Moshu reloaded

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Moshu reloaded

Mesaj de ghitighiusan » 21 Dec 2008 20:10

Dragii moshului,

Iote ca trecu o luna de cand o dat inghetu-n scule si ,daca nu v-am mai scris,sa nu credeti ca n-am fost cu ochiii pe voi.Asa ca…..
Cum pe la Romanika se poarta revolutiile in Decembrie,s-a adunat tarabostesii la cina cea de taina,(cica sa opreasca alarmele,ca piuiau alea de le-acoperea pe-alor) la Sarmizegetusa era ocupat,asa ca-au pus-o de-un chiolhan la Blidari.Mesterul Cucoana le-a zis ca de-acu incolo numa’ el invarte protzapu,da daca se arde vitzelu,asta e…e vina animalului(oricum e destui vitzei si-i tzepuim rapid).Cum alarmele erau pe silentzium,n-a bipait nime’ nimic,a-ncercat Nea Cerbu si cu Priculici sa mai astampere focu’(sareau scantei si se-ardea grataru’) da n-au avut success cu ala mic si rau de la Marele Fis(omu’ a zis ca el nu mai da la peste daca nu se schimba melodiile la alarme si statzia),baciu moldovean nu s-a mai bagat(avand rezolvata deja o ploscaiala din alea 4 la el in gradina)…Toti stiau ca statia lu’ Bastus era mai buna,facea de toate,stia mersu’ pe orice garla,da avea omu’ antecedente(cica le-a aratat romanilor nu stiu ce acu’ doua mii de ani),asa ca i-au sugerat sa-si rezolve cu cazieru’ si se-aproba.Ce sa mai zic…a iesit baietii din buncar mai in ceata de cum a intrat.In rest,toate bune!
Da sa-i lasam pe hai cu scule tari si sa revenim la ale noastre.Stiam io ca-i mare gradina noastra si mai sare cate unu gardu’,da nici sa rupi poarta cu tiru’.Imi scria unu’ ca el nu vrea anu asta jucurele,da ,daca s-ar putea, sa-i trimit un plic(cu niscaiva firfirei) ca are omu niste cheltuieli si nu-i ajung gologanii chiar daca-a spart cutia milei si pusculita lu’ ala micu.Am vrut io sa-i urez vreo cateva de-alea din spiritu’ craciunului,da cand am vazut ca l-a socat si pe hal batran a nostru m-am lasat pagubas(n-aveam cu cine…niste tzarani domne).
Apropos de hal batran,aveam io banuieli ca-i dus cu capu’…acuma-s sigur.A inventat martalogu’,in zece minute,vreo saptispe concursuri si daca nu-l opreste careva,ne trezim de Boboteaza cu cortu-n spinare pe malu’ garlei.Asta ca asta,da nush cum a facut si ne-a imbarligat sa ne-adunam la o fecioreasca(desi unii au incercat sa vina cu remorca),tocmai acu’ in post,de-am uitat de cele sfinte,da ce sa fac,m-am dat si io cu paganii cand am vazut ca se-ngroasa lista.Asa ca,ne-am suit in caruta(Io,Speedy Oprea si Lucica Salam) si…la treaba,ca sunau aia ca se racesc sarmalele.Noroc cu fratele Halvitza c-a venit cu antemergatoru’ si ne-a preluat ca altfel faceam si revelionu’ tot in bucuresti. Dis de dimineata ne-am bagat la biserica aia din Stefan cel mare sa ne clatim ochiii,dupa care-am plecat sa testam ceva marfa.N-a durat prea mult ca n-aveau baietii scule si fire cate puteam noi rupe,asa ca ne-am bagat la Halvitza-n beci sa ne incalzim pan’ se face ora critica.In sfarsit,reusim sa dam de catedrala aia unde se tinea adunarea ecumenica,hal batran era deja in capu’ la masa si-l aburea pe Bujie(s-a bucurat saracu cand ne-a vazut,ca era in ceata rau).Apare si moldoveanu’ si-i maraie la Mosh’ : “Vezi ca daca si acu’ ma sari de la gratare,pun racketii pe tine”.Restul vin in gasca, Dinamita(suparat rau pe viata si pe armata populara),Suedezu’(nici acu n-am inteles de ce-i zic baietii asa,ca-i negru rau),Doctoru'(mirosea rau a carne de mici de la Dedulesti,da el o tinea pe a lui ca numa ce a iesit din operatie),Florica "balama"(asta ne-a tras-o,ca le-a gatat la aia si proviziile de revelion de bere fara alcool),Imparatu’(l-a tras curentu’ la masele si s-a oblojit cu niste troscau pe care m-a pus dracu sa il dau in avans si vreo juma de ora a facut ca titirezu’ in jurul mesei,pan l-a bagat fratele Speedy sa-i numere floacele de sub brat).Ce s-a intamplat mai departe,va las pe voi sa va imaginati,ca io nu-mi amintesc bine.Numa’ ca la un moment dat s-a golit localu’ si-a trebuit sa ne scoata si pe noi.S-a incins un pic baietii cand a venit aia cu amenda(cica ne-a trecut ce-a consumat juma’ de local),da s-au mai calmat cand le-a zis hal batran ca ,de fapt,jumate era pentru casa de batrani.In sfarsit,ne-am pupat noi de ramas bun(nu-s sigur,da cred ca si cu ospatarii),cu promisiunea ferma ca,la anu,s-o facem si mai lata.
Acu va las,ca nu mi-a trecut inca oboseala,da stati linistiti ca ne mai auzim.
Sarbatori fericite !!!

Moshu

P.S. : Toate faptele si persoanele de mai sus sunt imaginare.Nu de alta,da sa nu creada cineva…altceva !!!
Ultima oară modificat 21 Dec 2008 22:41 de către ghitighiusan, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Florin_M
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2008 18:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Florin_M » 21 Dec 2008 20:20

SUPERRRRR TARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bere: :bere:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 21 Dec 2008 20:30

esti dus rau :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 21 Dec 2008 20:46

te-ai dilit jandare !!! :mrgreen:
Imagine

Avatar utilizator
cezar oprea
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 28 Feb 2007 09:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar oprea » 22 Dec 2008 02:36

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Frate Ghiti esti ...altfel...esti altceva...Este mult prea fin si prea subtil...umorul.

Sunt convins ca multi dintre cei care citesc...ba frate nu inteleg NIMIIIIIC !!!

Ce sa va fac...trebuia sa veniti!!!

Frate Ghiti...cu cel mai al dreaq respect...iti zic sar'naaaaa! ;-) Repet ...de mare finete...tot ce ai scris...asta i talent...

PS: Fututi chelia aia... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Well done!
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 22 Dec 2008 10:02

Super tare Ghiti!!!

Felicitari!!!
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 22 Dec 2008 19:29

Merci baieti ! I'll be back ! :mrgreen:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 26 Dec 2008 12:36

ghitighiusan scrie:Merci baieti ! I'll be back ! :mrgreen:
...si s-a intors Moshu' sa va aduca ceva ...Imagine... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 26 Dec 2008 17:37

Sa nu care cumva sa te puna SOLZOSUL sa te lasi de naratiune ca suntem pierduti Ghiti...........!!! Nu ai toate oile acasa dar nici nu le cauti in padure .....Felicitari !
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Scrie răspuns