de unde pot cumpara sirop de porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

c.onescu
new member
Mesaje: 7
Membru din: 08 Aug 2008 13:55

Mesaj de c.onescu » 19 Aug 2008 13:24

alex_moso scrie:mosharule de fiecare data ma salvezi :mrgreen: .ai idee de unde se poate cumpara?am cautat pe google si n-am gasit nimic :cry:
Incearca la Sibiu.

claudiu77
member
Mesaje: 209
Membru din: 11 Feb 2008 21:16
Localitate: sibiu

Mesaj de claudiu77 » 19 Aug 2008 18:13

c.onescu scrie:
alex_moso scrie:mosharule de fiecare data ma salvezi :mrgreen: .ai idee de unde se poate cumpara?am cautat pe google si n-am gasit nimic :cry:
Incearca la Sibiu.
unde in sb?
CS Ovidius

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Aug 2008 19:34

@claudiu 77
Ia legatura cu tudor_crap . Are un lapte de porumb la 18 lei/l de mor
,,dusmanii'' ! Ca si coleg de breasla o sa mai coboare pretul .
In 3 zile cu laptele , pe Livada 238 de kg. La anii lui (20) e bun pustiul !
Sa ai fire intinse !

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 20 Aug 2008 21:02

"ultima bomba"...sa "moara" dusmanii :lol:
am gasit sursa de unde sa-mi procur glucoza de porumb :mrgreen:
galetusha de 5 litri cu 10 roni/ litru...si e grossssssssssssssssssss ca mierea ;-)
la 5 litri de glucoza ies "indoiti" cu apica 12 litri de laptic smeker :mrgreen:

sa moara mamaie de dau din casa, nu Daneze? :mrgreen:

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Re: .

Mesaj de Laviniu » 20 Aug 2008 21:53

CristianSurdu scrie:"ultima bomba"...sa "moara" dusmanii :lol:
am gasit sursa de unde sa-mi procur glucoza de porumb :mrgreen:
galetusha de 5 litri cu 10 roni/ litru...si e grossssssssssssssssssss ca mierea ;-)
la 5 litri de glucoza ies "indoiti" cu apica 12 litri de laptic smeker :mrgreen:

sa moara mamaie de dau din casa, nu Daneze? :mrgreen:


da nu tre sa dai din casa ca intram noi .... :D macar un mic indiciu sa caut prin tm da vad daca gasesc

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .

Mesaj de mosharu » 21 Aug 2008 07:19

Laviniu scrie:
CristianSurdu scrie:"ultima bomba"...sa "moara" dusmanii :lol:
am gasit sursa de unde sa-mi procur glucoza de porumb :mrgreen:
galetusha de 5 litri cu 10 roni/ litru...si e grossssssssssssssssssss ca mierea ;-)
la 5 litri de glucoza ies "indoiti" cu apica 12 litri de laptic smeker :mrgreen:

sa moara mamaie de dau din casa, nu Daneze? :mrgreen:


da nu tre sa dai din casa ca intram noi .... :D macar un mic indiciu sa caut prin tm da vad daca gasesc
Un "mic" indiciu: curand o sa-l gasiti de vanzare ( NEindoit cu apa ;-) ) la mine pe site :idea:

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 21 Aug 2008 15:41

@ mosaru

eu am gasit un bidon de 1 kg, plin cu lapte de porumb sub roata de la masina... :lol:

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 21 Aug 2008 15:59

uite un indiciu:
Cuceririle ştiinţifice din ultimile decenii ale tehnologiei enzimatice au permis industriei să obţină glucoză în stare pură din amidon, cu ajutorul unui complex de enzime (printre acestea numărându-se amilaza şi maltaza) şi în continuare să convertească o parte din glucoză în fructoză cu ajutorul altor enzime din categoria izomerazelor, obţinându-se siropuri concentrate edulcolante, în care proporţia celor două zaharuri (glucoza şi fructoza) este asemănătoare cu cea din mierea de albine. Ca sursă de amidon se foloseşte aproape în exclusivitate porumbul, din care cauză produsul este cunoscut sub denumirea de sirop de porumb cu conţinut ridicat de fructoză (High Fructose Corn Syrup - HCFS).

Preţul scăzut, natura şi gradul de puritate asemănătoare cu mierea atât din punct de vedere organoleptic cât şi fizico-chimic, fac din siropul de porumb un potenţial agent de falsificare foarte greu de dedectat prin tehnicile obişnuite, mai ales în cazul falsificărilor parţiale.

Cu toate acestea, cel mai purificat sirop de porumb conţine cantităţi foarte mici de hidraţi de carbon cu masă moleculară mare şi malto-dextrine cu masă moleculară variabilă, substanţe ce nu sunt prezente în mierea de albine. Decelarea acestora este posibilă prin metoda cromatografică pe strat subţire, care permite depistarea fraudelor, chiar când substituirea s-a făcut în proporţii foarte mici, de 5% [4].

În afara falsificărilor menţionate, se mai folosesc şi alte substanţe care se pot adăuga în diferite scopuri:

- amidon, gelatină, clei – pentru corectarea consistenţei;

- substanţe îndulcitoare sintetice (zaharină sau ciclamat) – pentru corectarea gustului;

- caramel, culori de anilină – pentru corectarea culorii;

- acid salicilic, boric, benzoic sau săruri ale acestora – pentru conserv
are.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 22 Aug 2008 12:03

cornelserbu scrie:@ mosaru

eu am gasit un bidon de 1 kg, plin cu lapte de porumb sub roata de la masina... :lol:
Cornel, sper ca NU trecusei cu roata peste el :lol: :lol: :lol:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 24 Aug 2008 16:00

,, Dusmanii '' inseamna concurenta pe plan local ! :mrgreen:
Ce vinde Tudor si Cipri e 100% natural , inclusiv bilele , testul a fost facut chiar pe sotie . :lol: :lol:
Nu degeaba sunt studenti la Piscicultura , rezultatele se vad .
Si sa vezi cu ce gioarse pescuieste Tudor ! Toate la un loc nu cred ca valoreza 300 de euro , dar pt. asta prinde . E vorba de talent si stiinta sau de parada ?
Poate supar pe multi , dar ce face el la varsta lui nu fac altii intr-o viata !
Ei sunt viitorul si noi le dam picioare in fund de invidie .
PS. Ultima lui isprava a fost 115 kg in 3 zile ! Trebuie sa-i dam in cap ca ne enerveaza baiatul asta ! :evil: :evil: :evil:

Scrie răspuns