Ruptura fir textil la 5 cm deasupra carligului

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Ruptura fir textil la 5 cm deasupra carligului

Mesaj de Nick » 30 Iul 2008 14:34

Am patit de 2 ori intr-o partida urmatorul fenomen:

Firul textil (Kryston Super Mantis Gold de 15 lb) de care era legat cirligul a fost efectiv taiat. Intrebarea este cum s-a taiat?

De fiecare data am avut trasatura cu plecare pe bait runner, dupa 5 secunde de la intepare, firul se detensioneaza si iese taiat la vreo 5-7 cm de cirlig.
Am crezut ca este din cauza scoicilor, dar chiar langa carlig? Si taietura era perfecta! Intr-un caz camasa era adunata pe tot diametrul firului si apoi o taietura perfecta (toate firele la aceeasi lungime), iar a doua oara camasa si firul au fost taiate perfect.

Am luat in considerare si faptul ca nu era ceva ok la firul meu, dar si alti 2 vecini de pescuit au patit la fel.

Ce ar putea fi?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Re: Ruptura fir textil la 5 cm deasupra carligului

Mesaj de marius.tim » 30 Iul 2008 14:41

Nick scrie:Am patit de 2 ori intr-o partida urmatorul fenomen:

Firul textil (Kryston Super Mantis Gold de 15 lb) de care era legat cirligul a fost efectiv taiat. Intrebarea este cum s-a taiat?

De fiecare data am avut trasatura cu plecare pe bait runner, dupa 5 secunde de la intepare, firul se detensioneaza si iese taiat la vreo 5-7 cm de cirlig.
Am crezut ca este din cauza scoicilor, dar chiar langa carlig? Si taietura era perfecta! Intr-un caz camasa era adunata pe tot diametrul firului si apoi o taietura perfecta (toate firele la aceeasi lungime), iar a doua oara camasa si firul au fost taiate perfect.

Am luat in considerare si faptul ca nu era ceva ok la firul meu, dar si alti 2 vecini de pescuit au patit la fel.

Ce ar putea fi?
Unde anume ai pescuit?Pentru ca la 5cm deasupra cirligului ,firul mai este inca protejat de capul pestelui.Mai degraba cred ati dat de ceva stiuci in acea zona,am un amic care la fel a patit si nu a crezut pina nu a scos una .Maruntisul era adunat linga nada de la cirlig si stiuca a rapit cu tot cu cirlig.de obicei se intimpla frecvent la Surduc sa se prinda salau la placuta si acolo este aceeasi explicatie.
Team Select Bait Romania

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 30 Iul 2008 16:17

La Cetariu. Este stiuca in lac, dar 4 intimplari in 2 zile?

Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 30 Iul 2008 17:15

Posibil cteno mare. Am patit-o si eu, firul era sectionat perfect. Ca solutie, forfacul il fac scurt cand umbla tenul.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Re: Ruptura fir textil la 5 cm deasupra carligului

Mesaj de Razvan.D » 30 Iul 2008 17:45

Nick scrie:Am patit de 2 ori intr-o partida urmatorul fenomen:

Firul textil (Kryston Super Mantis Gold de 15 lb) de care era legat cirligul a fost efectiv taiat.
la fel am patit si eu cu acest fir numai ca era de 25lb ,in cazul meu au fost scoicile de vina
xxxxxxx

florichefalu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 30 Oct 2007 21:31
Localitate: constanta

Mesaj de florichefalu » 31 Iul 2008 07:31

Si atunci cu ce fire mai pescuim in zone cu probleme?
In Super Mantis aveam incredere mare.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 31 Iul 2008 08:35

Nick scrie:La Cetariu. Este stiuca in lac, dar 4 intimplari in 2 zile?
Se poate Nick,incearca data viitoare sa pui o lanseta cu peste mic linga cele de crap sa vezi ce se intimpla.E posibil sa fie si cteno dar trebuie urmarite lansetele,sa vezi exact momentul muscaturii si sa nu astepti sa ia fir de pe mulineta,asa scade posibilitatea sa ajunga sa inghita cirligul.Daca acesta trece de esofag si ajunge intre cei trei dinti din git,numai kevlarul mai ascapa de acolo intreg.
Team Select Bait Romania

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 31 Iul 2008 17:28

Va multumesc de raspunsuri!

Si eu m-am gandit ca este cteno. Data viitoare voi incerca cu un forfac mai mic. NU cred ca daca voi pune un fir cu diametru mai mare voi rezolva problema.

@florichefalu

Super Mantisul este ok. Nu cred ca un alt fir ar rezolva problema. Practic firul este taiat de un "cutit". Numai daca punem litza ca la stiuca am scapa de problema. Sau .... facem cum ne-a sugerat laurkro.

@marius.tim
Dupa intepare nu cred ca pestele continua sa inghita cirligul. Cred ca in momentul inteparii carligul era deja inghitit adanc, iar la primele tensionari ale firului s-a forfecat.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Aug 2008 01:54

Si eu am patit-o odata cu firul asta, exac la fel, acum vreo 2-3 ani la peris. Pe mine m-a mancat sa pun un forfac vechi ca nu mai aveam ce sa fac cu ele. Odata s-a rupt cand am incarcat cu o plasa solubila mare (am vazut in aruncare) si a doua oara la peste. De atunci cand consider ca s-a invechit forfacul il arunc. Nu cumva era un fir mai vechi??? ;-)

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 05 Aug 2008 16:04

Exclus!
Era nou nout. Unul era facut pe balta, celalalt acasa.

Scrie răspuns