POP-UP RIG (varianta) - Constructie pas cu pas

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 15 Aug 2008 17:01

da si nu mai este nevoie de a decoji camasa firului daca folosesti acel tip de virtej . cu un pop-up cu o flotabilitate mai mare pozitia cirligului va tinde spre verticala . oricum dupa gustul meu cam prea complicata , dar asta este .

is

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 17 Aug 2008 19:52

Eu am folosito de cateva ori si este la fel de eficienta ca d-rig.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 18 Aug 2008 14:29

Montura 360, asa se numeste. Este o montura f buna, se foloseste in special cu momeli flotante dar se poate folosi si cu "bottom".
Eu o incadrez in categoria monturilor "ciudate" sau sofisticate, montura care as folosi-o intr-o situatie de criza, cand monturile standard nu dau rezultate, cand vreau sa surprind pestele cu ceva nou, ceva necunoscut lui.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 18 Aug 2008 16:15

rapy scrie:montura asta e corecta? inca nu am incercat-o dar sunt pe cale sa o fac:
Imagine
Imagine
Pune stopper-ul exact la mijlocul curburii acului, in felul acesta montura va avea o miscare 360 mult mai libera iar acul va fi ascuns mult mai bine de pop-up...cel putin asa prezenta aceasta montura Ken Townley.

Iar stopper-ul din spate il pui aproape lipit de vartej...rolul stopper-ului este de a nu lasa acul sa alunece inapoi prin vartej!


Asa cum zicea si Matrix e o montura de back-up pentru situatiile in care nu vrea sa manance. E foarte utila in situatiile astea, insa parerea mea personala este ca numarul rateurilor creste un pic la acest tip de montura si asta deoarece efectul de autointepare pe care il avem la monturile standard cu tub termocontractabil curbat inspre interior...dispare la montura 360...efectul de autointepare e cam invers..trage un pic de fir si ai sa vezi ca acul tinde sa iasa din deget in loc sa intre.

Iata si cum prezinta montura Ken Townley:
http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole

Andrei I.
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 18 Aug 2008 17:15

aha ok... stiu cum se numeste, cum se foloseste si la ce serveste, doar poza e facuta in borcanul meu, intra bine in dosul palmei...
in poza e cu 2 pop-upuri diverse si se ved mici diferente....
vroiam sa va cer parerea daca e corect executata, dat fiind faptul ca "tipu" le leaga cu fluocarbon.
altceva: dimensiunea pup-upului conteaza la aceasta montura

am incercat-o doar ca nu am avut trageri la ea sa vad cum reactioneza.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Scrie răspuns