nelamurire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

nelamurire

Mesaj de midnightk » 28 Aug 2008 07:03

acum cateva saptamani am avut o iesire la blasova. M-am pregatit ca la carte, inclusiv cu nada. adica 10 kg de porumb lasat la inmuiat 2 zile si apoi fiert, plus 2 kg de canepa fiarta pana a crapat bobul, addaugata apoi peste porumb. puse ambele intr-un recipient, adaugat scoopex de la sensor si lasat cu capacul pus inca o zi. Bun. Pana aici nu stiu daca am gresit cu ceva. Pe balta....m-am dus cu barca, lasat semn de plantat, nadit pe o raza de 15 m in jur, plantat lansete si asteptat. In ace...acelasi porumb plus porumb uscat, porumb cu miere si undeva la marginea patului de nada o lanseta plantata cu bile scoopex de la nutrabaits...si cand am plantat-o am aruncat si o mana de nada ce includea sparturi de bile si cateva bile intregi. Apoi...asteptare...in 2 zile doar 2 bucati...3 respectiv 4kg. Asta in timp ce un nene de langa mine a rupt de dimineata pana seara, dupa 2 zile avand cam 20 de kg. nada lui era porumb fiert fara absolut nici o aroma, nici macar indulcit. Am plantat amandoi cam la aceeasi distanta, imediat dupa un prag. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Cu ce am gresit? si unde? nu de alta, dar sapt viitoare ies iarasi pe balta si nu vreau sa patesc ca data trecuta. Cu mare stima si respect.
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 28 Aug 2008 07:15

Greu de spus daca ai gresit cu ceva. In teorie totul e bine. Daca nu spuneai nimic de acel nene de lanaga tine chiar era o pura intamplare si lasam totul pe seama caldurii de afara etc. Insa din ce spui tu se pare ca la nenea ala a tras pt ca pestele a preferat nada fara strop de aroma ci doar pur naturala.Sunt foarte multi si aici pe forum care nu pun strop de arome in nada si prefera nada clasica. Mai e posbil sa ii fi placut nada fara arome si pt ca o fi furajat cu porumb sau spartura de porumb, simpla naturala. (ca nu cred ca vre-un administrator de balta isi hraneste peste cu cereale la care adauga s&O sau Scopex). Deci parerea mea e sa incerci tot cu porumb simplu. Acum am mai putea discuta si de monturi ce ace ai folosit, au fost facute bine camuflate bine etc Desi cred ca astea sunt mai semnificative in cazul de fata.

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 28 Aug 2008 07:42

monturile au fost ok cred eu, am kituri de helicopter de la korda cu D-rig (intr-adevar cumparate), echilibrate, tot tacamul (mi-am pierdut o jumatate de noapte cu ele in cada sa vad cum stau si cum sa le fac cat mai bine). Si culmea, tot cu monturile alea am avut capturi frumoase pe alte balti...si chiar si pe Blasova, dar cu alte ocazii. Cand am folosit cam aceeeasi nada, dar cu alta aroma (banane). Desi nici atunci nu am excelat, dar tot am trecut in caiet 7 crapceni.
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 28 Aug 2008 08:37

am patit si eu odata exact aceeasi treaba, mai exact atat eu cat si vecinul de pe balta am nadit la aceeasi distanta si am folosit porumb si el si eu.
el a avut o gramada de pesti adunati si la mine nicio trasatura.
dupa vreo 6 ore de stat cu betele pe locul nadit si fara prezentare m-am hotarrat sa le scot afara si sa incerc altceva.
in momentul cand le-am scos pe toate aveam o gramada de iarba (alge).
inseamna ca vecinul meu a nimerit un loc cu fundul curat iar boabele mele au cazut printre ierburi si pestele nu a mai scormonit dupa ele.

posibil si la tine sa fie aceeasi situatie. nu da cu parul ca este doar o parere :oops:

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 28 Aug 2008 08:45

:)):)) hai ca mi-ai placut la faza asta ...cu parul:D nu dau doamne fereste, sunt deschis la orice parere. Dar trebuie sa te contrazic, pentru ca stiu fundul baltii, si acolo nu e decat un strat subtire de mal, strat in care NU statea momeala, deoarece am pus si cate un puf mai mare intre boabele de porumb de pe firul de par, si nici nu miroseau a namol...m-am gandit si la asta la un moment dat....inclin totusi sa cred ca nu asta a fost cauza.
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 28 Aug 2008 09:37

:oops:

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 28 Aug 2008 13:18

midnightk scrie::)):)) hai ca mi-ai placut la faza asta ...cu parul:D nu dau doamne fereste, sunt deschis la orice parere. Dar trebuie sa te contrazic, pentru ca stiu fundul baltii, si acolo nu e decat un strat subtire de mal, strat in care NU statea momeala, deoarece am pus si cate un puf mai mare intre boabele de porumb de pe firul de par, si nici nu miroseau a namol...m-am gandit si la asta la un moment dat....inclin totusi sa cred ca nu asta a fost cauza.
Salut

