calcul pt parte lichida la mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 10 Aug 2008 23:07

corect al meu se numeste Extract De Porumb Dulce
APCR-CS CARPZONE

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 11 Aug 2008 14:04

Salut
M-am incurcat cu denumirile: Lapte Nitu, SPd Senzor si Extract de porumb dulce de la George. Sunt denumiri comerciale si poate difera un pic retetele insa e aproximativ acelasi lucru la baza. Mixul il voi folosi pe cel de la infopescar.tv prezentat in emisiune de dl Iuga. Am pus intrebari si acolo pe forum si aici si intr-un final cred ca am reusit sa imi fac o idee de reteta completa.(stiu si reteta prezentata de Vladut si din articole si din emisiune )
Vreau sa fac de la zero totul inclusiv mixul. Voi folosi si seminte de la Dynamite, Extract de porumb de la George Multimino, melasa si CSL de la Senzor , o sa fac si bile tari cu oua si solubile cu "sirop de porumb" Aroma clasica S&O si voi mixa putin si anume o sa fac cateva bile si cu coaja de ou in ele etc.
Multumesc tuturor inca odata. O sa revin in cateva zile sa va zic ce "maclavais" am facut.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 11 Aug 2008 14:08

spor la treaba ;-) vezi sa nu iti prinzi degetele :D
ai curaj jos palaria si daca nu iti va iesi drin prima sa nu te descurajezi

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Aug 2008 11:58

Salut
Am revenit din concediu. Mi-am facut primele bile si sunt super incantat. A fost cu "cantec" dar au iesit. As fi vrut sa fac mai multe in concediu si sa ies si pe Peris (scuze Florin Negrea ca nu te-am mai cautat pt Peris si nu am facut ce ti-am zis pe email) insa nu mi-au iesit niste calcule cu banii si m-am rezumat la mai putin. Dar macar mi-am facut bile.

Inainte sa ma apuc a fost si o faza asa mai "cool" care mi-a dat incredere intr-un fel.Aveam mixul si pt partea lichida am fost la Senzor. Nu aveau multimino si atractamino nici de la ei nici de la SBS si am luat altceva (ca na mereu gasesti la ei ce sa iti ei.....asta ca sa fiu injurat de reclama). Am fost indrumat de o persoana care imi era cunoscuta rau dar pe moment nu mi-am dat seama cine e. In fine l-am vazut si pe Vladut M prin magazin am platit ce am luat si cand am iesit era la o pipa acea persoana care ma indrumase: :D .
Eram cu sotia mea si m-am dus inspre el m-am prezentat i-am strans mana ferm si i-am spus ca il stimez mult si ca ii citesc cu mare atentie articolele din AVP. Era nimeni altul decat Andrei Vladeanu. Super de treaba. Poate pt unii e o simplitate poate altii ar spune ca am cautat "anturaj cu japca" insa eu m-am bucurat mult sa dau mana cu el.

Back to the problem:

Mix:
1000g faina
250g cereale sugari
500g malai
250g gris
250g pesmet
1300g faina de peste (800g hrana de pisici macinata (Biomil de somon)) + 500g micropelete sbs de peste macinate
400g lapte praf
250 boia dulce ardei

separat am vrut sa am si bidfood si uite asa mi-a traznit mie ideea sa usuc la cuptor si sa rasnesc 2 conserve dynamite baits de canepa si mix particule (in total cam 1200g din care am folosit in mix jumate din acest amestec uscat la cuptor si macinat)
M-am chinuit tare sa le usuc fara sa le ard si a iesit ceva semi uscat dar na le-am folosit in mix ca asa am vrut eu

Partea lichida
600ml extract de porumb dulce de la George Alexandru
400ml apa
melasa senzor
csl senzor
complex atract senzor
aroma squid&octopus senzor
Pt melasa, complex atract, csl si aroma am folosit dozajele indicate de producator.

La final au iesit cam aprox 4-5 kg de pasta (din ochi) la care am rulat de mi-au iesit ochii. Jumatate le-am rulat normal iar la cealalta jumatate am integrat partial micropelete SBS (Andrei imi spusese in magazin sa pun micropeletele cand e mixul gata rulat ca sa nu se topeasca). am facut mari mici si la final am tras si cateva biloaie pt nadit

Mi-am mai pastrat aprox 1 kg de mix si niste parte lichida ca vreau sa fac si cu oua bile.Si cam asta a fost.

La rulat m-a ajutat sotia care daca nu era ea sincer cred ca faceam doar bile de nadit mari nu boilesuri ca era tare mult de munca si i s-a facut mila de mine. A durat cam 5-6 ore ca m-am lungit mai mult. Toata casa a mirosit a S&O iar eu puteam sa ma bag in balta ca atrageam toti pestii la cum miroseam. Bilele au iesit destul de grele; le-am uscat cam 7-8 zile si sunt ok. Timpul de solubilitate e mare cam 5-6 ore (cred ca unde am pus mai mare concentratia de lapte de porumb) si desi sunt dure si tari imi par un pic cam crude si "crapabile" . dar e doar senzatia mea. Desi sunt tari se gauresc usor. Iar in apa devin dupa cateva minute albicioase pt ca nu am pus colorant.

Nu m-am prins cum se posetaza pozele sa va arat cate ceva.
La final nu stiu ce sa zic...........mai puteam adauga si alta marfa si mai buna dpdv calitativ (amino ppc sbs etc, faina de hering solar etc) dar m-am rezumat la portofel. Mi-am mai pastrat si niste mix pt ca vreau sa incerc cateva bile cu ou dar la care sa adaug niste praf de usuturoi in mix si in partea lichida sa scot S&O si sa folosesc Scopex.
La final nu stiu daca e mai ieftin sa ti le faci decat sa le iei gata facute insa a fost obositor dar foarte fun.

Vreau doar sa ma scuzati de povestea lunga insa na.... cui sa ma laud si eu daca nu voua. Si vreau sa multumesc catorva persoane care m-au inspirat sa imi fac eu propriile mele bile: Florentin Iuga, George Alexandru, Iulian Petre pt ca din emisiunea lor de la OTV si de pe forumul lor am invatat multe iar mixul si partea lichida 90% le-am vazut si le-am notat din emisiune; as mai vrea sa le multumesc celor 2 de la Senzor (si de fapt echipei lor) pt ca scriu si isi impartasesc din idei si retete(fie pe forum, fie in reviste fie prin emisiuni tv) si inspira pe altii: Andrei Vladeanu si Vladut Mateianu. Si nu in ultimul rand celor care scrieti pe forumul asta si care uneori mai dati din casa sau pur si simplu impartasiti din experienta voastra aici pe forum si asa ne mai amuzam sau invatam cate ceva.
Si nu in ultimul rand ii multumesc sotiei care ma "suporta" si ma ajuta si mai ales ma bucur ca da cot la cot cu mine la peste de fiecare data.

:P [/img]

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 25 Aug 2008 13:20

man.fishing scrie: 250g cereale sugari
500g malai
250g gris
250g pesmet
salut si felicitari ptr. curaj.
imi poti spune exact care sunt cereale sugari
malai, gris, pesmet le-ai folosit asa sau le-ai rasnit, eu am incercat sa le fac asa, insa am crezut ca au granulatie prea mare si le-am trecut odata prin rasnita de cafea.

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 25 Aug 2008 15:38

Si nu in ultimul rand ii multumesc sotiei care ma "suporta" si ma ajuta si mai ales ma bucur ca da cot la cot cu mine la peste de fiecare data.

Asta e cea mai tare multumire.La mine nu au suportat (mama si nevasta) nici bilele deja facute, aduse acasa doar pentru uscare :-(
Sa ma fi vazut cu ele pe la boxa, ascunse si ridicate pe tot felul de "improvizatii"...sa aibe si aer, si lumina....si nici sa nu ajunga sobolanii la ele.
Iar vecinul de la parter, prieten de altfel cu mine, suparat nevoie mare ca "ia murit un caine sau vreo pisica sub balcon"...si dezamagit in acelasi timp ca nici macar nu gaseste "hoitu". :D :D
Felicitari oricum pentru "curaj", si fir intins.......insa ca o parere personala parca ai luat-o un pic invers. Majoritatea celor care incep sa ruleze bile, incep de obicei pe un mix bine pus la punct, un mix de firma, un mix care de obicei nu da gres.
Cel putin asa a fost si la mine :D

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 25 Aug 2008 18:46

man.fishing scrie:Salut
Am revenit din concediu. Mi-am facut primele bile si sunt super incantat. A fost cu "cantec" dar au iesit. As fi vrut sa fac mai multe in concediu si sa ies si pe Peris (scuze Florin Negrea ca nu te-am mai cautat pt Peris si nu am facut ce ti-am zis pe email) insa nu mi-au iesit niste calcule cu banii si m-am rezumat la mai putin. Dar macar mi-am facut bile.

Inainte sa ma apuc a fost si o faza asa mai "cool" care mi-a dat incredere intr-un fel.Aveam mixul si pt partea lichida am fost la Senzor. Nu aveau multimino si atractamino nici de la ei nici de la SBS si am luat altceva (ca na mereu gasesti la ei ce sa iti ei.....asta ca sa fiu injurat de reclama). Am fost indrumat de o persoana care imi era cunoscuta rau dar pe moment nu mi-am dat seama cine e. In fine l-am vazut si pe Vladut M prin magazin am platit ce am luat si cand am iesit era la o pipa acea persoana care ma indrumase: :D .
Eram cu sotia mea si m-am dus inspre el m-am prezentat i-am strans mana ferm si i-am spus ca il stimez mult si ca ii citesc cu mare atentie articolele din AVP. Era nimeni altul decat Andrei Vladeanu. Super de treaba. Poate pt unii e o simplitate poate altii ar spune ca am cautat "anturaj cu japca" insa eu m-am bucurat mult sa dau mana cu el.

Back to the problem:

Mix:
1000g faina
250g cereale sugari
500g malai
250g gris
250g pesmet
1300g faina de peste (800g hrana de pisici macinata (Biomil de somon)) + 500g micropelete sbs de peste macinate
400g lapte praf
250 boia dulce ardei

separat am vrut sa am si bidfood si uite asa mi-a traznit mie ideea sa usuc la cuptor si sa rasnesc 2 conserve dynamite baits de canepa si mix particule (in total cam 1200g din care am folosit in mix jumate din acest amestec uscat la cuptor si macinat)
M-am chinuit tare sa le usuc fara sa le ard si a iesit ceva semi uscat dar na le-am folosit in mix ca asa am vrut eu

Partea lichida
600ml extract de porumb dulce de la George Alexandru
400ml apa
melasa senzor
csl senzor
complex atract senzor
aroma squid&octopus senzor
Pt melasa, complex atract, csl si aroma am folosit dozajele indicate de producator.

La final au iesit cam aprox 4-5 kg de pasta (din ochi) la care am rulat de mi-au iesit ochii. Jumatate le-am rulat normal iar la cealalta jumatate am integrat partial micropelete SBS (Andrei imi spusese in magazin sa pun micropeletele cand e mixul gata rulat ca sa nu se topeasca). am facut mari mici si la final am tras si cateva biloaie pt nadit

Mi-am mai pastrat aprox 1 kg de mix si niste parte lichida ca vreau sa fac si cu oua bile.Si cam asta a fost.

La rulat m-a ajutat sotia care daca nu era ea sincer cred ca faceam doar bile de nadit mari nu boilesuri ca era tare mult de munca si i s-a facut mila de mine. A durat cam 5-6 ore ca m-am lungit mai mult. Toata casa a mirosit a S&O iar eu puteam sa ma bag in balta ca atrageam toti pestii la cum miroseam. Bilele au iesit destul de grele; le-am uscat cam 7-8 zile si sunt ok. Timpul de solubilitate e mare cam 5-6 ore (cred ca unde am pus mai mare concentratia de lapte de porumb) si desi sunt dure si tari imi par un pic cam crude si "crapabile" . dar e doar senzatia mea. Desi sunt tari se gauresc usor. Iar in apa devin dupa cateva minute albicioase pt ca nu am pus colorant.

Nu m-am prins cum se posetaza pozele sa va arat cate ceva.
La final nu stiu ce sa zic...........mai puteam adauga si alta marfa si mai buna dpdv calitativ (amino ppc sbs etc, faina de hering solar etc) dar m-am rezumat la portofel. Mi-am mai pastrat si niste mix pt ca vreau sa incerc cateva bile cu ou dar la care sa adaug niste praf de usuturoi in mix si in partea lichida sa scot S&O si sa folosesc Scopex.
La final nu stiu daca e mai ieftin sa ti le faci decat sa le iei gata facute insa a fost obositor dar foarte fun.

Vreau doar sa ma scuzati de povestea lunga insa na.... cui sa ma laud si eu daca nu voua. Si vreau sa multumesc catorva persoane care m-au inspirat sa imi fac eu propriile mele bile: Florentin Iuga, George Alexandru, Iulian Petre pt ca din emisiunea lor de la OTV si de pe forumul lor am invatat multe iar mixul si partea lichida 90% le-am vazut si le-am notat din emisiune; as mai vrea sa le multumesc celor 2 de la Senzor (si de fapt echipei lor) pt ca scriu si isi impartasesc din idei si retete(fie pe forum, fie in reviste fie prin emisiuni tv) si inspira pe altii: Andrei Vladeanu si Vladut Mateianu. Si nu in ultimul rand celor care scrieti pe forumul asta si care uneori mai dati din casa sau pur si simplu impartasiti din experienta voastra aici pe forum si asa ne mai amuzam sau invatam cate ceva.
Si nu in ultimul rand ii multumesc sotiei care ma "suporta" si ma ajuta si mai ales ma bucur ca da cot la cot cu mine la peste de fiecare data.

:P [/img]

in primul rand felicitari ptr curaj...dar cel mai bine ar fi fost sa faci primele bile pe un mix consacrat,astfel sa-ti dai seama cam cum ar trebui sa arate o coca buna si felul in care se ruleaza...
cat priveste mixul... :oops: :oops: :oops: ,uite niste sfaturi:
1.bilele ti-au iesit dure,tari si "crapoase" :lol: datorita procentului foarte mare de faina(de grau presupun,ptr ca nu ai precizat),cel mai indicat sa renunti la ea definitiv,ai alte alternative: izolat proteic de soia sau faina de soia,faina de canepa,etc...
2.nu mai folosi lapte praf in mix...cel putin nu in solubile,ai sansa mare sa se ...acreasca. mult mai eficace e o proteina lactica(caseina,caseinat,proteina de zer,etc...),creste pretul mixului dar ...merita
3.decat sa folosesti : pesmet,cereale sugari si malai mai bine inlocuiesti toata cantitatea cu sluis CLO... 2KG=24 ron ;-)
4.250 gr boia de ardei dulce? mai degraba robin red ;-)
5. foloseste faina de peste ..de calitate...mancarurile de pisici si caini mai contin si alte..."chestii" care nu stii cat sant sau nu pe placul crapului
6.calculeaza cantitatile in procente,e mult mai usor de tinut minte ptr ...viitor ;-)

spor la treaba la testarea bilelor,si o singura captura daca ai satisfactia va fi enorma.fir intins

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 26 Aug 2008 07:42

Salut
Va multumesc tuturor pt sfaturi.

