Help Boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tutu
new member
Mesaje: 12
Membru din: 09 Mai 2008 08:27
Localitate: Bucuresti/Berceni/Sec.4
Contact:

Help Boiles

Mesaj de Tutu » 27 Mai 2008 19:09

Am si eu o intrebare de incepator.Cat timp sta in apa boaba de boiles pana cade dupa firul de par?Aceiasi intrebare valabila si pentrun pop-up-uri.

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 27 Mai 2008 21:54

pai trebuie sa sti in primu rand ca sunt 2 tipuri de boiliesuri:boiliesuri normale si boiliesuri solubile.cele solubile se dizolva lent in apa si au o durata de dizolvara intre cateva ore si 15-20 de ore.sunt indicate in special in baltile unde nu sa pescuit cu boiliesuri.cele normale nu se dizolva in apa si,atasate de firul de par cu un opritor meserias si in cele mai bune conditii posibile pot rezista 4-5-7 zile in apa sau chiar mai mult.

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bone » 08 Aug 2008 22:43

Pentru a evita crearea unui nou topic o sa ma folosesc de acesta.
=========================================

Am iesit de cateva ori pe o balta si vreau sa o invat cat mai bine. Am descoperit un loc bun insa am o problema cu momeala ...
Pestele nu mananca nimic decat mamaliga ( patratica ) . Am incercat boilesuri pe baza de birdfood strawberry si icecream, pelete de banane, porumb , pufuleti de 3 feluri, chiar si rame. NIMIC
Ma puteti indruma spre un fel anume de boiles pentru aceasta balta ? Sau macar ceea ce ar trebui sa contina boilesul avand in vedere perioada si mancarea cu care au fost obisnuiti pestii din aceasta balta.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 08 Aug 2008 22:56

@ bone

incearca cu solubile de porumb de la SBS, dar sa sti ca nu ajunge...s-ar putea sa nu prinzi mare lucru...stiu si eu ...poate ceva fler si mult mai multa experienta care nu se poate impartasi pe net
Ultima oară modificat 09 Aug 2008 16:32 de către cornelserbu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 08 Aug 2008 23:01

ia-l vreo 5 ani la peste cu matale...sa aiba fler ;-)

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 09 Aug 2008 06:55

Am fost intr-o situatie de genul asta - o balta pe care toata lumea spunea ca pestele e naravit la mamaliga. Solutia care a dat rezultate la mine a fost urmatoarea:
- mi-am facut propriile bile (cu mult malai - 45%- si Sweet Corn Liquid Extract Nash)
- am pus mai mult ou si le-am fiert 90 sec, astfel incat bilele sa nu se intareasca f tare
- o parte dintre momeli nu au fost rulate - au fost taiate cu relonul ca niste felii groase de carnat
- au stat la uscat doar 1 zi si apoi au trecut pe balta (erau elastice si parfumate)
- am nadit cu porumb dulce la punga, spartura de boilies si pelete CSL (pelete au fost puse la inmuiat in CSL cu ce mai ramasese in flaconul de Sweet Corn Liquid Extract Nash) - racheta si saci solubili
- pestii au intrat pe nada

Sper sa iti fie de folos.
Vali

Scrie răspuns