montajul safety cu leadcore;Cum se leaga de linia principala

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Ion777
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2008 17:46

montajul safety cu leadcore;Cum se leaga de linia principala

Mesaj de Ion777 » 28 Aug 2008 18:08

Citez din articolul "Montura Safety Clip cu Leadcore - preferata mea"

..."Montura este gata. Nu mai aveti decat sa legati firul de pe mulineta de bucla leadcore-ului. In nici un caz NU folositi alt vartej sau agrafa pentru prinderea leadcore-ului. In cazul in care plumbul nu cade din clips trebuie sa poata iesi cu totul de pe fir."

Totusi cum se leaga montura de linia principala, in cazul firelor spectra, si in cazul monofilamentului, pentru ca presupun ca nodurile sint diferite.
Si aceiasi intrebare, pentru ca in general aceasta precizare nu apare la nici un montaj (poate e considerata elementara) in general ce optiuni avem pentru a lega montajul de linia principala?

Multumesc

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 28 Aug 2008 18:19


Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: montajul safety cu leadcore;Cum se leaga de linia princi

Mesaj de boosterman » 28 Aug 2008 19:51

Ion777 scrie:Citez din articolul "Montura Safety Clip cu Leadcore - preferata mea"

..."Montura este gata. Nu mai aveti decat sa legati firul de pe mulineta de bucla leadcore-ului. In nici un caz NU folositi alt vartej sau agrafa pentru prinderea leadcore-ului. In cazul in care plumbul nu cade din clips trebuie sa poata iesi cu totul de pe fir."
Eu spre exemplu fac o bucla la linia principala (care poate fi fir textil sau monofilament, etc.) si o prind de bucla leadcore-ului (bucla in bucla) :idea:
PS: am sa caut o imagine sa vad daca gasesc :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 28 Aug 2008 22:08

Se pot uni in multe feluri. Asta ar fi unul din ele

Imagine

Ion777
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2008 17:46

Mesaj de Ion777 » 28 Aug 2008 22:48

Cred ca am sa folosesc bucla in bucla. Trebuie ca bucla in linia principala sa fie mai lunga decit normal ca sa poti trece prin ea montura; am gsit un link pe internet. http://www.marinews.com/Cross-Loop-Connection-584.php
Eu folosesc linie braided, spiderwire strealth de 30 lb.
Imi place sa pot schimba rapid montura fara a taia linia, dar se pare ca pentru aceasta conectie, apare uzura intre linii, deci cam tot aia.
Imi pare rau dar din poza nu am priceput nimic pentru ca e prea mica sa citesc explicatiile
Oricum va multumesc.

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 28 Aug 2008 23:13

Ion777 scrie:din poza nu am priceput nimic pentru ca e prea mica sa citesc explicatiile
Oricum va multumesc.
Se ia cu mana dreapta mouse-ul, se face click pe fotografie si se deschide mai mare. :lol:
N-ai ptr. ce

Ion777
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2008 17:46

Mesaj de Ion777 » 29 Aug 2008 00:01

OK am incercat deschiderea dar nu se poste distinge nimic cind se mareste poza.
pentru vizualizarea croos loop connection e necesar sa o selectezi in pagina http://www.marinews.com/braided_fishing ... leader.htm , altfel nu functioneaza programul de animatie.
ty

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 29 Aug 2008 00:31

Ion777 scrie:OK am incercat deschiderea dar nu se poste distinge nimic cind se mareste poza.

OK, ia vezi cu astea,

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Ion777
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2008 17:46

Mesaj de Ion777 » 29 Aug 2008 00:32

Mi-am ous ochelarii si am reusit sa inteleg nodul.:)
Cred ca e excelent pentru legarea backingului la o linie leadcore pentru trolling la adincime mare. Pentru montura de crap, daca vrei sa schimbi montura trebuie sa tai linia, deci montura se scurteaza ...
ty

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 29 Aug 2008 09:38

@ion,

te-ai gindit la un nood Blood simplu ?
e acelesi care e folosit destul de des pentru prinderea liniei la un virtej, de exemplu.

Scrie răspuns