Pt Megaptera
Cereale de sugari am folosit 5 cereale de la Nestle. In reteta initiala de la infopescar se foloseau cereale pt sugari 7 in 1 sau 6 in 1. adica mai multe tipuri de cereale la un loc. Daca vrei iti dau reteta lor de la ei din emisiune.
Restul de fainuri le-am folosit direct fara rasnire pt ca am vrut sa fie o granulatie mai mare mai ales ca vroiam solubile

Pt Dan Cristi
Da am mare noroc cu chestia asta. Si in plus da cot la cot cu mine la peste.
(sa vezi ce misto e cand eu stau si ea prinde :oops: )
Am vrut sa le fac de la zero. Un mix consacrat e usor de luat si facut partea lichida. Cel mai greu mie mi se pare sa iti faci mixul si de acea am inceput cu el.

Pt Bala
1. da am bagat faina normala
2. stiu doar ca proteina lactica am gasit-o la kg la vreo 40 de ron si nu am avut multe fonduri la dispozitie si stiu ca la nevoie se poate folosi si lapte praf.
3. asta nu stiu ce e si nu stiam de el si daca poti da-mi mai multe detalii. Oricum in reteta celor de la infopescar specifica initial ca ceea ce punem va atrage cirotanii (pesmet malai etc)Iar unde dau eu la peste sunt doar ciortani si crapi mici asa ca le-am facut pt nevoia mea.
4,5,6 puteam sa fac reteta si mai bestiala si stiu cer as fi pus in ea ca slava domnului am avut unde sa citesc de retete. Insa reteta de la care am plecat se doreste a fi o reteta simpla si ieftina la indemana oricui in care sa iti faci un mix simplu cu produse din comertul alimentar (nu din magazine de profil dedicate) De aceea am bagat lapte praf, fainuri alimentare din comert, boia, hrana pisici etc si nu am pus ingrediente mult mai calitative
Dupa cum spuneam este o derivatie proprie de la reteta initiala si am vrut sa vad cum se fac si sa testez diverse chestii si mai ales sa imi fac eu bilele proprii. Sincer daca le pun pe hartie cred ca ieseam cam la acelasi pret cu o canitate de ready made de calitate de la Senzor. Dar unde mai era frumusetea de a face bile? Am invatat multe si sincer bilele home made calitative cred ca sunt mult mult mai scumpe decat ready made-uri consacrate. Dar ...........ghici a cui e placerea? :mrgreen:
Multumesc oricum pt sfaturi . Stiu care sunt ingredientele calitive, stiu ca a lipsit betaina sau putin glm , stiu ca nu am pus amino ppc si robin red etc
Dar am vrut sa testez o reteta ieftina si "bunuta". Nu am reusit sa prind inca pt ca atunci cand am fost la peste era a doua zi dupa ce le-am creat si erau crude. Insa am bagat la o undita o bila pe fir de par si am lasat-o langa mal.Si a ciugulit din ea chiar a plecat cu undita. Insa era ciortan. Stiu ca voi atrage ciortanul pt ca acolo unde dau el predomina dar de atras atrage pt ca am supradozat putin aroma fata de recomandare si asta pt ca ma duc la partide scurte.
Daca imi spune cineva cum postez imagini va arat si pozele.

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 26 Aug 2008 08:40

ok - multumesc de raspuns.
ptr. a pune imagini aici pe forum trebuie sa-ti faci un cont aici:
http://photobucket.com
tot aici incarci imaginile din calculatorul tau si dupa aceea copiezi adresa cu poza si o atasezi la mesajul tau.
te descurci este usor si intuitiv ;-)
numai bine,
iulian

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 26 Aug 2008 08:53

Mixul
Imagine

Partea lichida
Imagine

bilele
Imagine

bilele si biloaiele
Imagine[/img]

Scrie răspuns