Scule bune pentru crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Scule bune pentru crap

Mesaj de Tile » 12 Ian 2003 16:32

Pe piata noastra cele mai bune scule pentru crap sunt cele Shimano
Am gasit lansete Shimano de la modele pentru amatori la modele scumpe
(Technium care nu se preteaza pt baltile noastre)
Cea mai tare mulineta de crap este Shimano Ultegra 10000
Dealer este Gipo
Site-ul Shimano www.shimano.com
Ultima oară modificat 16 Mar 2011 21:07 de către Tile, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 12 Ian 2003 20:13

Esti sigur ca toti pescarii de la noi au ocazia sa pescuiasca cu asa ceva?

dudi

carprom

Scule adevarate de crap

Mesaj de carprom » 12 Ian 2003 20:39

Dudi a pus punctul pe i. In primul rand este problema Buzunarului. Fiecare pescar are un vis,dar din din pacate nu se prea indeplineste. Cit de mulinetele Shimano pot sa-ti spun ca nu este "spuma". Am pescuit timp de doi ani Shimano Baitrunner 8000 GT,si m-am despatit fara regret de ele. Cel tarziu la un peste de 15 kg. ai sa vezi ce inseamna Shimano. Ptr. mine personal este Daiwa favoritul nr. 1. Nu uita ca pestele este in apa si nu-ti vede sculele,ci doar momeala,deci prezint-o cind si unde trebuie si vei fi multumit si de cea ce iti permiti.

Big Carp's for catch&release

CARPROM :oops:

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Re: Scule adevarate de crap

Mesaj de Tile » 13 Ian 2003 00:53

Pentru mine conteaza si durabilitatea mulinetei pe apa . Nu e nimic mai rau decat sa ai scule slabe si care cedeaza usor .Treaba cu momeala e partea a doua .Eu cred ca nu ai ales bine modelul deoarece are PREA MULTE COMPONENTE si ai avut probleme pe apa. Am recomandat Ultegra pt ca are materiale si proiectare buna .

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 13 Ian 2003 01:51

Partea proasta e ca nu prea sunt mulinete de crap simple ca proiectare si cu un line-up de materiale bune la noi pe piata .O astfel de mulineta ar face toti banii .Asta deoarece cu un numar de componente mic dar bine gandit = durabilitate si fiabilitate mari

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Re: Scule adevarate de crap

Mesaj de Tile » 13 Ian 2003 02:54

Pt Carprom : Am vazut de ce nu ti-a placut Baitrunner-ul pt ca are multe piese = multe posibilitati de defectare

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 13 Ian 2003 16:41

Nu cred ca problema e piata noastra. Uita-te la statistica facuta de Iliuta la Cupa Mondiala.
La mulinete, pe primele 3 locuri:
Daiwa Infinity 33.4%
Shimano Big Bait Runner 32.0%
ABU Ultra Cast 5.0%
deci Daiwa si Shimano sunt detasate. Nu stiu de Daiwa, dar Shimano BBR se gaseste la noi.
Ai nevoie de ele? Cred ca daca ti le permiti atunci ai nevoie de ele. Depinde si unde pescuiesti si ce vrei sa prinzi.

alex_epuran
new member
Mesaje: 15
Membru din: 28 Dec 2002 12:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

scule bune de crap

Mesaj de alex_epuran » 13 Ian 2003 17:08

Sculele sunt dupa dorinta pescarului (locului), nu a pestelui; totusi, la buget mic, am preferat niste scule mai ieftine, dar tari, pentru Dunare - nu m-am pacalit; am scos niste "crocodili" de ierburi, buturugi etc... Si nici n-am avut vreun rateu datorat sculelor(e drept, nici n-am prins monstri peste 5 kg in sezon). Folosesc vergi si mulinete SERT (2 bucati: 3.60m, 2 segmente, 4.5 livre; mulinetele "clasice" cu frana pe fata, 7 rulmenti etc - totul a costat acum un an 10 bulioane) La balti ma duc cu niste amarate "no name" pe care scrie DAM, cu mulinete Okuma modeste... Cine poate sa-mi spuna ca gresesc? Cui pot sa spun ca greseste? Scula? In functie de loc, de pestele urmarit, de buget... de-aia nu sunt doi cu aceeasi scula... Ce-am vazut eu Shimano la Gipo (neindoios-bune!) n-as fi bagat in Dunare pentru nimic in lume! Am preferat sa investesc pentru cele 5-6 zile pe an de Delta; la balti, cele 3 scule de care vorbeam nu costa 2 bulioane...
al dvs

radu
new member
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2003 23:19

Mesaj de radu » 15 Ian 2003 13:16

Asa este,Shimano si Daiwa domina piata si preferintele crapistilor...
Cind vine vorba de lansete,lucrurile nu mai stau chiar asa.
Rod Hutchinson,Fox,Century,ESP,Nash,Carbotec,Shakespeare,Drennan,
sint doar citeva exemple.
Explicatia ar fi ca lansetele pot fi relativ usor manufacturate si aici englezii sint tatici.
Mulinetele adevarate inglobeaza tehnologii ce nu stau la indemina multora.
De aici si oferta mai redusa.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Ian 2003 18:00

cred ca primel investitii (inaintea sculelor) ar trebui facuta in cunostinte (nu pile ci invatatura) apoi in experienta (cat mai multe iesiri la pescuit) si in nade si momeli, nu trebuie neaparat sa cumparati ce e mai scump, urmariti ce cauta pestii si aia le oferiti ......... asta nu inseaman sa mergeti cu bambusi sau araci la pescuit
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns