Ruptura fir textil la 5 cm deasupra carligului

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 05 Aug 2008 21:42

Am patit-o si eu cu acelasi fir anul trecul la Cupa Cupelor - Hobaia. Montura noua-noutza.... :-?
Si de atunci am mai "furat-o" de cateva ori ( deh'....trebuia sa folosesc cei 20 de metri :lol: ) si am ajuns la concluzia ca este de....kkt :roll: :-? :lol:
Cu firele camashuite de la Sufix nu am avut probleme........ 8)

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 05 Aug 2008 21:58

Am pescuit numai cu Sufix Blend ! nu am avut nici o ruptura ! super ok ! anul asta ma mancat sa folosesc Mantis Gold de 15 lb . A sarit tenul in sus in momentul cand l-am intepat si dus a fost cu tot cu carlig . Pana anul asta nu am avut ruptura si jur ca nu mai pescuiesc decat cu Sufix Blend.

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 06 Aug 2008 11:07

eu am folosit toata vara Super Mantis 25 lb al` negru... si doar o ruptura am avut si aia la inelul carligului.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 13 Aug 2008 10:38

Incercati sa faceti o montura Stiff cu un mono gros de obicei scapa si de dinti la stiuca si de abraziune cu scoici sau alte alea...
Deocamdata n-am....

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 20 Dec 2008 15:44

Daca carligul este legat de ...... cum am vazut astazi cred ca si sa fie forfac de otel se rupe!!!!Am ajuns pescari de "crap".Sa nu uitam de unde am plecat.

tibor
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Ian 2008 20:12
Localitate: Tg Secuiesc

Mesaj de tibor » 29 Dec 2008 18:22

Am patit si eu de mai multe ori in sezonul acesta si numai la un anumit lac.Interesant este ca lacul e plin cu raci si nu stiu daca au avut si ei ceva de spus in privinta fenomenului... :evil: De mai multe ori aproape ca am reusit sa scot pestele la mal si se producea " minunea " aproximativ la 5 - 6 cm de carlig se rupea firul parca ar fi fost taiat... :?: si nu eram singurul cine a patit acest lucru,pescari cu mai multa experienta.
Hardwoods Green Tribal
Aps Tg. Secuiesc

Scrie răspuns