baraj 250 hectare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

baraj 250 hectare

Mesaj de krapcarasu » 04 Aug 2008 13:35

un baraj pt apa potabila/industriala , adinc, cu apa limpede, foarte braconat - deci pesti putini f. mari si f. mici;iazul a crescut , se vad balauri la suprafata ,probabil prea mari pt. plase monofilament :evil: . Voi cum ati aborda?

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 04 Aug 2008 18:48

Cu o nadire, cu cateva zile inainte, mai spre coada (pe partea cu soseaua). Nada cat mai naturala. :roll:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 04 Aug 2008 20:10

la care sosea te referi mitoc sau lipoveni?m-am gindit la porumb fermentat(asta am) , am fost acuma si-am gasit 2 locuri cu mai putin buruian dar pe partea stinga cum stai cu fata spre baraj si piriu in spate, la un 3.5-4 m ,oare ce bile sai dam?

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 04 Aug 2008 20:30

boosterman scrie:Cu o nadire, cu cateva zile inainte, mai spre coada (pe partea cu soseaua). Nada cat mai naturala. :roll:
Fi te rog mai concret ..cu nada naturala...niste boili mai simple pintre porumb nu ar merge?......soseaua dinspre Mitoc?...mai sti caate ceva despre barajul asta ?...orice informatie e bine venita

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

baraj 200 hectare

Mesaj de Viorel Doloc » 04 Aug 2008 21:12

Nu fugiti de buruiana-vegetatie=hrana naturala, camuflaj, mai ales ca spui ca apa este limpede, etc. Pentru inceput , nu va dati la o parte de la "munca" cu markerul(1-2 ore, depinde de cat de repede gasesti ceea ce va inspira incredere). Nu trebuie sa cunosti "cat de cat" locurile bune , dar trebuie sa-l cunosti FOARTE BINE pe al tau, pe care il vei aborda in acea partida!, deci , pune la "treaba" MARKER-ul. Multe seminte , de multe tipuri si de diferite dimensiuni. Pleaca din start cu doua paturi de nada (pe fiecare cate o lanseta), iar cu cealalta - celelalte doua, cauta-l TU pe EL. OBLIGATORIU- SACULET. Fir intins.

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 04 Aug 2008 21:38

seminte mici nu prea merg ca e multa albitura. de aceea intreb oare ce fel de bile?

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 04 Aug 2008 21:47

Nu stiu sa fi pescuit cineva la Lipoveni cu boiles-uri. Personal daca as merge as incerca boiles-uri cu aroma de Gammarus, sunt singurele cu care am avut succes pe baltile unde nu prea se pescuieste cu bile (vorbesc de zona noastra Bt, Sv, Bc) Sa nu uit si solubilele Special de la Senzor. La fel as incerca si cu porumb fiert, tinut in arome si atractant si apoi uscat.
Cand mergeti? Poate vin si eu!
Sunteti siguri ca este peste MARE aici? Oare nu irosim nada? :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: baraj 200 hectare

Mesaj de boosterman » 04 Aug 2008 21:50

Viorel Doloc scrie:Nu fugiti de buruiana-vegetatie=hrana naturala, camuflaj, mai ales ca spui ca apa este limpede, etc. Pentru inceput , nu va dati la o parte de la "munca" cu markerul(1-2 ore, depinde de cat de repede gasesti ceea ce va inspira incredere). Nu trebuie sa cunosti "cat de cat" locurile bune , dar trebuie sa-l cunosti FOARTE BINE pe al tau, pe care il vei aborda in acea partida!, deci , pune la "treaba" MARKER-ul. Multe seminte , de multe tipuri si de diferite dimensiuni. Pleaca din start cu doua paturi de nada (pe fiecare cate o lanseta), iar cu cealalta - celelalte doua, cauta-l TU pe EL. OBLIGATORIU- SACULET. Fir intins.
Viorel are dreptate insa aveti grija sa nu nimeriti, cu markerul, intr-o setca sau plasa de monofilament .... ca sa vezi atunci belea :mrgreen:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 04 Aug 2008 22:02

se vad citeodata sarind balauri. Am auzit povesti cu monofilamente si fire si plase :evil: rupte. Poate ca e bine sa hranim si chisoaga ca-l atrage pe ala maare. pun ulei de porumb in nada sa-l cobor

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 04 Aug 2008 22:05

Mi-am adus aminte de o montura cu care am avut succes pe Prut (tot dupa niste inundatii). Maggot rig :idea: http://www.carp-fishing-tactics.com/car ... anced.html Numai ca eu spre exemplu nu foloseam agrafa aia micuta ci un inel http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=1&id_prod=144 Ramele le insiram pe ata de papiota (buchetel) si apoi le legam de inel. Merita incercat :idea: :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Scrie răspuns