O sa-ti povestesc o chestie de pe Blasova de acum 5 ani.Am fost la un concurs intre filialele firmei unde lucram si am venit pe lac cu doua zile mai devreme pentru culegerea de informatii.Fiind cazati la tabara,am facut un control al zonei din fata vaporasului care sustine plasa bazinului unde fac copii baie.Dupa spusele localnicilor si dupa sutele de plase care se vedeau pe lac crapul trebuia sa fie deja specie disparuta pentru ca nu au mai prins la plasa crap de peste un an.Imediat dupa vaporas care este ancorat exact intr-o curba pe unde trecea curentul pe vremuri ,fundul avea o cadere brusca de la 5 la 12mt .Am nadit zona din spatele vaporasului in linie urmarind fundul cam 15 mt pe o linie subtire de 1,5 mt numai cu boabe de porumb verde.In acea noapte in afar de un caras frumusel nu s-a intimplat nimic.A doua zi am ales sa pescuiesc la pluta culisanta de pe pasarela din spatele vaporasului pentru a fi mai aproape de zona nadita.An ace zi am prins la pluta 15 crapi cu greutati cuprinse intre 2 si 11 kg numai la porumb verde.A doua zi au venit mai aproape cautind nada si au prins toti crap toti cei care pescuiau de pe ponton.Exceptind rupturile de rigoare s-au prins in doua zile cam 50 buc de crap intr-un loc unde cum spuneau cei de pe acolo na au mai vazut in plase crap de 1-2 ani.Ce am observat este ca toate monturile de fund care nu erau lasate pe mil ci erau echilibrate cu diferite chestii erau aproape totdeuna trecute cu vederea de crapi,care au preferat sa culeaga nada exact de pe stratul de namol de pe fund asa ca incearca ca data viitoare sa lasi monturile deasupra stratului de nada fara a folosi bile de suspendare ,pentru ca se pare ca acest mod de prezentare nu le inspira incredere.
Team Select Bait Romania

Cata95
new member
Mesaje: 3
Membru din: 25 Sep 2007 10:26

Mesaj de Cata95 » 28 Aug 2008 14:48


Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 28 Aug 2008 15:03

Din ce scrii tu se pare ca vecinul tau a fost "cap de stand"..adeca tu ai prins ce-a ramas dupa ce crapii au trecut de patul sau de nada. :-)

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: nelamurire

Mesaj de adi.oprea » 29 Aug 2008 07:44

midnightk scrie:acum cateva saptamani am avut o iesire la blasova. M-am pregatit ca la carte, inclusiv cu nada. adica 10 kg de porumb lasat la inmuiat 2 zile si apoi fiert, plus 2 kg de canepa fiarta pana a crapat bobul, addaugata apoi peste porumb. puse ambele intr-un recipient, adaugat scoopex de la sensor si lasat cu capacul pus inca o zi. Bun. Pana aici nu stiu daca am gresit cu ceva. Pe balta....m-am dus cu barca, lasat semn de plantat, nadit pe o raza de 15 m in jur, plantat lansete si asteptat. In ace...acelasi porumb plus porumb uscat, porumb cu miere si undeva la marginea patului de nada o lanseta plantata cu bile scoopex de la nutrabaits...si cand am plantat-o am aruncat si o mana de nada ce includea sparturi de bile si cateva bile intregi. Apoi...asteptare...in 2 zile doar 2 bucati...3 respectiv 4kg. Asta in timp ce un nene de langa mine a rupt de dimineata pana seara, dupa 2 zile avand cam 20 de kg. nada lui era porumb fiert fara absolut nici o aroma, nici macar indulcit. Am plantat amandoi cam la aceeasi distanta, imediat dupa un prag. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Cu ce am gresit? si unde? nu de alta, dar sapt viitoare ies iarasi pe balta si nu vreau sa patesc ca data trecuta. Cu mare stima si respect.
Dupa parerea mea boiliesurile au avut o parte de vina pentru partida "ratata".
Nici eu n-am auzit pe cineva sa prinda crap cu boilies Scopex de la Nutrabaits, deci se pare ca ori "sunt de cacao" (nu de scopex) ori sti tu ceva si noua nu ne spui :lol:
Daca urmaresti gama Nutrabaits vei ramane surprins de numarul mic de produse oferite insa, din punctul meu de vedere deosebite.In cadrul aromelor, Nutrabait cred ca prefera sa ramana un "clasic" fara a cauta sa aduca pe piata arome "moderne" de genul scopex, squid...Pana in prezent poti observa ca Nutrabaits creaza arome identice cu solventi diferiti dar astea sunt alte amanunte.
Combinati de genul D-rig cu boilies scufundator sau pescuit plantat cu monturi helicopter nu sunt chiar ideale.
Incearca sa proportionezi altfel cantitatile de nada, oferai mai multa preocupare (canepa) si mai putina hrana (porumb).
La urmatoarea partida incearca sa nadesti pe o arie mai restansa si in cantitati mai mici, pescuieste plantat doar daca echipamentul sau indemanarea nu te ajuta sa ajungi la locul care vrei sa-l exploatezi si chiamal si pe vecinu daca vrei sa-l oftici :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns