Gica Chioru

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Gica Chioru

Mesaj de Gica Chioru » 03 Aug 2004 13:48

Cine este Gica Chioru? Dat fiind faptul ca unii colegi de forum m-au acuzat de dedublare, cred ca este cazul sa-mi fac o mica autobiografie pentru ca nu-mi plac genul acesta de situatii. Este bine sa stim cu cine discutam, mai ales ca printre noi exista persoane publice. Cum eu sunt un simplu cetatean, ca sa spun asa, si in afara de faptul ca sunt ca si voi un pasionat pescar, nu exista nimic altceva in cariera mea profesionala sau sportiva (ma refer bineinteles la pescuit) care sa faca din umila mea persoana o personalitate, am sa-mi pastrez anonimatul si am sa fiu Gica Chioru in continuare. Dar:

Sunt nascut in Bucuresti, am 39 de ani impliniti in aprilie, casatorit, am doua fete si un flacau de gradinita, locuiesc in Balta Alba intr-un apartament de 4 camere cumparat in rate, am o rezerva financiara suficient de mare incat sa-i permit fiicei mele cele mari, ca dupa obtinerea unei medii incredibile la bacalaureatul de anul acesta sa stea o luna de zile in "orasul luminii", chiar daca a insemnat secatuirea rezervelor cu o treime.
Sunt absolvent al Universitatii Bucuresti. Am devenit un "om cu diploma",
lucru indispensabil intr-o societate obtuza unde daca n-ai diploma ti se inchid aproape toate usile. Cum am spus, m-a ajutat pentru ca mi-am ales singur locul de munca, lejer, atragator, intelectual, perfid, impingator la lenevie si pe deasupra prost platit. Am fost nevoit sa-mi gasesc inca unul si chiar inca unul o perioada, asta dupa '89, pentru a-mi putea creste copiii si chiar pentru a le face cateva mofturi. Am castigat suficient pentru a-mi putea trimite copiii in vacanta cate doua saptamani la mare si la munte, intotdeauna. Niciodata nu am alergat dupa bani, pentru ca nu pot si mai ales pentru ca nu stiu. Nu sunt un bun diplomat, marile carente de caracter pe care mi le cunosc sunt incapatanarea si lipsa de diplomatie.
Chiar daca, lucrez intr-un mediu intelectual (hm!) chiar daca postul pe care-l detin chiar spune asta, niciodata nu m-am considerat ca atare pentru ca nu sunt, -chiar dispretuiesc din tot sufletul si cu toata puterea mintii mele intelectualitatea romaneasca (dar asta e alta discutie)- intotdeauna am fost un om simplu si asa m-am si comportat. Nu am mintit cand am spus aici, ca merg cu RATB-ul la pescuit cum nu am mintit cand am spus ca merg si cu bicicleta. Nu am mintit cand am spus ca evit baltile scumpe si ca le prefer pe cele de stat (cate mai sunt). Nu am mintit cand am spus ca mare parte din pestele prins il vand, (sunt cateva mari restaurante bucurestene de profil, unde daca-ti comandat crap sau somn v-au oferit si peste prins de Chioru).
Deci, cam asta sunt. Am la ora actuala doua locuri de munca, unul de baza, la stat, unde "castig" cam 150 de euro si unul la patron unde castig cam dublu. Sunt ocupat 10-12 ore pe zi, nu suficient incat sa nu particip la diverse discutii pe forum, dar lipsesc in total de acasa peste 12 ore zilnic, inclusiv sambata.
Am avut doua autoturisme. Ambele Dacia, ambele vandute din cauze materiale, cand am probleme de genul asta vand ce pot si cele mai la indemana au fost masinile. Probabil ca am sa-mi iau alta prin noiembrie.
Niciodata nu m-au interesat sculele de pescuit. Am fost multumit cu ce am avut intotdeauna, pentru ca aproape intotdeauna am prins, anul asta cel mai putin pentru ca nu am avut timp. Mi-am cumparat cate o lanseta sau o mulineta numai cand cele vechi au trebuit sa fie inlocuite.
Intotdeauna mi-au fost simpatici oamenii simpli, pentru ca eu insumi sunt unul dintre acestia. Poate am idei preconcepute, poate las impresia ca sunt conservator si chiar sunt intr-o buna masura, dar de exemplu in ceea ce priveste pescuitul, folosesc bomba din '80 -cine stia de bomba pe atunci?- si boilesul mi-l fac singur din 87-88 -intr-o perioada cand cine ma vedea cu bilele alea mari cadea pe spate.

Cam asta e.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 03 Aug 2004 14:06

pai daca tot proletaru ar castiga 450 de euro pe luna ca gica ...

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 03 Aug 2004 14:15

@ nick - adauga si banii obtinuti din vanzarea pestelui :lol:
Oricum felicitari Gica pentru activitatea prestata pe site si poate ajungem sa ne si vedem candva pe o balta.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 03 Aug 2004 14:28

oricum tre sa recunosc ca esti meserias gica, ne mai descretesti fruntile.
ce n-as da sa te vad in actiune.
baieti propun un wild card pentru gica la peris la concurs ca e amarat saracu, la 450 de euro pe luna plus venituri extra din vanzarea pestelui la restaurante, n-are bani de taxa.
pai gicutule care restaurant iti cumpara tie pestele fara sa-i arati acte pe el, si buletin de analiza sanitar veterinar, ca pe aici pe la noi la tara(satu mare) nu prea se risca restaurantele sa-si imbolnaveasca clientii.
daca mergi la peris jur ca vin si eu de la satu mare sa te vad, si-ti dau si-o palinca de aia adevarata de la mama ei.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Aug 2004 14:32

BRAVA GICA!

Adauga la coniacul ala la halba inca unul, oferit cu aceeasi mare placere!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Aug 2004 14:54

Gica ma bucur ca in sfirsit mi-ai confirmat ideile mele despre cum trebuie tu sa fii ca persoana . Lasa la o parte rautatile astea cu 450 EUR / luna ( si ce daca castiga - omul munceste !! ) Te-am citit ca fiind de formatie universitara , un pic nemultumit de capitalismul asta salbatic , sincer in folosirea bombelor si babaroaselor , chiar si la virsta ma gindeam undeva intre 35-40 ani . Unde nu te-am ghicit este la folosirea baltilor astea publice si la mersul cu RATB - ul . Oricum sunt fericit ca am un procent bun de tot la chiromantie :lol: :lol: . Felicitari frate si sa-ti traiasca copii !!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 03 Aug 2004 15:31

Nu ma intereseaza persoana dar ma infurie un gest al persoanei.
Daca se lauda cu 450 de euro pe luna la ce naiba mai trebuie sa vanda peste. :oops:
Mai bine ar elibera pestele si ar fi intradevar un pescar sportiv adevarat. :lol: :lol:
Dupa parerea mea numai anumite categorii sociale sau minoritati recurg la astfel de gesturi.
Cunosc si muncitori (fara diploma) care gandesc mai mult in legatura cu etica pescuitului.
Cred ca cea de a doua slujba este la un patron de bufet de prin zona, care are ca meniu peste proaspat ( mai rar , ca nu are materie prima de la domnul Gica ) :wink: :wink:

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 03 Aug 2004 16:18

Gica chioru, meriti toata stima pentru lectia de sinceritate pe care ne-ai oferit-o. Felicitari !

Observ cu tristete ca prima reactie a fost sa faca socoteala cati bani castiga Gica.
E treaba noastra ?
Ne impiedica cineva sa procedam la fel ? Sau sa castigam mai mult ?

Nu cred ca e cineva pe acest forum care totdeauna, fara exceptie, a eliberat toti pestii prinsi.
Asa ca ipocritii sa taca !


Patriot

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 03 Aug 2004 16:29

Nu eliberez pe toti ci "doar" 80% din pestii prinsi. Opresc numai pestii raniti tare sau speciile alohtone. Nici nu m-am gandit vreodata sa vand un peste prins de mine.
Mai aveti mult pana sa realizati in ce situatie se afla apele din Romania, sau care este situatia generala a mediului inconjurator.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Aug 2004 16:37

Gica, esti intr-adevar un proletar. Si nu ma refer la proletarii cu carnet rosu in buzunar – care au fost (si inca mai sint), ci la viitorii proletari ai Romaniei pentru care piinea se cistiga cu munca. (Asta te deosebeste de burghezie, pentru ei banii se cistiga cu bani.)

Ma bucur ca cel putin unul din pescari, dintre aceia care merg la balta dupa peste, (nu dupa gloria sportiva, nu pentru promovarea afacerii, nu pentru testarea produselor, nu pentru etalarea dotarilor s.a.m.d.), a reusit sa spuna pe acest forum, cel putin o parte din ce ar spune orice pescar obisnuit.

Mi-ar place sa te vad actionind pe balta sau mai curind pe riu.

Sanatate si FIR INTINS !

Scrie răspuns