde Dunarea in crestere poti sa te bronzezi linistit ca nu te v-a deranja nici un peste. :mrgreen:

Pentru restul ai mp.
a fost un tov acum cateva zile in delta si din cauza ca crescut prea mult nu a prins nimic..IN 3 ZILE (2 NOPTI).

in delta o fi la fel?:| k plec joia viitoare..oricum fire intinse
Imi place sa vad paharul plin si femeia goala

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 30 Iul 2008 06:39

In Delta din pacate, ajunge si Prutul si Siretul care acum sunt extrem de crescute. Parerea mea ca mai trebuie sa treaca cateva saptamani sa se stabilizeze cursurile apelor, asta in cazul in care nu mai ploua si vara revine la normal.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 30 Iul 2008 09:20

florioro scrie:In Delta din pacate, ajunge si Prutul si Siretul care acum sunt extrem de crescute. Parerea mea ca mai trebuie sa treaca cateva saptamani sa se stabilizeze cursurile apelor, asta in cazul in care nu mai ploua si vara revine la normal.
Intradevar Dunarea este crescuta din cauza ca au dat drumul la apa din barajul Portile de fier II (se pare ca se asteapta debit mare din Europa Centrala).Avem si informatii din zona si daca nu se va stabiliza situatia, partida se va amana un pic.Inundatiile din Moldova nu ne afecteaza.
Multumesc pentru restul informatiilor.(din MP)
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns