Strategie mal

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Strategie mal

Mesaj de boosterman » 10 Aug 2008 23:00

Cum ati aborda voi o partida de pescuit de cateva zile, pe o balta, de cca. 151 ha, fara vegetatie, cu fundul drept fara structuri, cu adancimea medie de cca. 1,5 m. si cu foarte mult mal fin care are la randul sau o adancime de 30-40 cm.?
Media populatiei piscicole este undeva intre 3-5 kg.
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

chaperone01
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 21 Iul 2008 17:38
Localitate: bucuresti
Contact:

cu stima

Mesaj de chaperone01 » 11 Aug 2008 10:29

stai fara grija ca la asemene intrebari importante nu se ingesuie nimeni sa raspunda. am vrut sa pun si eu acces intrebare dar m-am lasat pagubas. De caterinca sunt toti buni din pacate si de luat la misto.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: cu stima

Mesaj de carprom » 11 Aug 2008 13:02

chaperone01 scrie:stai fara grija ca la asemene intrebari importante nu se ingesuie nimeni sa raspunda. am vrut sa pun si eu acces intrebare dar m-am lasat pagubas. De caterinca sunt toti buni din pacate si de luat la misto.
Dar tu chiar crezi ca lumea cum deschide ochii, sare direct in crap.ro si raspunde la intrebari ?

@Boosterman

In primul rind nici nu ma-si gindii sa pescuiesc si sa-mi sparg atita capul la un lac de 151ha cu medie de 3-5kg.
In al doilea rind, intrebarea este, ai voie cu barca si sonarul?
Daca da, cauti un loc care nu are chiar atita mal, trebuie sa fie ceva.
Daca chiar este peste tot mal, pescuiesti normal ca si in alte parti, poate faci forfachul ceva mai lung. Unde este mal, pestii sunt obisnuiti sa-si caute hrana in el, asa ca iti va gasi si boilisul.
Teoretic ar fi un PopUp cel mai efectiv, dar asta doar teoretic, in practica mi sa dovedit contrariul

Numai Bine

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 11 Aug 2008 15:03

Am deschis topicul mai mult pentru aflarea mai multor strategii de nadire. :idea:
Intrebarea este: atunci cand bate vantul, valurile formate acopera nada si implicit montura, aflata la o adancime a apei de cca. 1,5-1,8 m. :?: :?:
Domnul Crap pana la ce adancime in mal poate detecta hrana? Cam cat poate sa scurme?
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: cu stima

Mesaj de boosterman » 11 Aug 2008 15:08

carprom scrie:In primul rind nici nu ma-si gindii sa pescuiesc si sa-mi sparg atita capul la un lac de 151ha cu medie de 3-5kg.
... deh, fiecare cu posibilitatile lui :!: Acu` ce vrei sa ma mut in Germania? :mrgreen: Si apoi am scris ca MEDIA este de 3-5 kg. asta nu inseamna ca NU sunt si exemplare mult mai mari :idea:
Stima!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 11 Aug 2008 16:09

Montura helicopter cu un plumb usor[50-60 grame ] pusa la o distanta de 40 centimetri .
Plumbul se ingroapa iar forfacul cu momeala va sta la nivelul de unde incepe namolul .
Dca pui un snow-man este si mai bine .
Fir intins !
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 11 Aug 2008 17:05

Nu ti-am spus sa vi in Germania sau sa mergi in alta parte, dar daca predomina cei de 3-5 kg, pescuieste cum crezi tu ca e mai bine, ptr ca sai gasest pe cei mari (daca sunt) este cautarea acului in claia cu fin.
OK, barca si sonar..nu stiu daca ai, sau nu voie,sau posezi.

Domnul Oana tia mai scris o modalitate, si daca chiar vrei sa sti cit de ading e malul ptr ati face un forfach mai lung, procedezi in felul urmator:
Iti iei lanseta cu greutatea de plumb cu care doresti sa pescuiest, o bucata de Lina alba de 50cm si o legi de plumb, dupa care lansezi. Cind vei scoate montura, vei vedea pina unde sa murdarit bucata de lina, in proportie cu asta, iti alegi lungimea vorfachului.

Si aia cu vintul si acoperitul nadei, crapul gaseste usor nada sub 10cm de mal

Si in Romania se pescuieste cu 4 lansete, asa ca ai toate caile de a incerca, ce sa spunem noi de aici saracii, doar cu 2 :mrgreen:

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 11 Aug 2008 17:40

in primul rand trebuie sa vezi pe unde sant crapii activi!!
iar daca nu ai posibilitatea sa ajungi acolo sa pescuiesti (distanta mare)
atunci poti face urmatoarele:
niste pescari au scris ordata un articol despre asta, deci o sati spun ce au scris ei si cum au procedat.

prin mai multe incercari fara rezultate prea satisfacatoare, cu tot felul de bile(chiar si cu pop-up) si alte momeli ,sau decis sa prepare locul in felul urmator:
au intins o prelata de 3x4m si au legat-o cu pietre sa stea pe fundul apei, dupa care au inceput sa momeasca pe ea!
si ca sa vezi ca dupa ce au preparat locul asa au fos si rezultate la care nici macar nu se asteptau!! deci pozitiv!!! au prins si pesti frumosi.

binenteles ca asta nu se face ptr. un sfarsit de sptamana, ci ncesita un timp oarecare! daca nu ai timpul asta atunci trebuie sa te folosesti de mijloacele simple si sa speri ca ai facut totul cum trebuie si sa ai si portia de noroc de care de fapt toti avem nevoie de ea!

sper sa te fi putut ajuta cat de cat.

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 11 Aug 2008 20:14

@boosterman
fa-ti curaj si intra in apa 30- 50 - 70m, da-i cu markerul cat poti de mult si vezi atunci cum stau treburile, este aproaope imposibil sa nu gasesti ceva interesant care sa te atraga pentru pescuit( structura, parag, agatatura, zona fara mal mare). Monturi helicopter, cu plumb trilob, cu plumb cat mai plat, cu pufuleti solubili sau fara, cu orice iti trece prin cap.......
Este o suprafata mare de apa si fara toate acestea e greu sa localizezi zonele cu crap........
Fir intins !!!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Re: cu stima

Mesaj de Vlad_Colceriu » 11 Aug 2008 22:57

chaperone01 scrie:stai fara grija ca la asemene intrebari importante nu se ingesuie nimeni sa raspunda. am vrut sa pun si eu acces intrebare dar m-am lasat pagubas. De caterinca sunt toti buni din pacate si de luat la misto.
Pai man, in loc sa spui atatea cuvinte aiurea, de ce nu ii explici omului?

ON-TOPIC: Este buna si montura elicopter, eu personal, intr-o balta asemanatoare dar cu o intindere mult mai mica si o densitate mare de peste, folosesc montura cu plumb pierdut, forfat aprox 20-25 cm. Eu initial as sonda bine apa, as face min 2 paturi de nada alternative, as nadi din greu cu seminte, boilies spart si solubile si as pescui cu cate un bat pe fiecare pat, si cu 2 bete la marginile fiecarui pat. As intretine constant paturile de nada tinand cont de felul in care am sau nu am prezentari. Ca momeala as merge atat pe porumb cat si pe boilies 15mm la o bila taiata in diferite forme ori "fluture". (Parerea mea...)
FIRE INCINSE!!!
Imagine

Scrie răspuns