Somnul african!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ALEX TEDDY
new member
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mai 2008 11:23
Localitate: Torino

Somnul african!

Mesaj de ALEX TEDDY » 13 Aug 2008 20:25

Daca cineva poate sa-mi spuna cum sa fac sa scap de el? :?: Orice bile as pune pe carlig, hop si mustaciosul! Am pus si fructe si peste dar nimic, pana nu vine frigul nu se opreste! Multumesc si fir intins la toti!
Mai bine sanatos si bogat decat sarac si bolnav!

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 13 Aug 2008 21:26

Eu cred ca nu e african ci somn pitic. Cel african moare iarna si nu invie vara. :lol:
Ai sanse sa scapi cu bile pop up si beton de tari sa fie.

Tudor

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 13 Aug 2008 21:32

tudor oprescu scrie:Eu cred ca nu e african ci somn pitic. Cel african moare iarna si nu invie vara. :lol:
Ai sanse sa scapi cu bile pop up si beton de tari sa fie.

Tudor
Tudor, la cat de vorace este .....daca bilele au SI faina de peste...din piatra sa fie ca tot le papa'

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 13 Aug 2008 21:38

Am dat si eu o posibilitate. Nu poti scapa de acest somn pitic decat introducand black bass (si atunci va dura ani) sau somnul nostru (silurus glanis) care te scapa de ei urgent.
Insa ca sa raspund la intrebare, in afara de bilele beton nu vad cum scapi de astia vara.

Tudor

Avatar utilizator
ALEX TEDDY
new member
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mai 2008 11:23
Localitate: Torino

Somnul african!

Mesaj de ALEX TEDDY » 13 Aug 2008 22:18

Nu este somn pitic, este chiar african. Si nici vorba sa moara iarna! Macar de ar fi asa... Cateodata se intampla sa prinzi cate unul chiar si cu temperaturi scazute.
Mai bine sanatos si bogat decat sarac si bolnav!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Re: Somnul african!

Mesaj de radumatica » 14 Aug 2008 09:40

ALEX TEDDY scrie:Nu este somn pitic, este chiar african. Si nici vorba sa moara iarna! Macar de ar fi asa... Cateodata se intampla sa prinzi cate unul chiar si cu temperaturi scazute.

Alex....din cate am citit eu,somnul african are o mare problema cand temperatura apei scade undeva sub 10 grade Celsius,asa ca nici vorba sa fie activ si iarna !
Asa cum spunea si Tudor,probabil ca sunt niste exemplare mari din specia somnului pitic !
Somnul pitic: (Ameiurus nebulosus)


Clasa: Actinopterygii; Ordinul: Siluriformes; Familia: Ictaluridae).

Denumire in engleza: Catfish, American Catfis.

Denumiri populare: Somn pitic, Somn american, Somn cu coarne.

Raspandire: Originar din America de Nord, introdus in Europa intai in Germania (1880)
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
ALEX TEDDY
new member
Mesaje: 17
Membru din: 24 Mai 2008 11:23
Localitate: Torino

Mesaj de ALEX TEDDY » 14 Aug 2008 10:20

Am prins si somn pitic dar nu e acelasi peste. Pentru a inlatura rice dubiu am sa postez o fotografie.Imagine
Mai bine sanatos si bogat decat sarac si bolnav!

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 15 Aug 2008 17:25

@ALEX TEDDY
Are pe spate si lateral dupa branhii tepi?????
in poza arata mai mult a somn pitic dar de dimensiuni mari la care nu ajunge pe la noi!! :shock:

Chirita Razvan
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 18 Noi 2006 09:54

Mesaj de Chirita Razvan » 17 Aug 2008 13:13

Intr-adevar, este somn african. Eu am dat cu porumb si la asa ceva nu prea venea.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 17 Aug 2008 16:13

Din asta chiar ca nu am mai vazut. Mi se pare insa curios ca somnul african sa supravietuiaca iernii. Se poate sa fie tot un somn american caci au o gramada de specii. Dar cine stie, poate incalzirea globala le permite astora sa supravietuiasca ? Cu toate ca iarna trecuta se cam pescuia la copca in Romania, nu-i asa ?

Scrie răspuns